×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
13. novembris, 2012
Drukāt

Kam ir un kam nav…


Foto - LETAFoto - LETA

Rīgā deklarētajiem politiski represētajiem un nacionālās kustības dalībniekiem izmaksās Ls 50 pabalstus. Apsveicama lieta, neesmu skaudīgs. Tomēr zināmā mērā māc pārdomas, vai šīs kategorijas rīdzinieki ir vairāk cietuši nekā tālos lauku nostūros dzīvojošie?

 

Varbūt kādai vecai slimai sievietei vai vīrietim tālajā lauku nostūrī šis pabalsts būtu tikpat vajadzīgs kā rīdziniekam un pat vairāk?
 I. Kopštāls,
politiski represētais Kurzemes pusē

 

 

Uz valsts svētkiem politiski represētās personas un nacionālās pretošanās kustības dalībnieki saņems vai nesaņems pabalstus atkarībā no pašvaldības, kurā viņi dzīvo, rocības, izpratnes un attieksmes pret šiem cilvēkiem.

Rīgā nebūt nav lielākā politiski represētajiem izmaksātā summa – piemēram, Salaspilī maksā Ls 100 (šogad varēja pieteikties pabalstam līdz 1. novembrim). Arī Mārupes novadā politiski represēto atbalstīšanai gadā atvēlēts pa 100 latiem un cilvēki var izvēlēties laiku, kad naudu saņemt. Taču daudzās pašvaldības šādu pabalstu neizsniedz vispār.

Kā skaidro Latvijas Politiski represēto apvienības sekretāre Dagnija Liepiņa, pirms dažiem gadiem apvienība centusies panākt, lai netaisnību novērstu un uz svētkiem maksātu vienādu summu visā valstī dzīvojošajiem politiski represētajiem, summu sedzot no pašvaldību izlīdzināšanas fonda, taču toreiz neko neizdevies izkarot.

Latvijas Pašvaldību savienības padomniece Silvija Šimfa stāsta, ka šie ir pabalsti, kurus piešķir, pamatojoties uz konkrētās pašvaldības saistošajiem noteikumiem un nevērtējot cilvēka ienākumus un materiālo situāciju. Cilvēkam ir jāuzrāda attiecīgi dokumenti par politiski represētās personas vai nacionālās pretošanās kustības dalībnieka statusu. Parasti pabalstu piešķir nestrādājošām personām. Likums nenosaka, ka šāds pabalsts ir jāmaksā un kad tas jādara.

Vairākās pašvaldībās minēja, ka pabalstu pārtrauca maksāt, sākoties krīzei. Lai gan uzskata, ka krīze jau beigusies, dažām pašvaldībām joprojām pabalstiem neesot līdzekļu vai arī tos maksāt ir piemirsies. Daļā pašvaldību šādu pabalstu nav maksājuši arī pirms krīzes.

 

Uzziņa

Pabalsti politiski represētajiem dažās pašvaldībās

Ls 100 – Salaspils novads (līdz 1. novembrim), Mārupes novads (politiski represētais var šo summu saņemt gada laikā)

Ls 50 – Rīga, Garkalnes novads, Babītes novads

Ls 30 – Inčukalna novads (25. martā), Saulkrastu novads, Ventspils, Bauskas novads

Ls 25 – Rēzeknes novads

Ls 20 – Talsu novads

Ls 10 – Daugavpils

Nav – Rēzekne, Valmiera, Jelgava, Jelgavas novads, Siguldas novads, Cēsu novads, Grobiņas novads, Tukuma novads

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+