×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
5. aprīlis, 2018
Drukāt

Jauna veida pansionāts – pagaidām tikai ekskluzīva iespēja (15)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ja kādreiz ir iznācis viesoties tā dēvētajos pansionātos, sociālās aprūpes centros, šī vieta šķiet kā sapņu zeme. Šogad atklātie divi namiņi paredzēti tikai 12 cilvēkiem, visas vietas jau ir aizpildītas. Tātad iespēja ir visai ekskluzīva. Jaunā veida pansionāts paredzēts visiem Latvijas iedzīvotājiem, bet pagaidām gan te mitinās Rīgā deklarēti seniori. Rīgas pašvaldība šim projektam arī devusi dāsnāku līdzmaksājumu nekā citiem – līdz 640 eiro katram iemītniekam atkarībā no nepieciešamības.

Mūsu valstī vēl nebijušo senioru aprūpes iestādes modeli īsteno Francijas uzņēmuma “Senior Group” Latvijas filiāle. Uzņēmumam ir liela pieredze veco ļaužu rezidenču veidošanā – šādu iestāžu tīkls darbojas Krievijā un vairākas rezidences arī Francijas dienvidos, nu top mūsu valstī.

Sociālais projekts Latvijā kļuvis iespējams, pateicoties bankas “Citadele” un attīstības finanšu institūcijas “Altum” atbalstam, piesaistīts 360 000 eiro liels finansējums.

Šobrīd ir tapusi projekta pirmā kārta – divas ģimenes mājas Babītes novada “Lapsās”. Tepat līdzās celšot vēl četras. Līdzīgus ģimenes namus tuvāko divu gadu laikā iecerēts būvēt Ādažos un Salaspilī, iespējams, arī Juglā. Jau šobrīd senioru tuvinieki stājoties rindā tieši uz ģimenes māju projektu, tajā gaidot jau aptuveni 50 cilvēku.

Vidējā uzturēšanās cena šādā ģimenes mājā ir 700 – 800 eiro mēnesī, taču viss atkarīgs no tā, cik liela aprūpe sirmgalvim nepieciešama, kā arī no izvēlēto ērtību līmeņa. Samaksas vienu daļu veido cilvēka pensija, otra nāk no pašvaldības.

Visu pieskata “meitas”

“Latvijā liela daļa senioru mitinās pansionātos kopā ar vairākiem desmitiem, pat simtiem citu sirmgalvju. Tur ir gari slimnīcas tipa gaiteņi un tādas pašas telpas, visai atsvešināta vide. Mēs radām cita koncepta iestādi, kas cilvēkam dod iespēju dzīvot maksimāli pietuvināti ģimenes modelim. Gluži tāpat kā liela saime, visi kopā mitinās privātmājā. Tādēļ arī darbinieces, aprūpētājas nosaucām par meitām. Katrā mājā ir sava meita, kura tur rūpi par iemītniekiem, gādā par viņu drošību, rosina uz izkustēšanos un citām aktivitātēm. Savu dienas ritmu seniors gan var noteikt pats,” skaidro “Senior Group” pārstāve Latvijā Diāna Gžibovska.

“Lielās ģimenes mājas” atklāšanas pasākumā viesus sagaida Marija, Zinaīda, Anna un Marta, četras iemītnieces. Var redzēt, ka visas ir īpaši posušās par godu svinīgajam notikumam. Vēlāk sagaidītāju pulkam pievienojas arī Uldis, solīds kungs ar spieķīti. Rāmi aprunājamies. Viņš teic, ka pirms tam mitinājies kādā sociālās aprūpes centrā Ziemeļkurzemē, taču turienes apstākļi tik ļoti neesot patikuši, ka no pansionāta aizmucis – sazvanījis draugus, lai atbrauc pakaļ uz tālo novadu. Dzīvot šajā mājā Uldim tīkot daudz labāk. Visvairāk viņu priecējot, ka var doties tālās pastaigās pa mežu, kas atrodas tepat aiz žoga. Viņš piemetina, ka no pensijas vēl atliekot nedaudz naudas, taču to nav kur tērēt, jo veikals ir tik tālu, ka kājām neaiziesi.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Par 900 euro var dzīvot šikā viesnīcā…

 2. Cik zinu, pansionāta maksu pašvaldības sedz tad ja nav bērnu.Ja ir,tā daļa jāsedz viņiem.Pārāk skaisti lai ticētu.Puspatiesība izmesta lai uzķertos pirms vēlēšanām.

