×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
21. oktobris, 2014
Drukāt

Edvards Lūkass: Kas ložņā ap Zviedriju? (9)

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Zviedrijas krasta apsardzes kuģis "Visby" meklē noslēpumaino zemūdeni pie Stokholmas.

Zviedrijas un Polijas jaunās valdības grib uzlabot attiecības ar Krieviju, bet Kremlim ir citas idejas.

Ziemeļaustrumu Eiropas trauslā drošība ir atkarīga no spiedienam bīstami padevīgas valsts: Zviedrijas. Ar pieeju Zviedrijas gaisa telpai, radariem, izlūkošanas informācijai un militārajai palīdzībai NATO ir labs izvietojums, lai aizsargātu alianses visievainojamākās dalībnieces – Baltijas valstis Igauniju, Latviju un Lietuvu – no Krievijas agresijas. Bez Zviedrijas NATO būtu grūtāk atbalstīt Baltijas valstis.

Svarīga nozīme, lai arī mazākā mērogā, ir arī Somijai, otrai NATO blokā neietilpstošai valstij šajā reģionā.

Sadūrušies ar šo problēmu, somi un zviedri svārstās. Viņi izvairās no pilnas dalības NATO, taču apzinās, ka neiesaistīšanās ir bezatbildīga. Teorētiski Krievija varētu uz to atbildēt ar valdzinājumu un mierinājumu, liekot abām valstīm just, ka dzīve bez saiknēm ar NATO būtu jaukāka, drošāka un lētāka. Taču realitātē stāsts ir cits.

Septembrī Zviedrijas iznīcinātāji pacēlās pēc trauksmes signāla, lai atbildētu uz Krievijas veikto nopietno ielaušanos tās gaisa telpā virs Ēlandes salas. Pirms gada Krievijas iznīcinātāji veica nopietnu uzbrukuma atveidojumu diviem zviedru militāriem mērķiem. Tagad Zviedrijas ūdeņos atklāts “nezināms zemūdens objekts”, kas varētu būt Krievijas zemūdene, uzjundot militāras aktivitātes, kas atgādina laiku 1981. gadā, kad padomju zemūdene uzskrēja uz sēkļa Zviedrijas piekrastē, izraisot lielāko krīzi abu valstu attiecībās pēdējos gadu desmitos.

Arī somu nervi ir saspringti. Tās gaisa spēki saņēma trauksmes signālu augustā, kad Krievijas lidmašīnas trīs reizes nedēļas laikā pārkāpa Somijas gaisa telpu. Pēc dažām dienām Somijai nācās izteikt vēl vienu protestu, jo Krievijas kara kuģis traucēja Somijas vides izpētes kuģa pārvietošanos starptautiskajos ūdeņos.

Šis Krievijas spiediens mudina Zviedriju un Somiju ieņemt stingrāku nostāju un pārapbruņoties. Somijas laikraksta “Aamulehti” veiktajā aptaujā 43% atbildētāju izteicās, ka uzskata Krieviju kā apdraudējumu, kas ir gandrīz par 20% vairāk pēdējos sešos mēnešos. Augustā Zviedrijas aizejošā konservatīvo vadītā koalīcija ar sociāldemokrātu (kas tagad ir valdošā partija) atbalstu apstiprināja 60 iznīcinātāju

“Gripen” pirkumu. Somija iegādājas draudīgo ASV raķešu sistēmu “JASSM”, kas dod tai spēju uzbrukuma gadījumā no austrumiem veikt iznīcinošu prettrriecienu dziļi Krievijas teritorijā. Gan Zviedrija, gan Somija tagad ir parakstījušas vienošanos ar NATO, ļaujot aliansei izvietot bruņotos spēkus to teritorijā mācību laikā vai ārkārtas situācijā.

Krievija neliekas ne zinis. Kremlis savā domāšanā, šķiet, vadās pēc citas loģikas: ka pastāvīga biedēšana iedragā pretinieka apņēmību pretoties, īpaši tad, ja stiprāka aizsardzība ir tālu prom. Polija saņems jaunās “JASSM” raķešu iekārtas tikai 2016. gada sākumā, aptuveni tajā pašā laikā, kad tā saņems Zviedrijas jaunos iznīcinātājus.

