×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
14. aprīlis, 2014
Drukāt

Krievijā kā vecajos boļševiku laikos. Saruna ar ekspolitiķi Jāni Jurkānu (40)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

“Latvijas Avīzē” viesojās ekspolitiķis, ārlietu zinātājs Jānis Jurkāns. Par notikumiem aiz robežām un to atbalsošanos Latvijā ar viņu sarunājās Voldemārs Krustiņš un Egils Līcītis.
V. Krustiņš: – Visi spriežam par Ukrainu, Krimu. Kas, jūsuprāt, Krimā noticis? Uzsveru – noticis.

J. Jurkāns: – Atkarībā, kādu politisko principu atbalstāt. Vai atbalstāt – valsts, teritoriju nedalāmību, vai esot par nāciju pašnoteikšanās tiesībām. Izskatās, ka Krimas iedzīvotāju lielākā daļa gribēja pašnoteikties. Notika referendums, kurā viņi izteica vēlmi pievienoties Krievijai. Zem automātu stobriem pie urnām nevienu nedzina. Jā, tur bija Krievijas armijas klātbūtne. Latvijā, kur referendumā pateicām, ka gribam dzīvot neatkarīgā, demokrātiskā valstī, PSRS armijai klātesot. Šiem karavīriem Latvijā pat bija tiesības piedalīties referendumā. Un, neskatoties uz visādiem konstitucionāliem aizliegumiem, neklausot Rietumu brīdinājumiem nešūpot Gorbačova laivu, apmēram 74% iedzīvotāju atbildēja, ka grib dzīvot brīvā, demokrātiskā Latvijā. Lai precīzāk analizētu notikumus Krimā, ir vajadzīga bezkaislīga informācija.

– Nebija agresija vai kas cits? Tamlīdzīgs…


– Cik es zinu, Krimu paņēma bez neviena šāviena. Krimas notikumus lielā mērā noteica tas, ka 21. februāri Kijevā panākto vienošanos, ko parak­stīja Janukovičs un četri ES ārlietu ministri, Maidans ignorēja un sāka veidot valdību pūlī. Putins saprata, ka ir “uzmests”, Kijeva zaudēta, un viņš ātri pārkārtojās uz Krimu. Maidana valdības radikālie lēmumi, tādi kā likvidēt reģionālās valodas un citi, veicināja prokrieviskos noskaņojumus Austrumukrainā. Ukrainā ap 80% iedzīvotāju mājās runā krieviski. Apmēram 70% internetā lieto krievu valodu. Tā ir stipri rusificēta zeme. Vienlaikus iedzīvotājiem ir dažāda vēsturiskā atmiņa. Vieni bija zem krieviem, otri zem poļiem, trešie – Austroungārijas impērijā. Šī uzskatu saskaldītība arī stingri provocē notikumu gaitu. Manuprāt, Maidanu izprovocēja Rietumi, mudinot Ukrainas valdību parakstīt asociācijas līgumu ar ES. Kaut gan visiem taču bija skaidrs, ka Ukraina nav gatava Eiropas Savienībai! Ja kāds nopietni grib palīdzēt Ukrainai, tad jāsaprot, ka to var panākt, trīs pusēm vienojoties – Ukrainai, Krievijai un ES. Izrādījās, ka Rietumi ļoti vāji orientējas šajā sarežģītajā reģionā. Turklāt Rietumu attieksme pret problēmu nav vienota. Cik zīmīga ir ASV augsti sēdošas darbinieces frāze: “fuck EU”.

Mums visiem labi jāapzinās, ka mēs šodien dzīvojam blakus pavisam citai Krievijai nekā vakar. Mums jāapzinās, ka Krievija nav ideoloģiska lelle, bet reāls, sarežģīts kaimiņš, kura sānu mēs jutīsim vienmēr. Krievijas prezidents ir kļuvis par nācijas tēvu ar vēsturisku misiju atgūt kādreiz zaudētās zemes. Jautājums ir – kur beidzas krievu zemes?

