×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
24. septembris, 2017
Drukāt

Kāpēc Latvijā ir dzīvs PSRS gars? Artemijs Troickis runā tiešu valodu (53)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Artemijs Troickis

ARTEMIJS TROICKIS 80. gados bija gandrīz vai leģendāra personība, kuru Rietumu prese raksturoja kā “vadošo padomju roka kritiķi”. Šajā ampluā viņu tolaik iepazina arī Latvijā, jo viņš kopā ar Jāni Šipkevicu un Juri Podnieku veidoja televīzijas raidījumu “Videoritmi” (1983 – 1986). Vēlāk A. Troickis bija “Playboy” Krievijas izdevuma pirmais galvenais redaktors, darbojās arī citos medijos un pamazām pievērsās akadēmiskajam darbam. Tomēr pēdējos gados viņš arvien biežāk izsakās par politiku, asi kritizējot Putina režīmu. 2014. gadā viņš atklāja, ka nolēmis pamest Krieviju un pārcelties uz dzīvi Igaunijā. A. Troicka īpašība – viņš vienmēr runā tiešu valodu, arī par Latviju.

 

Savulaik intervijā radio “Eho Moskvi” jūs salīdzinājāt Latviju un Igauniju. Citēšu precīzi: “Lūk, mūsu Igaunija – tā ir diezgan civilizēta valsts, kas tiešām kļūst arvien vairāk eiropeiska. Bet Latvija – man tur vienkārši reizēm gadās būt – kā bija “sovoks” (совок), tā arī palicis.” Izskaidrojiet, kāpēc jums radies tāds iespaids! Iesākumā varbūt – kas ir “sovoks”, jo šo vārdu no krievu valodas var iztulkot tikai aptuveni.

A. Troickis: “Sovoks” ir nicinošs apzīmējums Padomju Savienībai. Arī Igaunijā joprojām ir jūtamas padomju paliekas, taču tie drīzāk ir anklāvi, piemēram, 70. gadu guļamrajonos. Nokļūstot tādā rajonā, īpaši neatšķirsi, vai esi Tallinā, Rīgā, Maskavā vai Pēterburgā. Taču Latvijā PSRS gars ir vairāk dzīvs, tas ir visapkārt, arī Rīgas centrā. Bet pats galvenais – tas ir cilvēku sarunās. Kad es runāju ar igauņiem, lai cik viņi būtu kritiski pret valdību un politiku, es jūtu lepnumu par valsti. Viņi vienmēr uzsver, ka Igaunijā kaut kas ir īpašs, vislabākais Eiropā, igauņu izgudrojums un tamlīdzīgi. Tādu noskaņojumu es jau sen nejūtu Krievijā, tur cilvēki vairs īsti nezina, ar ko viņiem lepoties. Idioti, protams, var lepoties ar to, ka Krievija nozagusi Ukrainai Krimu, bet ar ko vēl? Ar naftu un gāzi? Ar korupciju, oligarhiem un zagšanu? Nekādu sasniegumu zinātnē un tautsaimniecībā nav? Var jau turpināt lepoties ar to, ka Gagarins pirmais uzlidoja kosmosā, bet tas, kā zināms, bija diezgan sen. Diemžēl arī Latvijā nav jūtams lepnums par sevi un savu valsti. Kad runāju ar saviem latviešu draugiem, dzirdu tikai vaimanas, cik slikta ir valdība, cik nespējīgas amatpersonas, ka viss ir salaists grīstē vai nokavēts. Kā ķirsītis uz šīs tortes parasti ir atziņa: “Bet Igaunijā gan viss ir labāk!”

 

Precīzi. Mums pat diskusijas rīko – kā varētu panākt Igauniju… Bet kā jums šķiet, kāpēc ir šāda atšķirība, jo ģeogrāfija un vēsture abām valstīm ir līdzīga, cilvēku mentalitāte arī diezgan tuva…

Manuprāt, Latvijai vienkārši neveicas ar to, ko angliski sauc par “leadership” – ar vadību plašākā nozīmē. Personību lomu vēsturē neviens nav atcēlis. Valstis var būt līdzīgas, bet cilvēki tomēr ir nedaudz citi. Vienā vietā viņi profesionālāki, otrā mazāk profesionāli, vienā vietā godīgāki, otrā – korumpētāki un tā tālāk.

