Latvijā
Politika

Jaunās, vecās un nemainīgās sejas3

Foto-Karīna Miezāja

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) turpina pieņemt nākamās Saeimas vēlēšanu kandidātu sarakstus. Tos sāk iesniegt arī pašreiz koalīcijā esošās partijās.

“Jaunās Vienotības” vecās sejas

2.augustā savu kandidātu sarakstu 13. Saeimas vēlēšanām iesniedza partiju apvienība “Jaunā Vienotība”‘ (“JV”), kas kandidēs visos piecos vēlēšanu apgabalos ar 115 kandidātiem.

Neskatoties uz centieniem atsvaidzināt nosaukumu un zīmolu, “JV” kandidātu sarakstu augšgalā līdzīgi kā citām partijām ir politiskajās vētrās rūdīti ļaudis. Rīgā pirmais numurs atvēlēts ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam, viņam seko iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis un izglītības ministrs Kārlis Šadurskis, kā arī virkne esošo Saeimas deputātu. “JV” Rīgas sarakstā Saeimā mēģinās atgriezties Pasaules dabas fonda Latvijas organizācijas vadītājs Uģis Rotbergs, kurš jau bija 10. Saeimas deputāts. Vieta “Jaunās Vienotības” Rīgas sarakstā atradusies arī deputātam Veiko Spolītim, kurš gan šī sasaukuma laikā pēc nesmukuma ar braukšanu dzērumā izstājās no vecās “Vienotības”.

Vidzemes saraksta līderu trio veido Saeimas deputāti – Inese Lībiņa-Egnere, Jānis Upenieks un Ainars Latkovskis. Reģionālajiem partneriem no partijas “Valmierai un Vidzemei” atvēlētas vietas saraksta vidusdaļā, bet to noslēdz pašreizējais “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Hosams Abu Meri.

Kurzemes sarakstā pirmais numurs atvēlēts ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, otrais – partijas “Kuldīgas novadam” pārstāvim un pašreizējam Saeimas deputātam Artim Gustovskim. Trešajā pozīcijā – deputāta Abu Meri palīgs Edgars Ikstens. Sarakstu noslēdz bijušais Dundagas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Laicāns.

Zemgales saraksta līderis ir labklājības ministrs Jānis Reirs, otrā vietā – Saeimas deputāts un partijas “Tukuma pilsētai un novadam” priekšsēdētājs Juris Šulcs. Trešajā – Jēkabpils reģionālās partijas vadītājs un Jēkabpils pilsētas domes deputāts Leonīds Salcevičs.

“JV” Latgales sarakstu cīņā ved Saeimas deputāts un Latgales partijas līderis Aldis Adamovičs. Otrā vietā – Nautrēnu pagasta pārvaldes vadītāja Līvija Plavinska, trešajā – Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas “Saules skola” direktore Inguna Kokina.

Kandidātu vidū nav atrodama ekspremjere Laimdota Straujuma, kura nolēmusi uz 13. Saeimu nestartēt, “lai dotu vietu kādam no “Jaunās Vienotības” 30 līdz 40 gadu paaudzes pārstāvjiem”.

“JV” programmā iezīmētas piecas galvenās prioritātes – izglītība, veselība, drošība, taisnīgums un algas. Politiskais spēks sola radīt apstākļus vidējās algas pieaugumam līdz 1500 eiro.

ZZS ieturēs līdzšinējo līniju

Savu kandidātu sarakstu ceturtdien iesniedza arī pašreiz valdošais politiskais spēks Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). “Zaļie zemnieki” veido sarakstus no laika gaitā pārbaudītiem politiķiem, solot valdības darbā turpināt līdzšinējo pieeju, kā arī cīnīties pret “agresīvu populismu”.

ZZS Rīgas saraksta līderi būs finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, Zaļās partijas priekšsēdētājs Edgars Tavars un veselības ministre Anda Čakša. Rīgas sarakstā ar devīto kārtas numuru iekļauts arī Saeimas deputāts Valdis Kalnozols, kurš šī sasaukuma laikā ne reizi vien izcēlies ar savdabīgu uzvedību.

Pašreizējais premjers Māris Kučinskis būs ZZS pirmais numurs Vidzemē. Viņam seko aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un apvienības ZZS priekšsēdētājs, Saeimas deputāts Armands Krauze.

ZZS Latgales saraksta līderis ir zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, aiz kura nāk Saeimas deputāti Jānis Trupovnieks, Līga Kozlovska un Jānis Klaužs.

Kurzemē ZZS pirmo trijnieku veido Saeimas deputāti Gundars Daudze, Aija Barča un Edgars Putra. Tāpat arī Zemgalē – Augusts Brigmanis, Uldis Augulis un Andris Bērziņš.

Mājvietu ZZS raduši arī vairāki Saeimas deputāti, kas iepriekšējās vēlēšanās tika ievēlēti no citiem sarakstiem, piemēram, bijušie “vienotībnieki” Inesis Boķis (septītais Vidzemē) un Viktors Valainis (septītais Zemgalē), kā arī bijušais “No sirds Latvijai” pārstāvis Gunārs Kūtris (piecpadsmitais Vidzemē).

Neskatoties uz politiskās apvienības nosaukumu, faktiski neviens no 115 ZZS kandidātiem kā savu nodarbošanos nav norādījis zemkopību vai lopkopību. Daži gan dokumentos minējuši savā īpašumā esošas zemnieku saimniecības, bet kā pamatdarbavietu tomēr norādījuši ko citu. Toties ZZS saraksts var lepoties ar viskuplāko pašvaldību deputātu, domju vadītāju un darbinieku īpatsvaru kandidātu vidū – tādu sarakstos ir gandrīz trīsdesmit. Tostarp Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska, Alojas novada domes priekšsēdētājs Valdis Bārda, Stendes pilsētas pārvaldes vadītājs Andis Āboliņš, Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Česlavs Batņa un citi.

ZZS tradicionāli cenšas pievilināt vēlētājus ar pazīstamu sportistu iekļaušanu sarakstos. Šoreiz šīs apvienības rindās uz parlamentu startēs bobslejists Daumants Dreiškens, bijušais šķēpmetējs Voldemārs Lūsis, bijušais svarcēlājs, šobrīd treneris Viktors Ščerbatihs, kā arī bijušais motobraucējs Artis Rasmanis, kurš ir arī pašreizējā sasaukuma deputāts.

Par savām prioritātēm nākamajam Saeimas darba cēlienam ZZS izvirzījusi – vienlīdzīgākas iespējas visiem, tautsaimniecības attīstību un valstiskuma stiprināšanu. Apvienība sola pabeigt iesākto reformu veselībā, palielināt pensijas cilvēkiem ar ilgu darba stāžu, koncentrēties uz labu darba vietu radīšanu un īstenot policentrisku reģionu attīstību, kā arī stiprināt sabiedriskās kārtības, tiesībaizsardzības un korupcijas apkarošanas iestāžu un tiesu sistēmas rīcībspēju.

Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana turpināsies līdz 7. augustam.

LA.lv