Laukos
Lauku sēta

Vai dārza mēslošanai der arī aitu mēsli? Atbild eksperts0

Foto AFP/Scanpix/LETA

Jautājums. Dzirdēju, ka aitu mēsli labi silda augsni. Vai tie neapdedzinās augu saknes? ALEKSANDRS TUKUMA NOVADĀ

Aitu mēsli, tāpat kā kazu mēsli, ir diezgan bagāti ar augu barības vielām, tajos ir vēl vairāk slāpekļa, fosfora un kālija nekā, piemēram, liellopu mēslos, stāsta LLU Lauksaimniecības fakultātes Augsnes un augu zinātņu institūta asociētā profesore Ināra Līpenīte. Tie nesatur pārmērīgi daudz mitruma, un to sadalīšanās notiek samērā ātri. Iestrādāti zemē, tie sajaucas ar augsni, tādējādi arī neapdedzina kultūraugu saknes.

Satrūdējušus kūtsmēslus var izmantot augsnes ielabošanai, kā arī augļukoku mēslošanai. Ieteicamā deva 20–30 kg uz desmit kvadrātmetriem. Svaigus kūtsmēslus gan lietot nav ieteicams pat tiem dārzeņiem, kuriem tie nepieciešami visvairāk, piemēram, kāpostiem, gurķiem, kabačiem, selerijām.

Satrūdējušus aitu mēslus augsnē iestrādā pirms kultūraugu sējas vai stādīšanas. Ja plānots sēt, piemēram, ziemājus, tad rudenī pirms augsnes apstrādes vispirms izkliedē organisko mēslojumu.

Aitu mēsli ir noderīgi arī kā bioloģiskais sildmateriāls lecektī, taču nevajadzētu tos iestrādāt svaigus, jo tad tie izkarsīs un apdedzinās augu saknes. Sagatavojot augsni lecektī, vispirms norok 30–40 cm virsējās augsnes kārtas un vietā ieber tikpat daudz svaigu aitu mēslu. Tiem ieteicams nedaudz piejaukt koku lapas. Uz mēsliem liek labu melnzemi ap 15 cm biezā kārtā. Pēc dažām dienām siltums, kas rodas, mēsliem trūdot, silda augsni. Pēc pāris nedēļām lecektī var sākt audzēšanu.

LA.lv