 

Varbūt padomju laika sekas arī to ietekmē?

Tās ir visur, arī Igaunijā ir pietiekami daudz padomju cilvēku – es domāju, vairāki simti tūkstošu tur guļ un redz sapni, ka PSRS atkal ir atgriezusies, krievu valoda ir kļuvusi par valsts valodu, igauņiem, latviešiem un lietuviešiem atkal ir “ierādīta vieta”. Atšķirība ir tā, ka dažās vietās ar padomju sekām cīnās aktīvāk, un tā ir Igaunijā, bet dažās vietās mazāk aktīvi – un tā diemžēl ir Latvijā.

 

Vai padomju laikā, dzīvojot Maskavā, jūs jutāt atšķirību starp Igauniju, Latviju un Lietuvu vai arī tas Krievijas iedzīvotājiem bija viens reģions, kā tolaik teica “Pribaltika”? Starp citu, Krievijas propaganda atkal aktīvi sākusi izmantot šo terminu.

Es jau padomju laikā ļoti bieži braucu uz Baltiju, un jau tolaik ievēroju atšķirības. Piemēram, kultūras ziņā. Lietuva ir izteikti katoliska, mentalitātes ziņā tuva Polijai. Latvijā ir spēcīgs protestantisma mantojums, un te drīzāk var pamanīt līdzību ar Vācijas pilsētām. Savukārt Igaunija gandrīz nav reliģioza, drīzāk pagāniska un tā ir tuva ziemeļvalstu kultūrai. Tātad trīs atšķirīgi kodi. Man jau padomju laikā ļoti patika izbaudīt šīs atšķirības. Starp citu, arī mūzika visās trīs republikās bija ļoti atšķirīga.

 

Un kura jums labāk patika?

Godīgi atzīstu, ka mana mīļākā grupa Baltijā bija un paliek “Dzeltenie pastnieki” no Latvijas. Domāju, ka viņi bija ģeniāli!

 

Bet, kad nolēmāt aizbraukt prom no Krievijas, izvēlējāties Igauniju…

Es neizvēlējos, tādi bija apstākļi. Krievijā man kļuva arvien nepatīkamāk. Lūzums bija 2014. gadā, kad notika Krimas aneksija un sākās Krievijas inspirētais karš Donbasā. Tajā laikā Krievijā sāka dominēt militāristisks un šovinistisks noskaņojums, un tas bija pretīgi. Mani ir divi mazi bērni. Dēls atnāk no skolas un saka: “Mums šodien literatūras stundas vietā bija patriotisma stunda.” Citu dienu atnāk ar Georga lentīti, un saka: “Mums skolotāja iedeva un teica, ka tā obligāti jāsprauž pie apģērba.” Bet es uzskatu, ka šīs lentītes izcelsme un nozīme ir ļoti šaubīga. Tai patiesībā nav nekāda sakara ar uzvaru karā, tolaik sarkanarmieši tādas nevalkāja. Faktiski to kā simbolu ieviesa Putina režīms. Vai arī trīsgadīgā meita atnāk no bērnudārza un sāk vecākiem kaut ko stāstīt par “fašistiem”, kas grib “uzbrukt mūsu zemei”. Es nesaprotu – kas tie par fašistiem? Bet viņa saka, ka tā bērnudārza audzinātāja esot stāstījusi. Acīmredzot saistībā ar notikumiem Ukrainā. Es sapratu, ka man tas viss nav vajadzīgs, es vēlos labu izglītību saviem bērniem, taču es nevaru kontrolēt to, kas notiek skolās un bērnudārzos. Tā es sāku apsvērt ideju pārcelties uz kādu citu valsti, un tieši šajā laikā saņēmu piedāvājumu no Helsinku universitātes un Tallinas universitātes. Abas pilsētas atrodas netālu, kāpēc ne… Rīgā man neviens darbu nepiedāvāja, tā es nokļuvu Igaunijā.

 

Krievija jau ilgstoši pārmet, ka Baltijas valstīs apspiež krievvalodīgos. Vai jūtaties apspiests?

