Foto – AFP/LETA

Janukovičs – Ukrainas problēma, nevis risinājums 0

Eiropas Savienība sankciju ieviešanu pret Ukrainu nedaudz nokavējusi, tādēļ to izmantošana nepieciešama nekavējoties.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Ar šādu paziņojumu klajā nākuši Eiropas Parlamenta lielākās – Tautas partijas – grupas biedri sanāksmē Polijas pilsētā Krakovā. Lai arī šī tikšanās sākotnēji plānoja koncentrēties uz ES fondu efektīvu izmantošanu un ES enerģētikas politikas izmaiņām, notikumi Ukrainā lika mainīt darbakārtību. Pirms diskusijas, kā izbeigt asinsizliešanu Ukrainā, bija klusuma brīdis, pieminot pēdējo dienu bojāgājušos. Diskusijā piedalījās Ukrainas partijas “Tēvzeme” pārstāvis Ostaps Semeraks, kurš norādīja, ka valstī vērojamas divas krīzes – politiskā un saimnieciski koruptīvā. “Janukovičs pašlaik nevēlas risināt neko, vien saglabāt savu varu,” norādīja deputāts. “Ikvienam jāsa­prot, ka Krievijai ir liela ietekme Ukrainā, un tas var radīt problēmas visai Eiropai,” uzsvēra Semeraks. Ukrainas prezidenta lielo atkarību no Krievijas viedokļa raksturojot arī tāds fakts, ka vienā dienā tiek atcelta iepriekš sarunāta telefonsaruna ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, bet noturētas vairākas konsultācijas ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Semeraks atzīst – ir aizvien grūtāk panākt, lai cilvēki, kas protestos piedalās jau trīs mēnešus, uz vardarbību nereaģētu ar to pašu. Tādēļ iespējami ātrāk jāpanāk, lai konflikta risinājums no ielām tiktu pārcelts uz parlamentu. Lai tas būtu iespējams, nepieciešams mainīt Ukrainas konstitūciju, samazinot prezidenta pilnavaras, un rīkot demokrātiskas parlamenta vēlēšanas. “Koalīcijas valdības veidošana šobrīd nav iespējama, jo 72% parlamentāriešu kontrolē trīs mūsu valsts lielākie oligarhi,” uzskata Semeraks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņaprāt, ES plānotās sankcijas ir nedaudz novēlotas, taču tām tomēr jāseko, jo Janukovičs saprot vien spēka valodu. Turklāt, tiklīdz tiks noteiktas sankcijas, situācijas noregulējumā ātri vien iesaistīsies oligarhi, kurus kontu iesaldēšana vai iebraukšanas aizliegums ES ietekmēs vistiešāk. Semeraks ir pārliecināts, ka nepieciešams Ukrainā ievest OECD un ES novērotāju misijas, kas uzraudzītu notiekošo.

EPP grupas apspriedē tika atzīmēts, ka novērošanas misijas jāsūta nekavējoties, jo “mums ir pieredze Osetijā un Gruzijā, kad izdarījām to pārlieku vēlu”.

Inese Vaidere, kura Eiroparlamentā darbojas sadarbības grupā ar Ukrainu, aicināja sankcijas ieviest nekavējoties. “Nav jāskatās pār plecu, ko par to teiks Krievija. Pašiem jārīkojas daudz aktīvāk. Ja no ES puses būtu bijusi konkrēta noraidoša rīcība Magņitska lietā, tagad būtu daudz vienkāršāk. Taču – šādas rīcības vai pat nostājas nebija.”

Krakovas EPP grupas sanākmē arī izskanēja aicinājums dalībvalstīm daudz aktīvāk iesaistīties Ukrainas konflikta risināšanā, izvērtējot, kādas sankcijas būtu efektīvākās. “Arī Latvijā būtu jāsasauc valdības ārkārtas sēde un jālemj, kāda ir mūsu rīcība,” uzskata Inese Vaidere.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.