– Kam vajadzīgs, lai Ukraina būtu daudz demokrātiskāka? Toties Krievijai (un krieviem) ir pavisam nopietnas stratēģiskas intereses Krimā, Ukrainā un griba šīs intereses piepildīt. Viņi pussalu uzskata par savu vēsturisko mantojumu.


– Ziniet, ko Putins teica mēnesi pirms 16. marta referenduma? Apmēram tā – tas krievs, kuram nesāp, ka Krima tika zaudēta, ir bez sirds. Bet tas krievs, kurš sapņo, ka Krimu varētu pievienot Krievijai, ir bez galvas. Tas liecina, ka Putins saka vienu, dara otru un trešo vēl patur prātā. Atceramies Putina nožēlu – lielākā XX gadsimta traģēdija bija PSRS sabrukums. Tātad – tā jārestaurē. Ukraina, Baltkrievija ir primārās zemes, kas jādabū atpakaļ savā ietekmes sfērā. Ar šādu politiku Putins jau ir iekarojis milzīgu popularitāti Krievijā, tādu, kāda viņam agrāk nav bijusi. Rietumi vāvuļo par sankcijām, bet tas vien saliedē nāciju. Arvien pieaug antirietumnieciski noskaņojumi.

 – Propagandas kanāli kurina un ugunī eļļu lej tik klāt, nevis dzēš ar prāta smiltīm. Kā tad stiprajam vadonim prezidentam Putinam tagad atkāpties? Tauta pacēlusies!


– Tā neapšaubāmi ir zombēšana ar sekām. Putinam, sakot runu par Krimas pievienošanu, Kremļa zālē sēdēja valsts kultūras un zinātnes zieds, cilvēki ar vārdu – un, kolīdz līderis ierodas, viņu jau sveic ar ovācijām. Kā vecajos boļševiku laikos! Un šo publiku, gudrus, slavenus Krievijas ļaudis, nedzina un nespieda izplūst aplausos. Droši vien, ka nācijas vienotāja, krievu zemju pievienotāja tēls izstrādāts tik pamatīgi, ka visi to tā arī uztver un pieņem.

– Vai vietējā krievu kopiena gatava, ka te notiktu tādi “izmēģinājumi”? Noskatīsies? Piedalīsies? Nosodīs? Kurā pusē? 


– Nē. Nav gatava. Kaut tāpēc, ka tā nav pārāk saliedēta. Iekšēji tā varbūt arī pārdzīvo krievu izlases zaudējumu hokejā, iespējams, ir lepna, ka Krima beidzot atgriezusies “mājās”. Daudziem šeit Putins šķiet varonis, bet Latvija ir viņu mājas. Ja Latvija ievēros visus starptautiskos cilvēku tiesību priekšrak­stus, nekādu vērā ņemamu provokāciju te nebūs.

VISU INTERVIJU LASIET ŠEIT

Pievienot komentāru

Komentāri (40)

 1. krievam vajadzētu kļūt prātīgākam un nelekt tik augstu ja viņš domā sacensties ar ameriku ,tad tas nepiekā laba nenovedīs -vienreiz jau viņš to mēģināja -tas ,kā mēs zinām ,beidzās ar padomijas sabrukumu .

 2. Kas tie par tekstiem – Putins saprata, ka ir uzmests. Šis kungs piemin tikai tos faktus un tādā interpretācijā, kādā Krievijas darbības un politika jau sākotnēji ne pie kā nav bijusi vainīga. Un kas tie par referenduma rezultātiem – piedalījās 99% no iedzīvotājiem un par atdalīšanos bija 98% – tas tikai liecina, ka ir bijusi šmaukšanās no referenduma rīkotāju puses. Vispār riebjas lasīt šo te saucamo ekskomunistu!