Tie, kas vēlas justies apspiesti, tādi arī jutīsies. Tie, kas ir brīvi, neatkarīgi, ciena citus cilvēkus, tie nebūs apspiesti. Es varu apzvērēt, ka šo gadu laikā, kopš dzīvoju Igaunijā, es ne reizi neesamu sastapies ar negatīvu attieksmi pēc etniskā principa. Es neprotu igauņu valodu, taču esmu apguvis vairākas frāzes un vārdus, un cenšos tos pie iespējas lietot. Tas ir pieklājīgi! Ne reizi nav bijis gadījuma, ka man nav izdevies kaut ko sarunāt. Vecāki cilvēki runā krievu valodā, jaunie – labā angļu valodā. Mēs lieliski saprotamies. Arī kārtojot darīšanas valsts iestādēs, man nekad nav bijusi darīšana ar kaut kādu igauņu nacionālismu, ar ko biedē Krievijas mediji. Protams, es neesmu Igaunijas pilsonis, un man nav dažu to tiesību, kas ir pilsoņiem. Piemēram, es nevaru piedalīties vēlēšanās. Bet tas ir loģiski, tā ir starptautiska norma. Igaunijas krieviem iecienītais arguments par “apspiešanas” tēmu ir tas, ka ministrijās strādājot maz krievu. Man šķiet, ka šis arguments ir vājš. Pirmkārt, es pats pazīstu daudzus krievus, kas strādā Igaunijas valsts iestādēs. Otrkārt, daudzi nemaz nevēlas strādāt valsts aparātā. Tas ir tāds īpatnējs priekšstats Krievijā, ka darbs valsts iestādēs ir kaut kas īpaši labs, jo ierēdņi ir privileģēti. Eiropā, arī Igaunijā, es nereti esmu sastapies ar to, ka cilvēki nemaz negrib strādāt valsts iestādēs, jo tas ir diezgan garlaicīgi, tur maksā mazāk nekā privātajā sektorā, tu esi atkarīgs no valsts.

 

Latvijā vēl bieži ir arguments, ka krievus nelaiž pie varas, lai gan, piemēram, galvaspilsētas mērs jau vairāk nekā astoņus gadus ir krievs.

Jā, var jau visu ko apgalvot un meklēt argumentus, taču fakts ir tas, ka gan Igaunija, gan Latvija, gan Lietuva ir valstis ar demokrātisku iekārtu.

Bet Krievijā vairākums tic, ka Baltijas valstīs, teiksim, “ēd krievus pusdienās”?

Baidos, ka tur vairākums tam tic. Tas ir Krievijā izplatīts stereotips, ka krievus Baltijā apspiež un viņiem nav pat elementāru tiesību, un viņi te ir tādi kā puslegāli migranti kā meksikāņi ASV vai tadžiki Krievijā. Valsts propaganda cītīgi “baro” šo priekšstatu. Tikko lasīju vienas krievu žurnālistes rakstu, ka visi krievi Baltijā ir briesmīgi apģērbti, plikpauraini, dzīvo badā. Nebūtu slikti, ja šo rakstu izlasītu Latvijas krievi – lai redz, ko par viņiem Krievijā domā. Tas ir briesmīgi!

 

Latvijas prezidenta organizētajā konferencē par viltus ziņām jūs teicāt, ka putinisms Baltijas valstīs ir daudz izvērstāks nekā Krievijā. Vienkāršais skaidrojums būtu – televizors viņiem tā saka, un viņi tic. Bet tas būtu pārāk vienkārši…

Viena būtiska atšķirība, ka Krievijas iedzīvotāji ne tikai skatās televizoru, bet arī paši savām acīm redz, kas notiek Krievijā. Baltijas krievi par to bieži spriež tikai no stāstiem medijos. Es bieži braucu uz Krieviju un runāju ar cilvēkiem. Mums var atšķirties viedoklis par Krimu, mēs varam strīdēties par Putinu, taču, kad mēs sākam runāt par Krievijas ekonomiku, dzīves līmeni, izglītības līmeni, korupciju – tur mums strīdu nav. Secinām – viss ir galīgi garām. Baltijas krievi to bieži nesaprot. Starp citu, ir kāda interesanta statistika par Igauniju. Visvairāk Putinu atbalsta tie krievvalodīgie Igaunijas iedzīvotāji, kuri dzīvo Tallinā. Savukārt tie, kas dzīvo Igaunijas ziemeļaustrumos – Narvā un tās apkārtnē –, ir kritiskāk noskaņoti. Kāpēc? Atbilde ir vienkārša – viņi paši bieži brauc uz Krieviju un arī Krievijas iedzīvotāji bieži ciemojas Narvā, un šī informācija ir labāk zināma.

