Mobilā versija
Brīdinājums +0.7°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
10. septembris, 2015
Drukāt

Cik ilgi dzīvo kazas? Atbilde lasītājam (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Cik ilgi var dzīvot kazas? LAILA S.

Latvijas Kazu audzētāju apvienības vadītāja Liāna Apine skaidro, ka bioloģiskais vecums kazai var būt līdz 20 gadiem, tiesa, šādi dzīvnieki vairs nav produktīvi, tiem ir slikta ēstgriba. Vese­līgas, ražīgas piena devējas Latvijas saimniecībās parasti tur 6–8 gadus, jo vēlāk ražība sāk kristies.

Dzīvnieku produktivitāte lielā mērā atkarīga no kazu šķirnes un ēdināšanas. Citās Eiropas valstīs, piemēram, Vācijā, Francijā (izņemot Nīderlandi), kazām ir daudz īsāks mūžs (ne vairāk par divām trim laktācijām), jo ragaines bieži slimo ar vīrusa ierosinātu hronisku infekcijas slimību – kazu artrītu/encefalītu. Reizēm kazas izbrāķē arī traumu vai zemas produktivitātes dēļ, jo turēt šādus dzīvniekus nav izdevīgi.

Pie mums visvairāk izplatītas ir Latvijas vietējās kazas, kas gadā dod vidēji 500–550 kg piena.

Šīs šķirnes pārstāves audzē tikai mūsu valstī. Lai ekonomisku apsvērumu dēļ dzīvnieku skaits nesamazinātos, šķirne atbilstīgi Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likumam ir atzīta par ģenētisko resursu šķirni.

Šo dzīvnieku īpašniekiem jāpiedalās Latvijas kazkopības biedrības izstrādātās ciltsdarba programmas “Latvijas kazas šķirnes ciltsdarba programma 2011.–2015. gadam” īstenošanā, kā arī dzīvniekiem jābūt pārraudzībā, lai būtu zināma to produktivitāte un eksterjera vērtējums. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1524 valsts atbalsts par Latvijas vietējās kazas šķirnes dzīvnieku ir 75 eiro gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. velu veiksmi visiem kazkopjiem.tiesam laba zina.

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+