Mobilā versija
+1.3°C
Krišs, Ksenija, Eglons
Otrdiena, 24. janvāris, 2017
10. septembris, 2015
Drukāt

Cik ilgi dzīvo kazas? Atbilde lasītājam (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Cik ilgi var dzīvot kazas? LAILA S.

Latvijas Kazu audzētāju apvienības vadītāja Liāna Apine skaidro, ka bioloģiskais vecums kazai var būt līdz 20 gadiem, tiesa, šādi dzīvnieki vairs nav produktīvi, tiem ir slikta ēstgriba. Vese­līgas, ražīgas piena devējas Latvijas saimniecībās parasti tur 6–8 gadus, jo vēlāk ražība sāk kristies.

Dzīvnieku produktivitāte lielā mērā atkarīga no kazu šķirnes un ēdināšanas. Citās Eiropas valstīs, piemēram, Vācijā, Francijā (izņemot Nīderlandi), kazām ir daudz īsāks mūžs (ne vairāk par divām trim laktācijām), jo ragaines bieži slimo ar vīrusa ierosinātu hronisku infekcijas slimību – kazu artrītu/encefalītu. Reizēm kazas izbrāķē arī traumu vai zemas produktivitātes dēļ, jo turēt šādus dzīvniekus nav izdevīgi.

Pie mums visvairāk izplatītas ir Latvijas vietējās kazas, kas gadā dod vidēji 500–550 kg piena.

Šīs šķirnes pārstāves audzē tikai mūsu valstī. Lai ekonomisku apsvērumu dēļ dzīvnieku skaits nesamazinātos, šķirne atbilstīgi Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likumam ir atzīta par ģenētisko resursu šķirni.

Šo dzīvnieku īpašniekiem jāpiedalās Latvijas kazkopības biedrības izstrādātās ciltsdarba programmas “Latvijas kazas šķirnes ciltsdarba programma 2011.–2015. gadam” īstenošanā, kā arī dzīvniekiem jābūt pārraudzībā, lai būtu zināma to produktivitāte un eksterjera vērtējums. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1524 valsts atbalsts par Latvijas vietējās kazas šķirnes dzīvnieku ir 75 eiro gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. velu veiksmi visiem kazkopjiem.tiesam laba zina.

Cūku mēris neārstējams, bizness atjaunojams (4)Cilvēciskais faktors spēj pārvarēt ikvienu biodrošības barjeru
Sāk kriminālprocesu par cūku inficēšanos ar ĀCM Krimuldas saimniecībā (2)Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu par Krimuldas novada saimniecības "Rukas" audzēto cūku inficēšanos ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM).
Mājā ar nelegālu gāzes pieslēgumu dzīvojusi augsta amatpersona (18)Tuvākajā laikā Latvijā tiks atvērts dabasgāzes tirgus un cena tiks noteikta, tirgotājam un lietotājam vienojoties. Tam gatavojoties, valdībai jāpieņem virkne noteikumu, bet
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+