Ekonomika
Īpašums

Kas aktuāls Pierīgas mājokļu pārdošanas darījumos, komentē “Baltic Sotheby’s”1


Privātmājas
Privātmājas
Foto: LETA

Pierīgas teritorijās 2018. gada pirmajā pusgadā nedaudz sarukusi aktivitāte ar “premium” mājokļiem: dzīvokļiem, privātmājām un zemi, liecina “premium” segmenta nekustamo īpašumu uzņēmuma “Baltic Sotheby’s International Realty” veiktais pētījums.

Šogad noslēgts par 5 darījumiem mazāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā.

Savukārt “premium” mājokļu īres tirgū nemainīgi augstu pieprasījumu palīdz uzturēt Latvijā dislocēto starptautisko organizāciju darbinieku vajadzība pēc augstas klases dzīvojamās platības, kurā manāmas deficīta pazīmes un katrs atbilstošais mājoklis tirgū tiek realizēts ļoti ātri.

Datu apkopojumā pētīta informācija par darījumiem vērtībā no 10 000 eiro, atsevišķi izceļot “premium” darījumus – vērtībā virs 150 000 eiro dzīvokļiem un virs 350 000 eiro privātmājām.

Dzīvokļu, privātmāju un zemes nekustamā īpašuma tirgus segmentos apgrozījums samazinājies par 3,6 % jeb par 2,9 miljoniem eiro, sasniedzot 76,8 miljonu eiro apgrozījumu. 2017. gada pirmajā pusgadā tas bija 79,7 miljoni eiro.

Darījumu skaits, kas veido šo apgrozījumu, sarucis vēl vairāk: no 1455 darījumiem 2017. gada janvāra-jūnija periodā līdz 1318 darījumiem šogad.

Iepriecinošs pieaugums novērojams darījumos cenu segmentā virs 150 000 eiro – pirmajos sešos mēnešos slēgti 114 darījumi 22,4 milj. eiro vērtībā pret iepriekšējā gada attiecīgajā periodā slēgtajiem 99 darījumiem 20,4 miljonu eiro vērtībā.

Pierīgas “premium” īpašumu segments ir īpaša niša: tie veido salīdzinoši mazu daļu no kopējā nekustamā īpašuma tirgus šajā reģionā.

Šogad pirmajā pusgadā pieprasījums pēc premium īpašumiem ir kļuvis nedaudz mazāks: iegādāti 17 īpašumi 3,4 miljonu eiro vērtībā iepretim 2017. gada pirmajā pusē iegādātajiem 22 īpašumiem 5,1 miljona eiro vērtībā.

Lai gan Pierīgas mājokļu tirgus kopējā pārdošanas darījumu aktivitāte šogad pirmajā pusgadā bija mazāka nekā pērn, vidējā darījuma cena pieaugusi – to sekmējis aktivitātes pieaugums cenu segmentā virs 150 000 eiro, komentē “Baltic Sotheby`s International Realty” pārdošanas konsultante Inese Zaķīte.

Dzīvokļu tirgus – teju nemainīgs

Apgrozījums Pierīgas dzīvokļu tirgū gada pirmajā pusē pieaudzis vien par 100 000 eiro līdz 30,6 miljoniem eiro un to veidojuši 580 darījumi (pret 574 darījumiem 30,5 miljonu eiro vērtībā gadu iepriekš).

Vidējā dzīvokļa cena arī bijusi stabila – 53 000 eiro (jeb 750 eiro/m2). Vidējā pircēja optimālais dzīvokļa izmērs ir 70 m2 jau trešo gadu pēc kārtas.

Analizējot Pierīgas dzīvokļu tirgu cenu dalījumā, var novērot nelielu samazinājumu cenu intervālā virs 150 000 eiro (kritums par diviem darījumiem līdz 15), ko kompensē intereses pieaugums cenu intervālā 50 000 – 150 000 eiro, kur apgrozījums pieaudzis par 1 miljonu eiro līdz 19,4 miljoniem.

Darījumu skaita dalījums pa cenu intervāliem palicis gandrīz nemainīgs.