 3. Bet FSB troļļi nerimstas

 4. Mazliet par citu operu – TV raida labu Saskaņas reklāmu! Par 100 % piekrītu, ka Latvijas problēma nav krievi, bet gan nabadzība! Vismaz manos laukos lielākā daļa palikušo tautiešu ir izteikti nabadzīgi. Ja 20 gados valdošie politiķi nav spējuši mazināt nabadzību (rast darba iespējas laukos), tad man vairs nav viņiem ticības. Tāpēc, piedodiet, bet Saeimas vēlēšanās balsošu par Saskaņu. Kaut vai tikai tāpēc, ka viņi kā vislielāko problēmu saskata nabadzību – pilnīgi manas domas. Un kāda man daļa par Ukrainu, galvaspilsētas izdarībām, ja manos laukos 20 gadus cilvēki nevar nopelnīt iztiku, dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi!

  • Sakaņai Latvijas problēma nav krievi. Problēma ir latvieši. Stiprinot ekonomiskās saites ar Krieviju, kura pati ir trūcīga, turklāt uz recesijas robežas, nekādu nabadzību šeit mazināt neizdosies.

  • Un tu domā,ka SC atrisinās problēmas ar lauku bezdarbu? Viņi TEV to ir solijuši? Tik pat labi vari balsot par Šleseru,tas solīja 50000 jaunu darbavietu Rīgā,tikai sanāca laikam Dublinā,da kāda .. tur starpība,Rīga tur vai Dublina? PACAN SKAZAL,PACAN SĢELAL!!!

  • Nabadzība jau nāk no krieva! Pat Latvijā: tur kur vairāk krievu tur lielāka nabadzība – piemērs Latgale. Nobalso par SC un aiziesi pa plašo pasauli ar ubaga maisu bet laukus izpirks krievu zagļi.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Problēma nav krievi, problēma ir nabadzība…. ko atnesa okupanti sev līdz. Esmu vēl no tās paaudzes, kas ir dzīvojusi sakoptos laukos, lepnās saimniecībās (mana vectēva mājas), redzējusi izvešanas un tām līdzi nākušo lauku un tautas degradāciju, Ulmaņlaika Rīgas auru, ko lēnām slāpēja 50-tos gados un ļoti strauji un neatgriezeniski 60-tos, septiņdesmitos un tagad, trešajā gadu tūkstotī. Vienādojums ar vienu nezināmo: Latvija + X= nabadzība, kas ir X?

  • Pierobežniece Latvietei Atbildēt

   100% piekrītu Jūsu viedoklim. Vairākkārt esmu to izteikusi, un allaž esmu tikusi saukāta par krieveni, utt. Es arī balsošu par SC kā mazāko ļaunumu.

 5. Kas noticis Krimā un notiks vēl Ukrainā,varam uzzināt precīzi,apskatot,saitā Rodina.lv ievietotajā, ļoti interesantajā kartē!

 6. Gauži nožēlojami, ja tas ir viss, ko Ukrainas notikumu sakarā redz un saprot Jurkāns.

 7. Taisnība jau ir. Es arī, piemēram, kādā sabiedriskajā transporta līdzeklī, ja tur uzdarbojas kāds huligāns, labāk paklusēju un nemaisos iekšā. Pats arī tad dabūšu un, kad ieradīsies policija, viss jau sen būs beidzies. Galvenais nekaitināt spēcīgāko. Klusiņām maliņā, varbūt visas vētras pāri pāries, ar nekauņām tikai pa labam. Vai nav dzirdēts, ka iejaucoties dažs labs pie tēviem ir aizgājis.

 8. Rietumos nevienu nesatrauc nezināms slāvu gars un rūpes par ” krievu pasauli”
  ———
  Pēc Maidana runāt par slāvu garu ir vienkārši smieklīgi.Par “krievu pasauli” satraucas krievu imperiālisti-šovinisti.Ukrainā nākotnē būs tikai “ukraiņu pasaule”.

 9. šitas bija Ārlietu ministrs? Atbildēt

  Jurkāns: “Notika referendums, kurā viņi izteica vēlmi pievienoties Krievijai.”
  – – – – – – – – – – – –
  Ja tu, Jurkān, šo Pūķina inscenēto farsu uzskati par “referendumu” (runaju par to, ko civilizētā pasaule saprot ar so jēdzienu), tad tu esi b u r k ā n s.

