×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
1. augusts, 2014
Drukāt

Jauna karstuma rekorda gaidās; silts laiks saglabāsies līdz pat augusta vidum (2)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

“Vai gadsimta karstuma vilnis?” “Gaidāms anomāls karstums! ” “Karstuma dēļ Latvijā izsludināts “oranžais brīdinājums”.” Šādi un citi līdzīgi virsraksti pēdējās dienās parādās dažādos portālos un ļaudis šīs ziņas steidz stāstīt cits citam. Vai tiešām gaidāms Latvijā reti pieredzēts karstums? Ko saka laika prognozētāji?

Pēc ilgstošās svelmes visā Latvijas teritorijā šodien gaisa temperatūra gaidāma tikai + 22°, +27° robežās, taču jau rīt karstums strauji atgriezīsies un teritorijas lielākajā daļā sasniegs +30°, lai svētdien vietām sasniegtu pat +34° atzīmi.

Pašlaik prognoze rāda, ka šā gada karstākā diena Latvijā būs pirmdien, 4. augustā, kad termometra stabiņš sasniegs +30°; +35° atzīmi un tikai piekrastes rajonos būs nedaudz vēsāks – +27°; +30°, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa. Līdzšinējais Latvijas karstuma rekords ir +36,4°, kas tika sasniegts Daugavpilī 1943. gadā. Interesanti, ka arī šogad karstākā diena iekrīt tieši šajā datumā. Latvijas sabiedriskā medija laika ziņu eksperts Toms Bricis, kuram pieder arī sava meteoroloģiskā stacija, piekrīt pašreizējām prognozēm, un viņš nebrīnītos, ja šogad karstuma rekorda rādītāji tiktu pārspēti.

“Katru gadu ir bijis tā, ka termometra stabiņš kaut uz īsu brīdi sasniedz un pakāpjas virs +30 grādiem,” norāda L. Krūmiņa, taču sešdesmit procentos gadījumu šāds karstums ilgst tikai vienu dienu, retāk divas trīs dienas pēc kārtas. 21. gadsimtā Latvijā nav bijusi tāda vasara, kurā maksimālā reģistrētā gaisa temperatūra būtu bijusi zemāka par +30 grādiem un pēdējais garākais karstuma vilnis reģistrēts 2006. gadā, kad tas pieturējās astoņas dienas pēc kārtas. T. Bricis, atskatoties pagātnē, ievērojis, ka karstuma uzliesmojumi vērojami reizi četros piecos gados, taču “šobrīd ir grūti vispārināt un izdarīt secinājumus, vai šie laika apstākļi ir anomāli, jo to varēs izdarīt tikai tad, kad karstums pāries un būs apkopota statistika”. Tajā pašā laikā viņš nenoliedz, ka šī varētu būt karstākā vasara Latvijā pēdējo vai pat vairāku gadu desmitu laikā.

Astoņpadsmit gadus vecais laikapstākļu vērotājs Rūdolfs Golubovs no Rīgas, kurš novērojumus veic kopš deviņu gadu vecuma, arī vērtē, ka lielākais karstums vēl ir tikai priekšā: 3. – 5. augustā, kad temperatūra var sasniegt pat +36°. Pēc Rūdolfa pētījumiem, 36 grādu atzīme Latvijā novērota tikai divas reizes – pirms 20 gadiem Jelgavā 13. jūlijā (+36°) un jau iepriekšminētais rekords Daugavpilī. Tā kā pēdējo 89 gadu laikā Latvijā +35° atzīmi esam sasnieguši tikai piecas reizes, Rūdolfs spriež, ka “gaidāmais karstums būs tiešām anomāls un Latvijā viens cilvēks to var piedzīvot tikai divas trīs reizes mūžā”. Rūdolfa laikapstākļu vērojumiem, apkopotajām prognozēm un secinājumiem var sekot viņa blogā: rudolfsgolubovsnoverojumi.wordpress.com.

Augusta pirmā dekāde karsta 


Karstāks vienmēr ir Latvijas dienvidu un dienvidaustrumu rajonos – Zemgalē un Latgalē, kur visbiežāk tiek reģistrēti karstuma rekordi. Jāpiemin arī Rīga, kura vasarās akumulē daudz siltuma, tāpēc bieži vien tajā tiek reģistrētas augstākas nakts temperatūras nekā citviet Latvijā.

LVĢMC dati rāda, ka 5. un 6. augustā vietām karstums sasniegs 33 grādus. Tāpat meteorologi prognozē, ka augusta pirmā dekāde saglabāsies karsta, taču ar ne tik augstām temperatūrām, kādas sola nākamās nedēļas sākumā. Lai arī T. Bricis nepaļaujas uz ilgtermiņa prognozēm, jo tie esot tikai minējumi, viņa novērojumi liecina, ka siltums saglabāsies līdz pat augusta vidum un lielākajā daļā valsts teritorijas “caurmēra dienas temperatūra būs +19..+24”.

