×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
27. augusts, 2013
Drukāt

Kā vērtējat plānoto akcīzes nodokli neveselīgiem produktiem?

Foto - LETAFoto - LETA

Kā vērtējat Veselības ministrijas piedāvājumu piemērot akcīzes nodokli atsevišķām neveselīgas pārtikas produktu grupām?


 

Ieva Strazdiņa, projektu vadītāja:
 “Par šo nebiju dzirdējusi. Pieļauju, ka tas varētu attiekties uz saldinātajiem dzērieniem, kā kokakola, uz dažādiem saldumiem utt. Neveselīgā pārtika šobrīd ir lētāka par veselīgo, un daļa cilvēku šobrīd var izdzīvot, pērkot lētos neveselīgos produktus. Domāju, ka nodokli varētu piemērot, taču tad būtu jāsamazina nodoklis ekoloģiskajiem produktiem, lai ikdienas pārtikas precēm, kas ir lētākas, bet ne tik kvalitatīvas, būtu veselīga alternatīva, bet par līdzvērtīgu cenu. Tas arī stimulētu ekoloģisko saimniecību produkciju noietu. Pati cenšos ēst veselīgi, bet šad tad gadās apēst arī kādus našķus, kā jau visiem cilvēkiem.”

 

Jeļena Buša, 
atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā:
 “Es neesmu maznodrošināta un varu atļauties iegādāties veselīgu pārtiku. Bet, ja vērtē šo ierosinājumu objektīvi, cilvēkiem ar minimāliem iztikas līdzekļiem tas būtu liels ierobežojums, jo viņi nespētu iegādāties preces par paaugstinātu cenu. Daļai trūcīgo tad vienkārši nebūtu ko ēst. Tiesa, arī ļoti labos veikalos tiek tirgoti neveselīgi pusfabrikāti, jo pēc tiem ir pieprasījums. Piemērot nodokli nekvalitatīvai desai, ātri pagatavojamām zupām un tamlīdzīgiem produktiem nebūtu pareizi, jo daļa cilvēku ar tiem iztiek. Esmu par akcīzes ieviešanu neveselīgajiem našķiem – čipsiem, kokakolai utt.”

 

Liene Strazde, 
mājsaimniece:
 “Domāju, ka nodokli noteikti nevajadzētu. Arī pati lietoju dažādus kārumus. Zinu, ka tie nav veselīgi, bet garšo. Uzskatu – ja šādu nodokli piemēros, tiks liegts prieks bērniem. Arī konfektes nav veselīgas, taču, ja lieto ar mēru, viss ir normāli. Šodien pagrūti atrast veselīgu desu, bet visi tik un tā to pērk un ēd, arī es. Tāpēc nevēlos, lai tās kļūtu dārgākas. Ja tā padomā, tad gandrīz visam būtu jāpiemēro nodoklis, jo uz rokas pirkstiem var saskaitīt veikalā preces, kas nekaitē veselībai. Jau tagad iztikšana nav viegla. Ja preces kļūs dārgākas, dzīves līmenis atkal kritīsies.”

 

Māris, 
maiznieks:
 “Tas nepalīdzēs. Es gan pats neatzīstu nekvalitatīvu pārtiku, bet nedomāju, ka nodoklis ko atrisinās. Tie, kas gribēs, tāpat turpinās dzert kokakolu un enerģijas dzērienu. Būtībā visur tagad ir ķīmija un gandrīz viss ir neveselīgs. Enerģijas dzērienu vietā lietoju tējas, vislabāk enerģiju dod īsta rūgtā šokolāde. Ja akcīzes nodokli uzliks, tas mani neietekmēs, taču nedomāju, ka kaut ko atrisinās. Arī alkoholam un cigaretēm akcīze ir, taču pērk tāpat.”

 

Inga Bērziņa, 
strādā valsts pārvaldē:
 “Man ļoti patīk šī ideja, jo aptaukošanās ir izplatīta problēma, un nav noslēpums, ka tieši neveselīgā pārtika ir tai par iemeslu. Varbūt vismaz bērnus tas kaut kā piebremzēs lietot šos produktus. Domāju, pirks jebkurā gadījumā tāpat kā alkoholu un cigaretes, bet vismaz –
mazāk un retāk nekā līdz šim. Atzīšos, arī pati šad tad grēkoju. Taču mans uzskats ir, ka diez vai vajadzētu šo nodokli piemērot ikdienas pārtikas precēm. Lietot dabiskus un ekoloģiskus produktus ir ļoti dārgi, un daudzi to nevar atļauties, tāpēc, paaugstinot cenu lētā segmenta precēm, dzīve viņiem kļūtu dārgāka.”

 

Uģis Niedre, 
pensionārs:
 “Domāju, tas ir pozitīvi. Ja pārtika ir neveselīga, tie, kas to izmanto, maksā. Es, piemēram, smēķēju un atzīstu, ka cigaretēm jābūt akcīzes nodoklim. Tabakas un alkohola akcīzes nodokli vajadzētu novirzīt kultūrai, bet neveselīgās pārtikas nodokli – veselības nozarei. Man patīk šad tad iedzert kokakolu, un es neko neteiktu, ja par to būtu jāmaksā daži santīmi vairāk.”

 

Andris Krēsliņš, 
jurists:
 “Tādas lietas ir jārisina citādi. Nodoklis nemazinās problēmu. Es to uzskatu par kārtējo veidu, kā pildīt budžetu. Tie, kas pie neveselīgā ēdiena pieraduši, to darīs arī turpmāk, bet tiem, kam lētā gala produkti ir izdzīvošanas veids, tas tikai sarežģīs dzīvi un diez vai radīsies iespēja ēst veselīgāk. Viņi vienkārši ēdīs mazāk.”

 

Uzziņa

Veselības ministrija ierosinājusi ieviest akcīzes nodokli vairākām neveselīgo pārtikas produktu grupām. Tas ļautu papildināt veselības nozares budžetu, veicinātu veselīga uztura lietošanas paradumus sabiedrībā un sekmētu iedzīvotāju veselību.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+