×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
17. aprīlis, 2012
Drukāt

Karzajs: uzbrukumi Kabulā bija NATO izlūkošanas kļūda

karzajs

Afganistānas prezidents Hamids Karzajs paziņojis, ka koordinētie talibu kaujinieku uzbrukumi Kabulā, kas ilga 17 stundas, parādīja Afganistānas un jo īpaši NATO izlūkošanas kļūdas, bet Vašingtona uzsvērusi, ka atbildīgs par uzbrukumiem varētu būt ar talibiem saistītais Pakistānas pierobežas cilšu nemiernieku grupējums “Haqqani”.

Karzajs tomēr uzteica afgāņu drošības spēkus, sakot, ka tie pierādīja spēju aizstāvēt savu valsti, izpildīt uzdevumu, kas arvien vairāk gulstas uz viņu pleciem, laikā, kad starptautiskie spēki pakāpeniski samazina savu klātbūtni Afganistānā. ASV Aizsardzības ministrija noliedza Karzaja apsūdzības, sakot, ka Afganistāna tomēr ir kara zona un “negodīgs standarts” ir prasīt, lai drošības spēki zinātu precīzi, kad un kur katrs no nemiernieku uzbrukumiem notiks.

Lai gan atbildību par uzbrukumiem, kas sākas svētdiena un turpinājās 17 stundas, uzņēmās talibi, ASV aizsardzības ministrs Leons Paneta paziņoja, ka ir saņemts pietiekami daudz izlūkošanas informācijas, ka šos uzbrukumus gatavoja tieši “Haqqani”.

Afganistānas galvaspilsētā Kabulā tika nogalināti 36 talibu pārstāvji, kas svētdien sarīkoja virkni uzbrukumu, kuros gāja bojā arī 11 afgāņu drošības spēku pārstāvji un četri civiliedzīvotāji. Uzbrukumos ievainoti apmēram 40 Afganistānas drošības spēku pārstāvji un 25 civiliedzīvotāji, bet Džalalabadā sagūstīts viens kaujinieks. Uzbrukumi pret valdības un ārvalstu bruņoto spēku un diplomātisko pārstāvniecību ēkām Kabulā un trīs citās provincēs beidzās pēc 17 stundas ilgām kaujām, kad Afganistānas drošības spēki uzbruka kaujinieku pēdējam cietoksnim.

Talibu pārstāvis Zabihullāhs Mudžahids paziņoja, ka “šie uzbrukumi ir pavasara ofensīvas sākums, un mēs tos plānojām mēnešiem ilgi”, uzsverot, ka tie ir atriebība par virkni incidentu, kuros iesaistīti ASV karavīri Afganistānā – Korāna dedzināšana NATO bāzē un ASV karavīra pastrādātā 17 afgāņu civiliedzīvotāju slepkavība. Viņš solīja, ka šādi uzbrukumi turpināsies. Mudžahids uzsvēra, ka “uzbrukumi bija ļoti veiksmīgi un ievērojams sasniegums mums, radot psiholoģisku un politisku spriedzi ārzemniekiem un valdībai”. Viņš noraidīja “Haqqani” saistību ar uzbrukumiem. “Lai gan “Haqqani” ir daļa no talibiem, mēs nelūdzām nekādu palīdzību, vadību vai atbalstu. Tas ir nepamatots Rietumu scenārijs, vēloties panākt mūsu šķelšanos,” klāstīja talibu pārstāvis.

Galvenais uzbrukumu mērķis esot Vācijas un Britānijas vēstniecības, kā arī NATO vadīto spēku Afganistānā galvenā mītne. Nemiernieki iekļuva daudzstāvu ēkas būvlaukumā, no kura pārredzams Kabulas rajons, kur aiz lielveikala atrodas vairāku ārvalstu diplomātiskās pārstāvniecības. No būvlaukuma tika raidītas raķešgranātas un šāviņi, pašiem uzbrucējiem veiksmīgi paslēpjoties aiz zaļa aizsargtīkla, ar ko apjozta ēka. Acīmredzami rūpīgi organizētais uzbrukums rada bažas par iespējām nodot līdz 2014. gada beigām atbildību par drošību valstī vietējo spēku rokās, kā pašlaik tiek plānots.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+