 

Daži jautājumi par Krieviju. Jūsu versija, kas īsti notika ar režisoru Kirilu Serebreņņikovu?

Es teiktu, ka te Krievijas vara ir iešāvusi pati sev kājā. Tas bija ļoti muļķīgi. Līdz šim eksistēja tāda kā nerakstīta vienošanās starp kultūras eliti un varas eliti. Vara ļāva kultūras elitei darīt visu, ko tā vēlas, – eksperimentēt, izmēģināt visādas slidenas tēmas: sekss, narkotikas, homoerotika un tā tālāk. Tikai viens noteikums – dažās jomās nav atļauts izpausties. Vislielākais “tabu” ir Putina privātā dzīve. Tur ir aizliegts, par to draud visbargākais sods. Tāpat vēl dažas citas tēmas. Šī vienošanās ilgu laiku veiksmīgi darbojās, taču pēdējos gados vara to sāka pārkāpt. Protams, Kremlis varētu iebilst, ka arī kultūras cilvēki biežāk iesaistās dažādos protestos vai paraksta petīcijas. Lai vai kā – cenzūra ir palielinājusies. Vairs nav skaidrs, kas atļauts, kas ne. Tiek aktīvi balstīts viss, kas saistīts ar pareizticību un monarhisko konservatīvismu, bet eksperimenti kļuvuši nevēlami. Serebreņņikovs ir kļuvis par šīs jaunās kampaņas upuri. Es domāju, ka valstij tas nemaz nav izdevīgi, jo liela daļa šo cilvēku nekad nav bijuši politiski aktīvi. Daudziem no viņiem ir laba starptautiska reputācija, iegūt šādu opozīciju nav prātīgi. Serebreņņikovam atbalstu paudusi arī daļa tādu kultūras pārstāvju, kuri agrāk bija ļoti uzticīgi Putinam.

 

Vai Krievijā kaut kas var izmainīties pēc nākamā gada prezidenta vēlēšanām?

Varētu mainīties dažādas dekoratīvas detaļas. Piemēram, nomainīs valdību, vairāku apgabalu gubernatorus. Diezgan nepārprotami, ka par prezidentu atkal ievēlēs Putinu. Taču pēc tam viņš, visticamāk, sāks gatavoties nākamajam prezidentūras posmam, uz kuru pats vairs nekandidēs. Tāpēc laiks no 2018. līdz 2024. gadam būs pārejas periods, kura laikā Putins būvēs garantijas sistēmu sev un savam režīmam, lai pēc varas maiņas tas viss vienā brīdī nesabruktu. Lai gan neizslēdzu, ka tas sabruks vēl agrāk, vēl Putina laikā.

Pievienot komentāru

Komentāri (53)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 2. Kad Latvija atmetīs okupācijas mantojumu — krieviskās skolas — tad beidzot sāksim just kādu uzlabojumu sabiedrībā, mazināsies krievu šovonisms.

  • “jūsu skolas” :))))))
   un kas tad būs ja tās pāries uz latviešu valodas apmācību!?
   nemieri, iziesiet ielās, pufaikas !?
   Pataisīsiet sevi par krimināliem un viss, ES durvis jums ciet :))))

   • Cik tev vatenim plāna pierīte! Pamēģiniet tikai te spirināties, jūs zaudēsiet visu, gan latviešu toleranci pret sevi, gan valodas brīvo pielietojumu, visu zaudēsiet! Un nedomā, ka te būs, kas līdzīgs Ukrainas Donbasam, Krievija te nelīdīs!

  • Tik daudz krievu skolām nemaz nav jābūt. Iepriekš arī bija protesti, bet reformas tāpat notika. Tagad Šadurskis atkal ir ministrs un laiks pabeigt iesākto. Krievi neko neizdarīs, jo liela daļa ir intelektuāļi, kuri saprot, ka tā būs labāk. Bet “sovokus” cietuma kamera izārstēs. Ukrainā jau izsludināja reformu un Krievija tikai rokas noplātīja. Mēs arī to varam. Uz priekšu! Par latvisku Latviju!