Šī gada pirmajā pusē iegādāto 15 “premium” dzīvokļu kopējā vērtība bijusi 2,5 miljoni eiro, kur vidēji katrs dzīvoklis izmaksājis 166 500 eiro un bijis 180 m2 plašs (1000 eiro/m2). Pret iepriekšējo gadu tas ir gandrīz viena miljona eiro kritums apgrozījumā.

Pierīgas privātmāju tirgū – neliels aktivitātes sarukums, vidējā cena pieaugusi par 11%

Šī gada pirmajā pusē Pierīgas teritorijās iegādāto privātmāju kopējā vērtība kritusies par 800 000 eiro pret 2017. gada attiecīgo periodu, sasniedzot 37,3 miljonus eiro.

Šo apgrozījumu veidoja par devīto daļu mazāks darījumu skaits: 2017. gada 6 mēnešos tika slēgti 460 darījumi pret šī gada 403 darījumiem. Apgrozījums saglabājies vienmērīgs tāpēc, ka vidējā privātmājas cena pieaugusi par 11 % no 82 900 eiro gadu iepriekš līdz 92 700 eiro šogad.

Šogad Pierīgas privātmājas vidēji maksājušas 500 eiro/m2 un to izmērs bijis 190 m2 (no attiecīgi 460 eiro/m2 un 185 m2 gadu iepriekš). Lielākā daļa pircēju intereses zuduma novērojama 50 000 – 150 000 eiro cenu diapazonā, kur no 178 darījumiem 2017. gadā šogad slēgti vien 142 darījumi.

Savukārt pieaugums koncentrējies 150 000 – 350 000 eiro cenu intervālā – šogad pircēji šādā cenu līmenī iegādājušies par 20 mājokļiem vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.

Premium privātmāju tirgus segments (mājas cenā no 350 000 EUR) saglabājies stabils: šogad iegādāti 2 īpašumi 900 000 eiro vērtībā pret 3 mājokļiem 1,3 miljonu eiro vērtībā 2017. gadā.

Zemes tirgū kritums bijis visiespaidīgākais

2018. gads apbūvējamās zemes tirgotājiem nav bijis pārāk iepriecinošs: pirmajos sešos mēnešos slēgti 335 darījumi 8,8 miljonu eiro kopējā vērtībā. Šis rādījums ir iespaidīgi zemāks nekā iepriekšējā gada attiecīgajā laika posmā iegādātais 421 īpašums par kopējo vērtību 11,1 miljons eiro.

Šogad nav iegādāts neviens zemes īpašums vērtībā virs 150 000 eiro, lai gan gadu iepriekš šajā cenu līmenī tika iegādāti divi īpašumi ar kopējo vērtību 400 tūkst. eiro.

Premium īres tirgū aktīvi starptautisko organizāciju darbinieki

Komentējot norises Pierīgas nekustamo īpašumu tirgū, “Baltic Sotheby`s International Realty” īres projektu menedžere Marika Alksnīte norāda, ka šogad pirmajā pusgadā saglabājusies nemainīgi augsta darījumu intensitāte augstākā komforta jeb tā sauktajā “premium” īpašumu īres tirgū.

Pēc Alksnītes teiktā, Pierīgā izmitināto starptautisko organizāciju darbinieki uztur augstu pieprasījumu premium īres tirgū, turklāt ne tikai tuvējos Pierīgas novados, bet arī Rīgā.

Uzņēmums novērojis, ka tirgū pieejamu cenai atbilstoša līmeņa – mājokļu (dzīvokļi vai privātmājas) piedāvājums nav plašs, tāpēc ikviens labs īpašums tiek izīrēts ļoti ātri.

Gada sākumā, kā arī pateicoties vairāk nekā 100 dienu siltajai un garajai vasarai, liels pieprasījums bijis pēc mājokļu īres Jūrmalā un citās piejūras un gleznainas dabas apkaimēs, bet, tuvojoties rudenim, pieaug ārvalstu studentu interese par īres mājokļiem ne tikai universitāšu bagātajā Pārdaugavā, bet arī Rīgas centrā.