 10. Es nemaz neapsaukājos par tavu vērtējumu un komentāru. Visi “gudrākie” politiķi nāk no pierobežas, arī Jurkāns, un jo tālāk uz Austrumiem, jo gudrāki cilvēki. Īpaši gudrs ir viens, kas sēž Kremlī, bet man tevi jāapbēdina, jo viņš tomēr Jurkāna kungu sit pušu!

  • Varbūt,labāk būtu teikt :”Visi krievu imperiālisma pakalpiņi nāk no pierobežas”.

   • Pierobežnieki/čangaļi slikti, Jurkāns slikts, jebkurš slikts, kas nepūš ES stabulē. Jums čuiļiem visi slikti. Ka jau paši tik gudri, tik diženi, tik vareni, ko tad novedāt valsti 23 gados līdz kliņķim. Kāpēc katrs valsts iedzīvotājs ir kļuvis par 5 tk parāda nastinieku. Prezidents Bērziņš ir čuilis. Arī to jūs vazājat pa savām netīrajām mutēm un rakstat stulbas špargalkas, lai viņš atkāpjas. Inteliģeni saucās hrenovie. Jus taču tiešām esat smieklīgi un stulbi. Tāpēc Latviju , valdot nac.partijām, esay noveduši bezdibenī. Bet brēkt uz pierobežniekiem, uz Prezidentu Putinu, uz kaimiņiem krieviem – tik vien jums bezjēga. Deģenerāti.

    • Bet jūs gan, vedot pāri robežai “kontrabasu” esat lieliski stiprinājuši Latvijas ekonomiku…
     Pirms citus norāj, pacenties padomāt arī par savām darbībām!!

    • Čangaļi nedzīvo pierobežā, bet gan ap Piebalgu. Skolā “Mērnieku laikus” nemācīja?

 11. Ko Ukraina vēlas Vašingtona , var apjaust ,bet ko grib ES_28 ,nudien grūti uztvert. Krievijas vēlmes ir rokām taustāmas. Sagraujot 45 miljonu Kijevu ,Maskava kontrolēs telpu līdz Rumanijas robežām ,kontrolēs Melnās jūras akvatoriju ,turpinās Austrumukraina ražot sev nepieciešamos bruņojuma veidus rūpnīcās kuras izbūvēja vēl Staļins. ASV nav vajadzīga Ukraina , bruņojuma pārdevējs Ķīnai , Pakistānai ,arābu valstīm ,svarīgs helikopteru un raķešu dzinēju piegādātājs Krievijai. Arī ES šāda Ukraina nav vajadzīga. Un ,protams, robežām jābūt aiz Luganskas un ne uz rietumiem no Kišiņevas. Rietumos nevienu nesatrauc nezināms slāvu gars un rūpes par ” krievu pasauli” . ir pragmatiski uztveramas ietekmes sfēras un ap to viss grozās.

 12. Jurkāns melo!

 13. Kas Jurkāna kungam ir Krimas nācija? Tātad katrā sādžā , katrā pilsētiņā utt. dzīvo kāda nācija. Tā var sadalīties miljonos reizinātāju.

  • Būtu tikai “dalītājs” – kāda spēcīga,vienojoša ideja,ko masu cilvēka apziņā iedzīt – ,tad arī Krieviju,kā PSRS varētu ātri vien sadalīt. Kurš “auseklīšu mafijai” kādu jaunu ideju par pilnīgu saplūšanu ar ES kodolu uzrakstīs – tam zelta pieminekli par Jevropas fondu naudu uzcels!
   Starp citu,der atcerēties – kā to Godmaņa vadīto valdību,kurā bij.Jurkāns,pats U.Ģērmanis nodēvēja (sk.saraksti ar E.Berklavu vietnē Aisbergs).

 14. Kur beidzas krievu zemes? Skat.www.rodina.lv

 15. Kādas nācijas pašnoteikšanās tiesības tika realizētas Krimas referendumā?Vai tik ne Krievijas krievu,kuriem pašiem ir sava valsts ar visām pašnoteikšanās tiesībām?Kurās vēl valstīs krieviem pienāksies “pašnoteikšanās tiesības”?Un kas to noteiks-vai tiešām Putins vienpersoniski?