 3. Tas krievs, kaut gan labs vecis, nepārvalda nevienu no baltijas valodām. Un ko viņš var nopietni spriest par mūsu tautu savas valsts cieņu? Galvenais jautājums krievam vienmēr ir bijis un būs: tj menja uvažaješ?. To grupu, kas viņam ļoti iepatikās (tieši tāpēc) – es vērtēju par viduvēju, ar ambīcijām un vēlmi iepatikties lielajām brālim.
  Tā ir izveidojies, ka latviešiem nav draudzīgas valsts pasaulē, kas varētu palīdzēt kaut vai ar padomu – jākuļās pašiem. Bet neesmu pamanījis koloborantus mūsu valsts vīru starpā. Latvijas intereses nav nodotas. Cīņas “zem paklāja” gan notiekās, bet tur cīnās parasti “bijušie” kas, šķeļot, mēģin tikt pie lielām naudām un varu.

 4. Neko nesaprotu,te viens raksta par kautkāda poda moderatoriem..tas būtu par govīm,pienu?

 5. ļooti laba ,patiesa intervija.Paldies!Te viens krievs neķītri gānās.Reizēm mani cenzē un nelaiž iekšā nezin kapēc,jo man nav necenzētu vārdu,ja nu vienīgi kritiski.Bet es tomēr nesaprotu kā tāda latviska avīze kā L.A. ļauj te gānīties vienam krievu rupeklim?Vai tiešām jūs nevarat noliegt tam ………..vismaz te nedemonstrēt savu “puškina “valodu?Nu ļooti lūdzu!

 6. lielaka propaganda ir latvija

 7. izrādās,ka Latvijā1946.gadā tika nodibināta kaut kāda nauku akadēmija,bet iebraukušās oficieru madāmas ap to laiku uz operu tenterēja naktskreklos!

 8. Latviešu nelepošanos ar savu valsti Troickis sauc par padomijas atliekām. Es gan gribu teikt, ka līdz pat 2002. gadam latvieši lepojās ar savu valsti. To, ka “viss ir slikti, visu vada oligarhi”, galvās iedzina par Sorosa naudu finansētā propaganda kopš 2002. gada, kad tieši uz šīs propagandas pamata nodibinājās partija “Jaunais laiks”.

  Reāli trūkumi bija un ir gan Latvijā, gan Igaunijā, un gan pirms 2002. gada, gan pēc tam. Ideālas valsts pasaulē nav.

  • Nevajag piegriezt pārāk daudz uzmanības tam kas liekās vienam krievam! Igauņi arī psrs laikā bijuši bišķi atšķelti. Paši viņi skaidroja, ka viņiem ir grūtības ar krievu valodu un mentalitāti. Toties Latvija bijusi vairāk industriāla, vairāk ostu un attiecīgi lielāks spiediens uz to.

  • nu gan Jūs kļūdāties: Repšes nākšana pie varas bija tikai sekas tam, ka sabiedrība neuzticējās tā laika varas elitei…! Bet tie, kas nelepojas ar savu valsti, tie arī neleposies, jo tie ir lumpeņi, kam dzīvē svarīgākais ir desa vēderā un “piķītis” makā. Vienkārši -pēc kariem un izvešanām, latviešu genofonds ir cietis daudz vairāk kā igauņu vai leišu, tāpēc mēs te šobrīd arī esmam krietni lumpeniskāki, t.i. – “sovoki”:(

 9. PALDIES TROICKA KUNGAM! Mūsējie VADOŠIE tiešām ir korumpēti ļaudis. Bez tam šeit palikušie krievvalodīgie NECENŠAS apgūt valsts valodu, jo JŪTAS VISU VARENI KĀ PADOMJU LAIKOS!? Tāpēc arī prezidents lec līdzi šiem nožēlojamiem ļautiņiem un CENŠAS LATVIJĀ UZTURĒT SPRIEDZI, izmetot ik pa laikam stulbus domu graudus! Nav dzirdēta NEVIENA IDEJA sabiedrības un valsts ekonomiskās augšupejas jomā – sitamies ar nožēlojamām samaksām par padarīto darbu, veselibas aprūpes problēmām, izglītības jomas NEPĀRTRAUKTĀM ”reformām”, pensionāru nemitīgu cīņu 25 gadu garumā par nabadzības sliekšņa PĀRVARĒŠANU……….VISĀM problēmām neredzu gala.

