Latvijā
Politika

JKP sola Latvijas vēsturē lielāko nodokļu sloga mazināšanu27


No kreisās: Gatis Eglītis,  Jānis Bordāns, Krišjānis Feldmans
No kreisās: Gatis Eglītis, Jānis Bordāns, Krišjānis Feldmans
Publicitātes foto

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) rīcība ekonomikas un nodokļu jomā paredz sistēmas maiņu, ieviešot “Rīcības plānu – 500!”, informē Jānis Bordāns, JKP valdes priekšsēdētājs un partijas nominētais Ministru prezidenta kandidāts 13.Saeimas vēlēšanām.

“Rīcības plāns – 500!” paredz Latvijas vēsturē lielāko nodokļu sloga samazināšanu, ļaujot uzņēmējiem iznākt no “pelēkās ekonomikas”, darba ņēmējiem un arī pensionāriem saņemt vairāk, tādā veidā veicinot lielāku naudas apriti un vidusšķiras veidošanos, sola JKP.

Lielākās izmaiņas darbaspēka nodokļos

Partija sola jau no nākamā gada ieviest principu “3×500”, tas ir, minimālā alga būs 500 eiro mēnesī (pašlaik – 430 €/mēn.), neapliekamais minimums algai būs 500 eiro mēnesī (pašlaik – līdz 200 €/mēn.) un neapliekamais minimums pensijai būs 500 eiro mēnesī (pašlaik – 250 €/mēn.). Pašlaik pensijas līdz 500 eiro saņem ap 92% Latvijas pensionāru.
Tam papildus, plānots ieviest minimālo pensiju vismaz 200 eiro apmērā (pašlaik zem 100 eiro). Ap 55 000 pensionāru saņem pensijas zem 200 €/mēn., turklāt mazo pensiju saņēmēju skaits katru gadu pieaug. “Pensijas nav jāuztver kā kaut kādi sociālie labumi, mēs gribam atdot naudu cilvēkiem un veicināt viņu ienākšanu iekšējā patēriņā, kas ir būtiski uzņēmējiem,” uzver J.Bordāns.

“Princips “3×500” ir apzināts solis Latvijas uzņēmēju konkurētspējas palielināšanai, jo darbaspēka nodokļu jomā Latvija pārliecinoši izskatās vissliktāk starp Baltijas valstīm. Neapliekamais minimums 500 eiro nav nekas nesasniedzams, tas jau sekmīgi darbojas Igaunijā, un tur IKP izaugsme un iedzīvotāju ienākumu dinamika uzrāda pozitīvāku tendenci. Darba ņēmējam, pat pie nelielas algas – 500 eiro “uz papīra”, neapliekamais minimums 500 nozīmē gada laikā ienākumu pieaugumu ap 640 eiro “uz rokas”. Princips “3×500” ir solis pretim visiem tiem uzņēmējiem, kuri pašlaik augsto nodokļu dēļ nespēj maksāt algas un ir spiesti slēpties “pelēkajā zonā,” stāsta J.Bordāns. Esošās valdības “nodokļu reforma” esot pamatīgi sarežģījusi nodokļu aprēķināšanu un palielinājusi laiku, kas uzņēmējam jāvelta darbam ar VID, tāpēc JKP piedāvājums ir vispār atcelt diferencēto neapliekamo minimumu.

Palielinās ģimenes pabalstus

Savukārt, lai risinātu demogrāfisko situāciju un motivētu iedzīvotājus dzīvot, strādāt un audzināt bērnus Latvijā, JKP “Rīcības plāns – 500!” paredz ievērojami palielināt ģimenes valsts pabalstus: sākot no 50 eiro par vienu bērnu (pašlaik – 11 eiro) līdz 300 eiro trīs bērnu ģimenei (pašlaik – 67 eiro).

Tikšo veikta nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) reforma, un turpmāk par saprātīga izmēra primāro mājokli NĪN nemaksās. 

“Šīs pārmaiņas iespējams ieviest tikai tad, ja tiek ievērojami efektivizēta valsts pārvalde, tajā skaitā samazināts ministriju skaits un valsts birokrātiskais aparāts,” skaidro Krišjānis Feldmans, JKP valdes loceklis un ekonomists.

“JKP aprēķini liecina, ka valsts un pašvaldības pārvaldes aparātu iespējams samazināt par 30% un viens no virzieniem ir pašvaldību administrāciju, tajā skaitā deputātu skaita mazināšana”, uzsver K.Feldmans, piebilstot, ka valsts budžets tiks veidots pēc nulles budžeta principa, izvērtējot katras iestādes izmaksas un lietderību. “Jau pašlaik redzams, ka vairākas valsts aģentūras būs iespējams apvienot vai pilnībā likvidēt!” Papildu ieņēmumus plānots gūt uzlabojot nodokļu iekasēšanu būvniecības nozarē, tajā skaitā palielinot ģenerāluzņēmēja atbildību, kā arī palielinot alkohola, tabakas un azartspēļu nodokļus un ieviešot vēl citus risinājumus.

Cīnīsies ar sekām

“Šobrīd Latvijas ekonomikā mēs redzam vairāku iepriekšējos gados sastrādātu lēmumu sekas. Tās ir smagas visai sabiedrībai. Tāpēc sistēmas maiņa ir nepieciešama, un mums ir plāns kā to izdarīt,” stāsta Gatis Eglītis, JKP Ekonomiskās analīzes grupas vadītājs. Viņš kā piemērus min aktuālākos darbus enerģētikas un satiksmes nozarēs.

“Nav noslēpums, ka gan visus Latvijas ražotājus, gan arī privātpersonas visvairāk satrauc nepamatotie OIK maksājumi. Valdība pašlaik nodarbojas ar trokšņa celšanu un laika vilkšanu, bet reālie maksājumi šajā gadā ir sasnieguši rekordu. Mums ir skaidrs plāns kā jau viena gada laikā OIK maksājumus mazināt par 50%, bet četru gadu laikā gandrīz likvidēt. Un mēs nepiedāvājam tādas spēles, kā maksājumu slogu no elektrības patērētājiem pārlikt uz visiem nodokļu maksātājiem”, viņš uzsver. JKP arī atbalsta privāto investoru iniciatīvu uzsākt Skultes sašķidrinātās gāzes termināļa būvniecību, kas palielinātu Latvijas enerģētisko neatkarību. 

Lai ieliktu pamatu ilgtermiņa izaugsmei, rūpīgi jāvērtē visas izdevumu pozīcijas, un tāpēc satiksmes jomā JKP uzskata, ka nekavējoties jāaptur dzelzceļa elektrifikācijas projekts. “Tas visai nozarei radīs nepaceļamu slogu, un rikošetā atkal trāpīs visiem Latvijas iedzīvotājiem. Tā vietā mūsu “Rīcības plāns – 500!” paredz pabeigt pasažieru vilcienu iepirkumu, kas jau pašlaik kļuvis bēdīgi slavens ne tikai Latvijā”, skaidro G.Eglītis.  

LA.lv
LA
LA.LV
Latvijā
FOTO: Zināma jaunās Carnikavas baznīcas celtniecības vieta
16 stundas
LE
LETA
Latvijā
Novadu apvienība: Vairākas valsts iestādes joprojām strādā pēc veco rajonu principa
16 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Pastā nevar paskaidrot, kur palikušas jelgavniecei Baibai sūtītās bankas kartes 2
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
1819. gada 25. augustā. Visu privātdetektīvu privātdetektīvs
20 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
18 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
12 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
12 stundas