×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
22. janvāris, 2015
Drukāt

Kā pazīt un kopt rotas

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

Latvijā, protams, prinči nemīt, kuru saderinātajai rotas kaļ karaļvalsts vērtībā, bet kas zina, ko nesīs gaidāmā Valentīndiena? Cilvēku dzīves ritms ir nemainīgs jebkurā zemeslodes vietā, un gan jau atkal kāda jauna sirds ilgosies otras un mīlestības apliecinājumam pasniegs saderināšanās un pēc tam laulību gredzenu. Tāpēc lieti noderēs Ivonnas Poplanskas skaidrojumi, kā pazīt un kopt dārglietas.

Dimantu atšķirība


• Karāti nozīmē dimanta lielumu, piemēram, 1 karāta apaļš briljanta griezums ir 6,5 mm diametrā. Šāda lieluma dārgakmens varētu maksāt no 100 eiro (par sliktas kvalitātes dimantu) līdz pat 25 000 eiro.

• Dimantam jābūt pēc iespējas dzidrākam, jebkuri oglekļa ieslēgumi vai plankumi samazina tā vērtību.

• Griezums ir dažādas dimantu formas (piemēram, smaragda, princeses, briljanta, ovālie).

• Krāsa ir ļoti būtiska. Runājot par baltu dimantu, visaugstvērtīgākais ir bezkrāsains vai pavisam caurspīdīgs dimants.

Foto - Praktiskie RokdarbiFoto - Praktiskie Rokdarbi

Marķējumi


Anglijā un citur Eiropā juvelierizstrādājumi ir obligāti jāmarķē. Tas, ka zeltam ir norādīts skaitlis 375 vai sudrabam – 925, vēl nedod garantiju.

Dārgmetālu sastāvs


Visus izmantotos materiālus obligāti mar­ķē. Piemēram, zeltam 24 karāti ir tīrs zelts, taču no tīra zelta gatavotie juvelierizstrādājumi būs pārāk mīksti. Indijā tradicionāli gatavotu tīra zelta gredzenu var ar pirkstiem saspiest! 24, 22, 18, 14, 10, 9 karātu ir pazīstami zelta maisījumi. Eiropā vispopulārākais ir 18 karātu zelts, ko apzīmē skaitlis 750. 18 karātu nozīmē to, ka 18 daļas ir tīrs zelts, pārējās sešas daļas var būt, piemēram, sudrabs vai varš, kas piešķir metālam izturību. Latvijā vispopulārākais ir 14 karātu rozā nokrāsas zelts, kam šādu toni piešķir vara piemaisījums. 14 karātus apzīmē skaitlis 585, 9 karātus – skaitlis 375. Arī 999 tīrs sudrabs ir ļoti mīksts, tāpēc tam vajag piejaukt citus metālus. Aizliegts pievienot niķeli, jo tas mēdz izraisīt alerģiju, taču ne visās valstīs to stingri kontrolē. Niķeļa piejaukumu var noteikt tikai ar metāla detektoru rentgena aparātā. Piemēram, 925 sudrabā ir 92,5% tīra sudraba, pārējie 7,5% ir varš. Savukārt platīnu apzīmē ar skaitli 950, kas sastāv no 95% tīra platīna un 5% vara. Platīna molekulārā uzbūve to padara īpaši izturīgu.

Sudrablietu spodrināšana


Sudrabs ir īpaši jutīgs pret gaisu un viegli reaģē ar apkārtējo vidi. Laika gaitā tas oksidējas un kļūst tumšāks. Tas ir dabisks process un nebūt nenozīmē, ka izstrādājums ir nekvalitatīvs, tieši otrādi. Šo oksīda kārtiņu var norīvēt ar speciālu sudraba tīrīšanai paredzētu drāniņu, ko var iegādāties juvelierizstrādājumu veikalos. Ivonna Poplanska iesaka izvairīties no dažādiem sudraba tīrīšanai paredzētiem šķīdumiem, it īpaši, ja rotā ir dārgakmeņi vai pērles. Ķīmiskie šķīdumi tos var padarīt nespodrus.

 

rokdarbi150

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+