 10. Ja sūdi nepeldētu pa augšu, tad par mums tik ”patriotiski” neviens nerakstītu. Vienīgais, ar to ”dziesmoto”, mugurkaulu esam pazaudējuši uz neatgriešanos. Kāpēc gan ”mūžības skartajiem” pēcnācējiem tik necils raksturojums sanācis citu acīs. Laikam aizbraucēju variantā tautai bīstami daudz asintiņš notecināts. Ja jau tas čekas maisu autoriem ir bijis viens no mērķiem, tad tas varen labi sasniegts.

 11. Vara ļāva kultūras elitei darīt visu, ko tā vēlas, – eksperimentēt, izmēģināt visādas slidenas tēmas: sekss, narkotikas, homoerotika un tā tālāk. Tikai viens noteikums – dažās jomās nav atļauts izpausties.

  nabadziņī, mazliet ierobežoja deģeneratīvo “mākslu” un sāka kontrolēt naudas plūsmu, kā Sudrabiņš apvainojās

 12. Katrs pasauli redz no sava skatu punkta ar savu mērauklu. Nebija padomijā viss melns un nav Latvijā šodien viss balts.

  • Nu ja,padomijā,zāle bija zaļāka un debess zilāka.Bet ja nopietni,tad tiem kam pietika ar tepiķi pie sienas,kristāla vāzi kartona sekcijā , brīvdienām mazdārziņā un DABŪTU desu par 2,20,tiešām bija labāk.
   Turklāt domāt arī nevajadzēja,viss bija uzrakstīts kārtējos pskp lēmumos.

 13. Troickis lai ievieš kārtību savā lielajā roģinā un tad brauc viesizrādēs ar pamācībām uz kaimiņvalstīm .

 14. Nezinu ar ko runā Troickis, taču laikam jau ar Latvijas sovkiem, tādu protams nav mazums, taču ir arī īsti Latvijas patrioti ar kuriem Artemijs nav sazinājies. Viņš taču zin mūsu sasniegumus muzikā, kultūrā un IT Novēlu viņam tādus satikt un apspriesties un beigt gvelzt muļķības.

  • Sex&drugs&rock’n’roll – tādas Rietumu vērtības propagandējis Troickis, un turpina propagandēt. Un neko zināt par negatīvajām sekām tas kungs nevēlas. A sekas ta baismīgas – morālais pagrimums un nāvējošas slimība:” Pērn Latvijā ir bijis vislielākais jauno ar HIV inficējušos cilvēku skaits visā Eiropā, rēķinot uz 100 000 cilvēkiem, Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pirmdien, 24.aprīlī, atzina biedrības “Baltijas HIV asociācija” valdes priekšsēdētāja Inga Upmace.”Lsm.lv

  • Diemžēl tā sauktie nacionāļi ir tie paši sovoki, tikai plusu nomainījuši ar mīnusu vai otrādi. Kamēr latvieši netiks galā ar padomju laika kolaborāciju, ne veiks lustrāciju un turpinās būvēt pieminekļus valsts nodevējam Ulmanim, šeit ir un paliek sovoks.

 15. Interesants cilvēks, intervijas ar viņu vienmēr ir interesanti lasīt, kaut arī ne vienmēr gluži visam piekrītu. Un atceros viņu no 80 -jiem gadiem.

 16. Троицкий что Троцкий! Только ледоруба не хватает!!! Atbildēt

  Vot tak, milenjkije!

 17. Tīri sakarīgs tas Troickis!

 18. Gars dzīvs, kamēr dzīva tautas sirdsapziņa.
  “Tā ir tautas sirdsapziņa, / un tai mūžam tādai būt – / pūt, vējiņi, dzen laiviņu, / pūt, vējiņi, pūt…
  “Pūt, vējiņi “, spārnus plēt, / pietiek pelēt, jāsāk domāt, / pietiek kaut un jāiet sēt.
  Paliek gaisā sapņi zili, / ej, kur tālums gaida zils! / Laiks. Un svešā Pēterpilī
  sākas tava Pēterpils. / Pūt, vējiņi, dzen laiviņu / aizdzen Revolūcijā!” O.Vācietis:”Pūt, vējiņi!
  Kamēr latviešu strēlnieku piemineklis stāvēs Rīgas centrā, tikmēr nekādi liberastu surogāti Latvijā ilgstoši nenoturēsies!
  “Tie ir − strēlnieki, kuŗu vairs nava / Un kuŗu nebūs otrreiz vairs. / Tikai viņu mūžīgā slava
  Tautu sargās kā karogs kairs.” AČaks :”Mūžības skartie”

 19. Артёмочка! Плачет по тебе верёвочка! Atbildēt

  Nikomu nr ineresni stariji neoliberali. Nu vot, krome Marisa. Muzikaljnomu kritiku nechego delatj v politike! Uniloje gano on. Emu ne v allin nado bilo ehatj, a v Magadan! Vot tam bi olenej lechil, a ne nas.

