Apbrīno

Jānis Lūsēns šovasar ar jauno koncertprogrammu piepildīs savu sapni 0

Foto – Leta

Šī gada augustā komponists Jānis Lūsēns dodas pie klausītājiem ar savu jauno instrumentālās mūzikas koncertprogrammu “AIZ… Mūzika vēlā vakarā”, kuru pats mākslinieks uzskata par savu līdz šim personīgāko muzikālo stāstu. To vasaras vakaros būs iespējams baudīt Krimuldas, Vecpiebalgas, Liepājas, Valmieras un Kuldīgas baznīcās. Septembrī koncertprogrammu būs iespēja dzirdēt arī Rīgā.

Koncertprogramma “AIZ… Mūzika vēlā vakarā” ir tāds ceļojums plašajā skaņu pasaulē, par kādu komponists Jānis Lūsēns sapņojis jau ilgus gadus. Meditatīvās kompozīcijas radītas, ļaujoties relaksētai pirkstu pieskārienu spēlei pa klavieru taustiņiem un apcerīgām pārdomām. Nedomāt, nemēģināt apzināti kontrolēt, ļaut notikt – tāds bija komponista Jāņa Lūsēna mērķis, pievēršoties šo skaņdarbu radīšanas procesam. “Klavieres, akustika, miers.. Nekādu ambīciju un cilvēcisko ikdienas kaislību. Tikai smalku tembru nepretencioza rotaļa,” tā Jānis Lūsēns raksturo jaunradīto materiālu.

Latvijas skaistāko baznīcu brīnišķīgā akustika un atmosfēra ir kā radīta, lai arī klausītāji, apmeklējot “AIZ… Mūzika vēlā vakarā” koncertus, varētu ļauties skaņas brīnumam un iekšējam mieram. Katrs koncerts būs unikāls, jo instrumenti plašajās baznīcu velvēs izskanēs intīmā atmosfērā, proti, bez to papildu apskaņošanas. “Koncertēšana baznīcās ir mana atgriešanās pie pirmās nopietnās muzicēšanas pieredzes. Jau no 15 gadu vecuma mans vislielākais prieks bija vakaros paņemt Liepājas Svētās Annas baznīcas atslēgas un vienam pašam spēlēt ērģeles, baudot to skaņu un telpas akustiku. Visus šos gadus esmu sapņojis, ka vēlreiz varēšu izbaudīt līdzīgas sajūtas, un nu tas notiks,” atklāj Jānis Lūsēns.

Koncertprogrammas “AIZ… Mūzika vēlā vakarā” centrālais instruments ir ļoti īpašās “Una Corda” klavieres, kuras radījis starptautiski atzītais klavieru būvētājs Dāvids Kļaviņš un kuras visā pasaulē pieejamas vien desmit eksemplāros. To skaņu palete mūziķu aprindās tiek salīdzināta ar maigiem čukstiem. “Šīs klavieres tiešām ir unikālas. Tām raksturīga klusāka, maigāka skaņa, turklāt papildus iespējas sniedz dažādi klusinātāji, tāpēc klavieres īpaši labi skan akustiskās telpās,” skaidro Jānis Lūsēns.

Klavieru solo koncertprogrammā “AIZ… Mūzika vēlā vakarā” tiks papildināts ar perkusiju, flautas, čella, basa un citu ģitāru skaņām.

Koncertprogrammas “AIZ… Mūzika vēlā vakarā” sastāvs: Jānis Lūsēns – “Una Corda” klavieres; Harijs Gūtmanis un Karīna Mazūra – metalofoni, zvaniņi, perkusijas; Māris Ziemelis – čells, Evija Mundeciema – flautas, bansuri, monohords, zvaniņi; Jānis Lūsēns – basa un citas ģitāras.

Koncertvietas:
4. augusts – Krimuldas evaņģēliski luteriskā baznīca
5. augusts – Vecpiebalgas evaņģēliski luteriskā baznīca
11. augusts – Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāle
25. augusts – Valmieras Svētā Sīmaņa evaņģēliski luteriskā baznīca
26.augusts – Kuldīgas Svētā Annas baznīca
8. septembris – Rīgas Svētā Pētera baznīca

LA.lv