×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
30. jūlijs, 2012
Drukāt

Kaitīgi darba apstākļi

rubberboots2

Strādāju Rēzeknes gaļas kombinātā par gaļas izstrādājumu žāvētāju. 30 gados veselība ir sabeigta. Sociālajā nodaļā saņēmu skaidrojumu, ka žāvētavā neskaitās kaitīgi darba apstākļi, lai gan biju spiesta visu dienu pavadīt dūmos telpā ar zemiem griestiem, strādāt ar gumijas zābakiem kājās. Vai man nav iespējas aiziet priekšlaicīgā pensijā? Veneranda Z. Rēzeknē

 

Tiesības ātrāk pensionēties cilvēkiem, kuri līdz 1996. gadam noteiktu laiku nostrādājuši darbos ar sevišķi kaitīgiem un sevišķi smagiem (1. saraksts) vai kaitīgiem un smagiem darba apstākļiem (2. saraksts), patiesībā ir pārejas perioda norma, kas saglabā šo iespēju to profesiju pārstāvjiem, kuriem tiesības uz vecuma pensiju ar atvieglotiem noteikumiem noteica iepriekšējā likumdošana.

Šo tiesību noteikšanai likumā ir paredzēta iespēja piemērot bijušās PSRS laikā izdotos sarakstus (Nr. 1 un Nr. 2), kas līdz 1996. gada 1. janvārim noteica ražotņu, darbu un profesiju atbilstību darbam, kas dod tiesības uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem. Tas nozīmē, ka šīs tiesības ir tikai tiem darbiniekiem, kuri bija nodarbināti darbos, kas paredzēti minētajos sarakstos, dokumentāli pierādot, ka strādāta pilna darba diena kaitīgos apstākļos konkrētajā profesijā.

Pašreizējā likumdošana nodrošina sociālo aizsardzību cilvēkiem, kuri zaudējuši darba spējas, strādājot veselībai kaitīgos darba apstākļos. Cilvēkiem, kuri ir strādājuši veselībai kaitīgos darba apstākļos un zaudējuši darba spējas pirms pensijas vecuma sasniegšanas, sociālās garantijas nodrošinātas saskaņā ar likumu “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām”. Proti, cilvēkiem, kuriem konstatēta arodsaslimšana un noteikts darbspēju zaudējums (vismaz 25 %), ir tiesības uz atlīdzību par darbspēju zaudējumu.

 

Konsultēja LM Sociālās apdrošināšanas departamenta Pensiju politikas nodaļas vecākā referente Irēna Salmane.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+