×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
27. novembris, 2015
Drukāt

Kā investēt, lai ieguldījumi atmaksātos (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Anželika Dobrovoļska

Vērtspapīri, nekustamais īpašums, zeltlietas, antikvariāti priekšmeti – tie visi var būt investīciju mērķis. Taču, lai izvairītos no papildu finanšu riskiem, ieguldījumi jāveic pārdomāti, veltot to izvēlei pietiekami daudz laika un enerģijas, uzskata konferences “Investīciju forums 2015” eksperti.

Investīciju eksperti min apsvērumus, kas jāņem vērā, plānojot ilgtermiņa ieguldījumus. Kapitāla izaugsme ir atkarīga no vairākiem faktoriem, bet vieni no svarīgākiem ir ieguldījuma periods un ienesīgums.

Jānosaka skaidrs mērķis un termiņš
Pirms ieguldīt precīzi jādefinē mērķi, kas jāsasniedz: uzkrāt naudu pensijai, bērnu izglītībai, pirmajai iemaksai jauna mājokļa iegādei vai izveidot drošības spilvenu, lai justos stabilāk. Nākamais solis – noteikt termiņu, uz cik ilgu laiku ieguldīt. Tas lielā mērā ietekmēs gan izvēlētos investīciju instrumentus, gan pieņemamo riska līmeni.

Pēc tam jau var aprēķināt, cik lielu summu ir nepieciešams ieguldīt un kādai jābūt investīciju atdevei, lai sasniegtu izvirzītos mērķus. Tā varēs izvēlēties piemērotāko ieguldījumu veidu un stratēģiju.

Jādefinē pieņemamais riska līmenis
Plānojot ieguldīt, nepieciešams noteikt, vai un cik lielas ieguldījuma svārstības konkrētajā gadījumā ir pieņemamas. Uzdodiet sev jautājumu: ko es darīšu, ja ieguldītā kapitāla vērtība samazinātos par 5, 10 vai 15%? Jo mazākas svārstības ir pieņemamas, jo zemāku riska līmeni var uzņemties. Tiesa, jāatceras, ka mazāks risks nozīmē arī mazāku peļņu un otrādi – jo lielāks ir uzņemtais risks, jo lielāka potenciālā peļņa ilgtermiņā.

Attieksmi pret risku var ietekmēt investora zināšanas par konkrētiem finanšu instrumentiem, turīguma līmenis, dažreiz vecums. Bieži gados vecāki investori izvēlas konservatīvākus un stabilākus ieguldījumu veidus ar mazu vai mērenu ienesīgumu. Tādēļ, lai pieņemtu pārdomātu lēmumu, nepieciešamas zināšanas par ieguldījumiem, proti, kā mainās to cenas, cik viegli vai grūti ir pārdot konkrētus aktīvus, kādi ir termiņi, to sadalījums jeb diversifikācija un citi apstākļi.

“Klientam, kuram jau ir drošības spilvens finansiālās stabilitātes nodrošināšanai un kurš vēlās sākt darboties ar ilgtermiņa investīcijām, bet kuram nav pietiekamu zināšanu par finanšu tirgus darbību, “Nordea” iesaka izvēlēties kādu no standarta ieguldījumu risinājumiem. Piemēram, investējot summu līdz 5000 eiro, piemērotākie būtu ieguldījumi diversificētos fondos vai vienkārša modeļa portfeļos, kuros ir ne vairāk kā divi līdz trīs ieguldījumu fondi,” skaidro Nordea ieguldījumu nodaļas vadītāja Latvijā Anželika Dobrovoļska.

Jāizprot ieguldījumu būtība
Pirms investīciju veikšanas eksperti iesaka izpētīt instrumentus, ar kuriem plānots darboties. Vislabāk šajā procesā var palīdzēt profesionāli investīciju konsultanti, bet izpēti iespējams veikt arī patstāvīgi. Ir vērts sīkāk uzzināt par to, kādi finanšu instrumenti pastāv, kādi riski tiem piemīt un kāda ir potenciālā peļņa, kādi ir būtiskākie finanšu rādītāji un kā tiek analizētas akcijas un to cenas.

Sadaliet ieguldījumus vairākās daļās
Ieguldījumu sadalīšana jeb diversifikācija ļaus mazināt iespējamos riskus. Vērtspapīru tirgū ir svarīgi veikt ieguldījumus dažādu valstu un nozaru uzņēmumu akcijās, dažādās aktīvu klasēs. Taču var investēt arī citās jomās, piemēram nekustamajā īpašumā, dārgmetālos utt.

Kontrolējiet savas emocijas
Tiek uzskatīts, ka viens no lielākajiem šķēršļiem veiksmīgai darbībai finanšu tirgū ir pārlieka emocionalitāte. Darbojoties ar vērtspapīriem nemitīgi ir jāmeklē atbilde uz jautājumu – ko darīt tālāk: pirkt vai nepirkt, pārdot vai nepārdot? Tāpēc emocionālā inteliģence ir īpaši svarīga darījumos ar riskantākiem finanšu instrumentiem.

“Ir svarīgi nemainīt izvēlēto stratēģiju, proti, ja pieņemts lēmums ilgtermiņā pirkt un ievērot stratēģiju, jo investīcijām ir nepieciešams laiks, lai tās sāktu pelnīt. Savukārt, ja izvēlēta aktīva tirdzniecības stratēģija, tad nepieciešams noteikt līmeņus, kad pārdot un pirkt akcijas. Vidēji investoru riska tolerance ir ierobežota ar 10% portfeļa kritumu. Proti, pārdod, kad cenas samazinās par 10% vai vairāk no iepriekš fiksētās maksimālās summas, un pirkt, kad cenas pieaug par 10% vai vairāk, salīdzinot ar iepriekš fiksētu minimālo summu. Šādai vienkāršai stratēģijai teorētiski jāpalīdz investoram izvairīties no lielākiem tirgus kritumiem, tajā pašā laikā saņemot peļņu no tirgus izaugsmes,” komentē Dobrovoļska.

Sāciet ieguldīt jau tagad
Nekad nav par agru vai par vēlu sākt veidot ieguldījumus. Ja šāda iespēja tiek apsvērta, tad iespējam sākt jebkurā brīdī ar regulārām iemaksām, piemēram, katru mēnesi šim nolūkam veltot nelielu naudas summu.

Ceturtdien, 10.decembrī, no plkst. 9:30 līdz 17:30 „Bellevue Park Hotel Riga” norisināsies konference „Investīciju forums 2015”. Tajā tiks runāt par to, kā iespējami gudrāk ieguldīt savu naudu, kā atrast vispiemērotāko investīciju veidu, lai tiktu pareizi samēroti riski un peļņa. Konferenci varēs vērot arī tiešsaistē LMT Straume.

Forumā ekonomikas eksperti runās gan par to, kā savā labā iespējams izmantot makroekonomiskās prognozes, meklējot veiksmīgāko investīciju reģionu un veidu, kādas ir šā brīža tirgus iespējas? Nekustamais īpašums, investīciju zelts, valūtu tirgi, akcijas un obligācijas – kurš no šiem investīciju veidiem ir vislabākais, piemērotākais?

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Finansējums uzņēmumiem Atbildēt

    Cityfinances

Draugiem Facebook Twitter Google+