 3. Cik zinu, pansionāta maksu pašvaldības sedz tad ja nav bērnu.Ja ir,tā daļa jāsedz viņiem.Pārāk skaisti lai ticētu.Puspatiesība izmesta lai uzķertos pirms vēlēšanām.

 4. Manuprāt, būtu tikai normāli, ja pansionātos katram iemītniekam būtu savs maziņš dzīvoklītis – maziņš, pieticīgs, bet katram savs, kurā ir istabiņa un sanitārais mezgls, virtuve varētu būt ekskluzīvākajos un dārgākajos numuriņos. Pilnīgi pietiktu ar kopējo platību 8 – 10 m2. Pansionātus varētu ierīkot arī bijušajās kopmītnēs, tad numuriņa platība sanāktu jau lielāka – ap 16 m2. Un nemaz tik dārgi tas neizmaksātu. Tā kopus dzīvošana ir visīstākā padomju palieka, jo PSRS laikā kopmītne un kopus dzīvošana bija norma un pat ideoloģijas sastāvdaļa.

 5. Cilvēciskais faktors pazūd. Tagad visu uzraudzīs tehnoloģijas. Tās būs šausmas veciem cilvēkiem,kuri vēlēsies parunātāties ar aprūpētāju. Jebkurā laikā cilvēku varēs novērot. Vai tas nav cilvēktiesību pārkāpums? Varbūt tualetē arī būs novērošanas kameras?

 6. Visi pansionāti vairāk vai mazāk ož pēc urīna un dezinfekcijas līdzekļiem. Pēc normatīvajiem aktiem klientam dzīvojamajā istabiņā pienākas 6 kvadrātmetri. Seši kvadrātmetri. Lai pieradinātos pie vienīgās nākotnes perspektīves – zārka šaurības.

 7. Vajadzētu pajautāt aktrisei Devītei, vai viņa arī iedomājas sevi vecumdienās šāda pansionāta istabiņā kopā ar vēl vienu vai divām mītniecēm, vai viņai ši vizīte pansionātā bija apmaksāts reklāmas pasākums. Zāles viņa jau reklamēja.

 8. Šausmas! Un to sauc par ekskluzīvu!Tik ”ekskluzīvs”bija Allažu pansionāts.A par ko tik liela maksa?

 9. Maksāt 600-800€mēnesī un dzīvot trijatā vienā istabiņā.Labāk mazītiņā,bez ,,sensoriem” ,bet vienam pašam.

 10. Kāpēc tik PAVIRŠA informācija – drīzāk kā REKLĀMRAKSTS – par Francijas “projektu” senioriem???
  Cik gadu(!) ir tām 2 kundzītēm, kas jau piekritušas atrasties tajā veco ļaužu šķietami modernajā mītnē?

  Manuprāt, daudz populārāks “projekts” Latvijā ir jau esošās veco ļaužu mājas (nejaukt ar pansionētu!),
  ko jau iekārtojušas vairākas pašvaldības saviem senioriem…

 11. Gadu un veselības dēļ arī es arvien biežāk domāju par to, kāda būs dzīves nogale, kad vairs daudz ko nevarēšu. Neesmu izlepis, varu dzīvot pieticīgos apstākļos, taču pansionātos atbaida tas, ka lielākoties istabiņā dzīvo divi vai pat trīs cilvēki. Man tas būtu nepārtraukts stress un katastrofa, tāpēc visiem spēkiem centīšos no tā izvairīties. Pat tādā paraugpansionātā, kā te aprakstītais, daļa iemītnieku dzīvo pa divi un pat pa trīs!!! Ko tad lai gaida no parastajiem pansionātiem! Pasarg Dievs vecumu pavadīt…. kopmītnē!

 12. beidzot kaut kas cilvēcīgs

 13. Izskatās tomēr vairāk pēc REKLĀMAS raksta!

Draugiem Facebook Twitter Google+