 16. Žēl, ka vēl jāuzklausa tādus kā Jurkānu, kurš savā laikā kopā ar Rubiku lika ziedus pie “uzvaras” pieminekļa. Latvijas sastāvdaļa Abrene tika atdota bez šāviena, laikā kad Jurkāns bija politikā un krievi Latvijā IR 5.kolona – Vai tad varbūt atdot Daugavpili, vai varbūt visu Latgali un pie reizes arī Rīgu?
  Nē, veciem bolševikiem laiks Latviju atstāt . Latviju latviešiem!

  • Jurkāns ir viens no gudrākajiem politiķiem. Patīk tas kādam vai nē. Nevajag saukāties, bet mēģināt saprast.

   • Atceros, ka viņa pārziņā bija spēļu zāles. Pie vēlēšanu iecirkņa nedrīkstēja noņemt plakātu ar viņa feisu, lai gan tas bija pretrunā ar aģitācijas likumu. Tad zāles krieviešu īpašnieks zvanīja kādam cilvēkam, kurš tad beidzot deva jāvārdu.

   • Saprast, Aiz-robežnieces k-dze, nav grūti, bet attaisnot gan Nekādi: mēle bijušajam ministram šķiet lokanāka par kādreizējo krāsotāja pindzeli. Bet, kas attiecas uz gudrību, tad der atcerēties nelaiķa M.Vulfsona izteikumu par šo “pribaltijas austrum”politikāni…

  • Ilgvariņ, pakasi pakausi un mēģini atcerēties, kurš atdeva Abreni bez šāviena, par ēzeļa ausīm – tā bija Kanādas pīle Vaira. Pēc tam aizskrēja uz Maskavu 9.maijā pie pieminekļa pazīmēties. Un pie viena ēzeļa ausis saņemt.

   • To atdeva Tautas partija ar Kalvīti priekšgalā. Ne jau prezidents izlemj šo jautājumu – bet lēmējvara Saeima. Kalvītim par to amats .

 17. Jurkānam ir izteikti padomistiska stāvokļa izpratne un domāšana. Viņa teiktais ir vienpusīgs redzējums uz notikumiem Ukrainā un vairāk sakrīt ar promaskavisku pozīciju, nevis rietumu pozīciju. Viņa teiktais man atgādina tādu kā Maskavas ietekmes aģenta lomu Latvijā. Palasiet viņa runas šedevrus:”Krimas iedzīvotāju lielākā daļa gribēja pašnoteikties, notika referendums, Maidanu izprovocēja Rietumi, Krievijas prezidents kļuvis par nācijas tēvu, ar misiju atgūt kādreiz zaudētās zemes”. Un cilvēks ar šādiem uzskatiem, šādu loģiku un domāšanas veidu ir bijis Latvijas ārlietu ministrs! Tagad viņš ir nometis masku, ko viņš bija uzlicis. Viņam viss liekas pareizi – ne starptautiskie likumi pārkāpti, ne sveša teritorija sagrābta, ne Krievijas karaspēka invāzijas nav ne Krimā, ne Ukrainas austrumos, tikai Putins esot “uzmests”. Nabadziņš! Iznāk, ka visa pasaule domā un rīkojas nepareizi, tikai Putins rīkojas pareizi, un Jurkāns viņam piebalso!

 18. Un ja mazākums šeit grib Krieviju neprasot vairākumam?

 19. P.S. Ja salīdzinām valodas jautājumu ar Latviju, tad, protams, jāņem vērā, ka ukraiņu valodai ir daudz kopīga ar krievu valodu, atšķirībā no latviešu/krievu valodas saistības.

 20. Ukraina ir tik krieviska, ka 97% skolēnu Kijevā mācās ukraiņu valodā, kaut arī vēl pirms 25 gadiem proporcijas skolās bija kā pie mums Rīgā ….
  Ritvars Eglājs savā blogā bija apkopojis dažādus Ukrainas tautskaites datus. Secinājums ir tikai viens – Ukraina nenovēršami ukrainiskojas.

Draugiem Facebook Twitter Google+