Alternatīva – ārzemju portāli 


Cilvēki, kuri aktīvi plāno savas dienas gaitas, bieži ceļo vai nodarbojas ar dažādiem sporta veidiem brīvā dabā, laika ziņām seko ne tikai laikrakstos, radio un TV. Plašāka un pilnvērtīgāka ieskata gūšanai tiek izmantoti dažādi specializētie interneta portāli. T. Bricis atzīmē, ka viņam ir grūti komentēt ārzemju portālu datu uzticamību, jo katrs izmanto citu datu vākšanas modeli, tāpēc, viņaprāt, labāk ir paļauties uz cilvēku sagatavotām laikapstākļu prognozēm. Viņš gan atzīst, ka pats ir sekojis līdzi un pētījis norvēģu lapas yr.no datus, jo viņu izmantotie avoti un modeļi atzīti par pasaulē labākajiem. “Norvēģu prognozes ir pat ļoti precīzas, lai gan esmu ievērojis nianses, kurās viņi kļūdās,” stāsta Toms. Kā izrādās, yr.no “negrib būt ekstrēmi savās prognozēs, bet gan piesardzīgi” un, piemēram, šajā nedēļā maksimālā temperatūra, ko viņi norādīja Latvijai, bijusi +32°. Mūsu pašu LVĢMC meteorologu sagatavotajām prognozēm un aktuālajiem ziņojumiem var sekot mājaslapā www.meteo.lv.

UZZIŅA

Populāras interneta vietnes, kas ziņo par laikapstākļiem: 


* www.meteolapa.lv

– Tīmekļa vietne, kurā informācija balstīta uz entuziastu ieteikumiem un atsauksmēm ar mērķi uzskatāmāk un saprotamāk interesentiem attēlot meteoroloģiskos laika apstākļus Latvijā.

– Pieejami dati no LVĢMC nokrišņu radara – tiešsaistē uz Latvijas kartes var vērot, kur patlaban līst un kā virzās nokrišņu mākoņi.

– Mājas lapā publicētas gan laika prognozes, gan izglītojošie raksti un ieteikumi par to, kā rīkoties dažādu dabas parādību gadījumos.

Regulāri tiek ievietotas galerijas ar dažādām dabas parādībām tepat Latvijā.

* www.yr.no

– Norvēģu Meteoroloģiskā institūta un Norvēģu apraides korporācijas laikapstākļu mājas lapa, kas datus iegūst no dažādām norvēģu un Eiropas meteoroloģiskajām stacijām.

– Gaisa temperatūru un nokrišņu daudzumu prognozē par visu pasauli.

– Par atsevišķām pasaules pilsētām (arī Rīgu) pieejamas tīmekļkameru fotogrāfijas ar aktuālajiem laikapstākļiem, kuras regulāri atjauno.

– Atsevišķa sadaļa par jūras piekrastes apgabaliem, par laikapstākļu prognozi naftas platformu tuvumā un laikapstākļiem dažādos zvejniecības apgabalos.

* www.windguru.cz

– Čehijā veidota mājas lapa, kas apkopo dažādas laikapstākļu kartes un modeļus. Dati pieejami par visu pasauli.

– Fokusējas uz datiem par vēja ātrumu un virzienu, tāpēc lapu vairāk izmanto dažādu ūdens sporta veidu cienītāji.

– Ir atrodami dati arī par ūdens temperatūru.

* www.gismeteo.lv/ru

– Laikapstākļu prognožu lapa, ziņu portāls, kura datus iegūst no krievu kompānijas “Map Maker”, kas izstrādā meteoroloģiskās informācijas apstrādes sistēmas.

– Vietne informē par laika prognozēm gandrīz 12 tūkstošos apdzīvotu punktu, tajā skaitā par lielāko daļu Latvijas pilsētu.

– Mājas lapā publicēti dažādi raksti saistībā ar laikapstākļiem un dažādām dabas parādībām.

– Pieejamas arī laika ziņu kartes.

UZZIŅAS: 


– Pašreizējais karstuma rekords +36,4° Daugavpilī 1943. gada 4. augustā

– 21. gadsimta karstuma rekords +35,3° Skrīveros 2006. gada 9. jūlijā

– Pagājušā gada karstākā diena 8. augustā Dobelē + 34,3°

– 1945. gadā karstums virs 30 grādiem turējās 14 dienas pēc kārtas

Avots: LVĢMC

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Man patīk karstums. Tā ir ļoti jauka un patīkama sajūta, ka karstas saules stari ieplūst ķermenī, un liekas, ka katra šūna piepildās ar siltumu.

    • Man arī patīk. Jāuzpildās tā, lai pietiek visām aukstajām dienām un mēnešiem, kuru šeit ir pārāk daudz.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +21.4
Alūksne +25.9
Daugavpils +28.1
Saldus +24
Liepāja +16.3
Jelgava +23
Ventspils +15.7
Limbaži +23
Madona +26
Rēzekne +26
Draugiem Facebook Twitter Google+