Dabā

Kāpēc nevajag nogalināt čūsku? Seni pasaules tautu ticējumi 5

LETA

Daudzām pasaules tautām ir seni ticējumi, kas aizliedz čūskām atņemt dzīvību, sevišķi tajā gadījumā, ja tās nokļuvušas cilvēku mājoklī.

Piemēram, poļiem ir ticējums, ka katram cilvēkam ir sava čūska dubultniece. Bet lietuviešiem ir ticējums, ka zem katras mājas pazemē dzīvo čūskas un to skaits ir vienāds ar mājā dzīvojošo cilvēku skaitu – katru nakti tās izlien no savām alām un apdveš guļošo cilvēku ar savu elpu, tādējādi dāvājot viņam veselību, spēku un možumu.

Čehi tic, ka katrai lauku mājai ir sava “mājas čūska”, un tajā gadījumā, ja tā aiziet bojā, šī pasaule jāpamet arī mājas saimniekam. Tāds pats ticējums izplatīts arī Ukrainā. Bet Igaunijas Literatūras muzeja, kas atrodas Tartu, arhīvos ir aptuveni 100 dažādu tautas ticējumu pierakstu, kuros pausts, ka čūska ir mājas labais gars.

Armēņiem ir ticējums, ka Ararata kalna čūsku saimē ir kāda suga, kas atrodas varenas valdnieces ietekmē – tai mutē ir burvju akmens, un tad, kad iestājas īpašas naktis, tā šo akmeni uzmet debesīs, kur tas spīd gluži kā saule, un tad tam, kurš spēs to noķert lidojumā, būs dāvāta mūžīga laime.

Un, visbeidzot, arī tad, ja ņem vērā visus šos ar čūskām saistītos ticējumus, tomēr jebkurā gadījumā vajadzētu atcerēties, ka čūska ir tāda pati dzīvā radība, kādi esam mēs, un tāpēc tai ir tieši tādas pašas tiesības netraucēti dzīvot savu dzīvi…

LA.lv