×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
30. aprīlis, 2014
Drukāt

Lāslo Andors: Jāiegulda labākos darba apstākļos

andors_laszlo

Autors: Lāslo Andors,
 ES nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības komisārs

Eiropas Savienības visražīgākās un konkurētspējīgākās ekonomikas ir tās, kuras veiksmīgi apvieno lielus sociālos ieguldījumus un nodarbinātības aizsardzību ar elastību, produktivitāti un dinamisku sociālo dialogu.

Daži vēl joprojām pienācīgi nenovērtē ES darba tiesību aktu nozīmi šajā jomā vai apšauba to atbilstību nākotnes vajadzībām. Tie ir ES tiesību akti, kas nodrošina darba ņēmēju tiesības uz minimālo apmaksāto atvaļinājumu, nedēļas maksimālo darba laiku un tiesības tikt uzklausītiem un informētiem par darba devēju lēmumiem, kas ietekmē darba ņēmējus. ES tiesību akti arī aizsargā darba ņēmējus darba devēja maksātnespējas gadījumā, pret secīgu noteikta laika līgumu ļaunprātīgu izmantošanu un pret diskrimināciju.

Vairākas nesenas ES iniciatīvas ir vērstas uz darba apstākļu uzlabošanu, aizsargājot mazāk aizsargātos darba ņēmējus. Jaunākie neaizsargātie darbinieki ir stažieri, kuri bieži vien ir nepieļaujamas ekspluatācijas upuri. Lai nodrošinātu viņiem labāku aizsardzību, Komisija ierosināja jaunu stažēšanās kvalitātes sistēmu, ko dalībvalstis pieņēma martā, lai nodrošinātu, ka šie jaunie darbinieki var iegūt vērtīgu darba pieredzi drošos apstākļos.

Darbinieki ir neaizsargātāki arī uzņēmumu pārstrukturēšanas gadījumos. Pašreiz pieejamā labākā prakse ES liecina, ka pārmaiņas ir iespējams plānot un pārvaldīt tā, lai līdz minimumam samazinātu to sociālās un cilvēkresursu izmaksas, lai sagatavotu darbiniekus tehnoloģiju jauninājumiem un lai palīdzētu atlaistajiem darbiniekiem atrast jaunu darbu. Tāpēc Komisija ierosināja kvalitātes sistēmu, lai veicinātu šādu labu praksi.

Nedeklarēts darbs ir vēl viena problēma godīgu darba apstākļu nodrošināšanā, jo tas darba ņēmējiem atņem aizsardzību. Lai nedeklarētu darbu pārveidotu par oficiālu un pienācīgu nodarbinātību, Komisija tikko ierosināja izveidot jaunu ES platformu, kas palīdzēs dažādām dalībvalstu izpildiestādēm efektīvāk sadarboties.

Komisija arī gatavo jaunu stratēģisko satvaru drošībai un veselības aizsardzībai darbā 2014. – 2020. gadam. Eiropas Komisija rosina ratificēt un efektīvi īstenot Starptautiskās Darba konvencijas (SDO) par darba tiesību pamatstandartiem.

SDO standarti ietekmē ES darba tiesības, kas ir balstītas uz bagātīgu Eiropas darba tiesību aktu mantojumu un senām tradīcijām darba koplīgumu slēgšanā daudzās dalībvalstīs. Starptautiskie Darba svētki ir atgādinājums par šo dārgo mantojumu, kas mums būtu jānodod nākamajām paaudzēm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+