 20. Latvijā ir dzīvs PSRS gars; tāpēc,
  ka pie varas viens otru ievilka starpkaru
  periodā iemigrējušie šarikovi un lumpeņi !
  Tad varēja “neprast” strādāt, iestāties partijā
  un darbā parazitēt uz bezpartējisko latviešu
  pleciem, darba laikā hobijot visādu partkomu,
  komsorgu, pulciņu pārstāvju “pienākumus”.
  Zaga uz nebēdu: laiku, materiālus, shēmoja
  deficītās preces veikalos…
  Un dzēra, dzēra, dzēra uz nebēdu…
  Līdz ar ievestajiem baltkrieviem, gucuļiem
  saņēma tajās pašās hruščovkās dzīvokli
  ar vannu, atsevišķu virtuvi…
  Kamēr latvieši un Latvijas pilsoņi uz
  saviem pleciem stiepa malku uz bēniņu
  dzīvokļiem, pagalmos sita domino un
  tukšoja lētās vodkas pudeles.
  Analfabētu nostaļģija.

 21. Krievi plikpauraini. A kas vainīgs, ka viņiem tā zeku frizūra tik populāra. Nekur ārzemēs jau neviens nestaigā plikpaurains, ja vien galīgi mati nav izkrituši. Krievi jau pat savus mazos bērnus apcērp gandrīz plikpaurainus.

 22. Zvaigzņu stāvoklis bija Skorpionā, kad dibināja Latviju 18.11. tāpēc mēs esam nejauki !

 23. Izber čekas maisus – izlasīsi un sapratīsi. Un sapratīsi, kāpēc negrib izbērt – jo lēmēji kā 25 gadus atpakaļ, tā vel šodien vadās pēc ”biedru komandieru ” norādījumiem…

 24. PSRS traktorists un slaucēja Atbildēt

  Mīļie bijušie komunisti un komjaunieši ( un viņu piekritēji ) kas tagad sēž varas krēslos Latvijā – vediet mūs atpakaļ uz gaišo PĒĒSARES . Ak vai ! Cik tad bija labi – uz darbu jau vajadzēja iet, bet dikti strādāt gan nevajadzēja! Un tā vienīgā parteja – cik tā bija pareiza ! Un runāt arī nevarēja visu ko grib – bij jāslavē tā parteja. Un ieraut arī varēj jau no paš rīt un tad sākt art, ja neaizmieg traktor kabīnē. Ak tie laik ! A tagad ? Partes tikpat daudz kā sēnes šoruden ! Un tik sola un tik sacenšas save starpe ! A komunistkomjaunieš vienotībs gars ir saskaņā. Vot tā ! :):):):):)

 25. Nu šeit,komentāros,kremļa troļļi un sociķu dinozauri,varēs izvērsties.

 26. A. Troickis: “Sovoks” ir nicinošs apzīmējums Padomju Savienībai.
  ==================================================================
  Nav brīnums, ka cilvēkus,kuri dzīvoja un strādāja padomju laikā, pašlaik tie nozākāti. Neoliberālisma ideoloģijas izplatītājiem troickiem un serebreņikoviem padomju laikā radītās kultūras vērtības ir nepieņemamas. Lai plosās liberasti un kultūrmarksisti, Tik un Tā “aplauzīsies”!
  “Nāk rudens apgleznot Latviju, / Bet nepūlies necenties tā, / Man viņa ir visskaistākā
  Tik un tā. ….
  “Māra Zālīte: “Esmu saņēmusi tik daudz samazgu uz galvas, vairāk nekā padomju laikā”

 27. Serebr jau nu gan čekistu cirks, neizdevās te pazemot mūsu kultūru, tagad uzprišina tēlu ar izdomātu aizturēšanu… tad sūtīs atpakaļ. Krievija ‘ņemcovus’ NOŠAUJ!!!!!!!!!!!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+