×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
14. augusts, 2013
Drukāt

Jāatmaksā 843 360 latu no lauksaimniecības naudas


Foto - LETAFoto - LETA

ES soda par nepietiekamu naudas izlietojuma uzraudzību, lauksaimniekiem nauda jāatdod nebūs.


 

Eiropas Komisija (EK) vakar lēma par neatbilstoši iztērēto 126,5 miljonu latu atgūšanu no 15 dalībvalstīm, kas bija piešķirti to lauksaimniecības nozarei. Naudu atgūs no Beļģijas, Dānijas, Vācijas, Īrijas, Grieķijas, Spānijas, Francijas, Itālijas, Latvijas, Luksemburgas, Ungārijas, Polijas, Slovēnijas, Somijas un Lielbritānijas. Nauda jāatmaksā ES budžetā tāpēc, ka dalībvalstis neievēroja nosacījumus tās izmantošanā vai arī īstenoja neatbilstošas lauksaimniecības izdevumu kontroles procedūras.

Latvijai nauda – 843 360 lati – jāatmaksā “par atbilstības kritēriju kontroles nepietiekamību saistībā ar daļēji naturālu saimniecību shēmu”. Ko tas nozīmē?

Lauku Atbalsta dienesta (LAD) sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Ilgaža teic, ka Eiropas Lauksaimniecības fonda Lauku attīstībai ietvaros Latvijā atbalstu sniedza nelielajām saimniecībām.

“LAD pasākumu administrēja atbilstoši noteiktajām prasībām Lauku attīstības plānā. Ja vērtē šo pasākumu pēc būtības, tad tas nebija investīciju pasākums, līdz ar to tā administrēšanas procesā netika piemērotas tādas kontroles normas, kādas tās ir investīciju pasākumos: pretendentiem nebija jāiesniedz apjomīga iesniegumu dokumentācija, kā arī atskaitīšanās process bija vienkāršāks.

Šāda kārtība atviegloja birokrātisko slogu, un Latvija to uzskatīja par labu iespēju, kā atbalstīt mazās lauku saimniecības. Pretendenti atskaitījās, iesniedzot deklarācijas un informāciju par saviem ieņēmumiem Valsts ieņēmumu dienestā, šo informāciju LAD izmantoja, lemjot par atbalsta sniegšanu konkrētajam pretendentam,” skaidro K. Ilgaža. Savukārt EK auditori, vērtējot šā pasākuma īstenošanas gaitu Latvijā, uzskatīja, ka kontroles mehānismam tomēr bija jābūt stingrākam un atbilstošam investīciju pasākumiem, prasot plašāku un detalizētāku informāciju par konkrētās saimniecības ieņēmumiem.

LAD paredz, ka Eiropas Komisija varētu Latvijai pieprasīto summu 1,232 miljonu eiro apmērā ieturēt līdz 2013. gada beigām. Naudu no lauksaimniekiem neatprasīs.

Vislielākā naudas summa – vairāk nekā 41 miljons lati – ES budžetā būs jāatmaksā Lielbritānijai. Vismazāk – 210 000 latu – maksās Luksemburga, kas nepietiekami kontrolēja dzīvniekus un neveica citus pasākumus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+