Savukārt dažādu starptautiski organizāciju darbinieki, kas Latvijā ierodas misijā uz 3-4 gadiem, un lielāko tiesu – kopā ar visu ģimeni, iedzīvi un arī mājdzīvniekiem, pieprasa premium mājokļus ilgtermiņa īrei.

Tie var būt gan mēbelēti, gan nemēbelēti, ar 3-4 guļamistabām, vairākām vannas istabām, palīgtelpām (lietu glabāšanai, veļas mazgāšanai un izžaušanai utt.), iespējām novietot automašīnu (garāža vai stāvvieta) un iespējām mājoklī dzīvot bērniem un mājdzīvniekiem.

Visbiežāk tiek pieprasītas privātmājas platībā līdz 250 m2 vai arī plaši dzīvokļi īres cenās 1700-2500 eiro/mēnesī atkarībā no dzīvokļa platības.

Berģos, Baltezerā un Ādažos labas mājas īrei tirgū nav bieži pieejamas, jo saimnieki paši tajās dzīvo, vai arī izliek īrei īpašumus, kurus ilgstoši nevar pārdot.

Pa laikam īrei parādās mājas no nesen celtā ciemata „Sunīši”, kur īpašumus savulaik aktīvi pirka nerezidenti. Turklāt Pierīgas īres īpašumus (mājas, dzīvokļus) tuvuma ar Rīgu, kā arī zaļās dabas un ainaviskās apkārtnes dēļ izvēlas īrēt arī vietējais klients, kurš ir pārdomu procesā par savu personīgo īpašumu.

Pārdevējam jāmainās līdzi pircējam

Vēl daudzi īpašumu saimnieki nav gatavi apzināties reālo tirgus situāciju un iedomājas, ka viņiem ir jāatgūst visi savulaik īpašumā investētie naudas līdzekļi, kā arī papildus jānopelna. Līdz ar to nereti mājokļu cenas, tai skaitā īres cenas, šajā reģionā, kā arī daudzviet citur, ir neadekvāti augstas.

Speciāliste arī atzīmē, ka nav pareizi un korekti prasīt īrniekam maksāt pilnu cenu par pirms „padsmit gadiem” būvētu privātmāju ar novecojušu interjeru un iekārtojumu. Klienti nav gatavi pārmaksāt, tāpēc atbilstošam piedāvājumam par adekvātu cenu šobrīd tirgū ir liela nozīme.

Pircējs ir mainījies, tādēļ ir jāmainās arī pārdevējam. Ļoti bieži īpašnieki ierobežo savu piedāvājumu arī ar nosacījumu, ka nevar tikt uzņemti mazi bērni vai mājdzīvnieki.

Jo elastīgāki savā piedāvājumā ir mājokļu īpašnieki, jo vairāk ieklausās pieredzējušu mākleru padomos par īpašuma uzlabojumiem un pielāgošanu augstākā komforta līmeņa prasībām, jo veiksmīgāk un ātrāk šāds mājoklis atradīs savu īrnieku, piebilst speciāliste.

Saistītie raksti

Lai gan atbilstošu īres mājokļu deficīts tirgū esot jūtams, tomēr tas īres cenas nav ietekmējis, teic Alksnīte. Viņa paredz, ka arī gada otrajā pusē premium īres tirgū saglabāsies līdzīga aktivitāte, bet kopumā Pierīgas nekustamo īpašumu tirgus – tieši tuvuma galvaspilsētai dēļ – būs pievilcīgs klientiem (gan vietējiem, gan ārvalstu).

“Baltic Sotheby’s International Realty” pētījums veikts par darījumu aktivitāti ar dzīvokļiem, privātmājām un zemes nekustamiem īpašumiem Pierīgas teritorijā, kas aptver Ādažu, Babītes, Baldones, Carnikavas, Garkalnes, Inčukalna, Ķekavas, Krimuldas, Mālpils, Mārupes, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu, Sējas, Siguldas un Stopiņu novadus.

LA.lv