Starplaikā daudz kas var noiet greizi. Lietuvai nācās pārdzīvot satraucošu brīdi augusta beigās, kad vilciens no Krievijas, kas devās uz Kaļiņingradu, negaidīti apstājās Kauņas tuvumā, netālu no valsts galvenās hidroelektrostacijas, tieši tādā samudžinātā scenārijā, kas rada murgus militārajiem plānotājiem. Ko darītu NATO, ja Krievija pieprasītu sūtīt militāros dzelzceļa inženierus, lai salabotu vilcienu, bet Lietuva teiktu nē? Lietuva izveidoja ap vilcienu slēgtu loku. Galu galā vilciens devās tālāk un kaitējums netika nodarīts, ja neskaita nervus.

Taču nervi var tikt pakutināti Kremlī. Polijā aizturēti divi Krievijas spiegi – kāds virsnieks un jurists, kam ir Krievijas un Polijas pilsonība, kuri abi acīmredzot strādājuši Krievijas militārā izlūkdienesta GRU labā. Viņu arests iezīmē retu, bet apsveicamu vēlmi rīkoties publiski sakarā ar Krievijas spiegošanu. Igaunijā pēdējos četros gados ir notverti, tiesāti un ieslodzīti cietumā četri Krievijas spiegi. Ņemot vērā Igaunijas iedzīvotāju skaitu (1,3 miljoni), tas ir pārliecinoši labākais rezultāts NATO, kam vajadzētu likt nokaunēties citām valstīm – tajā skaitā Zviedrijai un Somijai – un būt centīgākām.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Krievija uzbrūk (Ukraina) vai uzkasās (Zviedrija) uz tām valstīm, kuras tā īsti nav ne ES ne NATO dalībvalsts.

 2. Mīnu zviedriem nav?

 3. Totāls idiotismašedervs! Vilciens nekādu kaitējumu nenodarīja!
  Starplaikā daudz kas var noiet greizi. Lietuvai nācās pārdzīvot satraucošu brīdi augusta beigās, kad vilciens no Krievijas, kas devās uz Kaļiņingradu, negaidīti apstājās Kauņas tuvumā, netālu no valsts galvenās hidroelektrostacijas, tieši tādā samudžinātā scenārijā, kas rada murgus militārajiem plānotājiem. Ko darītu NATO, ja Krievija pieprasītu sūtīt militāros dzelzceļa inženierus, lai salabotu vilcienu, bet Lietuva teiktu nē? Lietuva izveidoja ap vilcienu slēgtu loku. Galu galā vilciens devās tālāk un kaitējums netika nodarīts, ja neskaita nervus. Krievijai Ir spārnotās raķetes kuras lido ar vairak ka 5000 km stundā.Ja tikai būtu vajadzība, varētu lietuviešu atrisinat mokas pāris minūtēs.

 4. nekas tur nelošņā, un zviedrijas politiķi jau tā ari pateica, taču ļauj lai armijnieki dara savu darbu un par to pārliecinās kārtigi. šai mediju pīlei neviens nekādu apstiprinājumu nav varejis sameklēt. tik musu militāristi uz tā rēķina cenšas sav papildus naudiņu izspiest

  • Krievu zemūdene īstenībā tur nevar vien sagaidīt kādu savu Zviedrijas krastā izsēdinātu spiegu, kuram, pēc pamatīgas izspiegošanās, bijis jāierodas šērās sastapt atsūtīto evakuējošo zemūdeni, bet saputrojis tās daudzās šēru saliņas, kas ir tik vienādas un to izrādījies vairāk, nekā nabaga spiedziņš spēj saskaitīt un instruktori iemācīt. Tagad zēns ar pilnām biksēm un bronhīta apdraudēts sēž klintīs un lamā stulbo zemūdeni, kura nogremdējusies noslēpusies kādā bedrē, un arī varbūt pati saputrojusi daudzās vienādās saliņas. Lai Staļins nogrābstās, un Putlers nošķaudās, bet šoreiz nu viss varoņdarbs ir atkal dēlī.

 5. Laba speciālista Baltijas jautājumos, arī Ziemeļvalstu, vērtējumos derētu ieklausīties, bet mūsu ievēlētie ,,ar galvu nedraudzējas”…

 6. malcinu vajag piemest, jo nak ziema.

 7. neskaidrs tulkojums Atbildēt

  “Augustā Zviedrijas aizejošā konservatīvo vadītā koalīcija . . . apstiprināja 60 iznīcinātāju “Gripen” pirkumu.
  – – – – – – –
  UN
  – – – – – –
  “Polija saņems . . . Zviedrijas jaunos iznīcinātājus.”
  – – – – – – – –
  KURŠ KO SAŅEMS ?

  • Laikam jālasa “.. tieši tad, kad Zviedrija saņems..” Interesanti, ka somi “to reiz” ir bijuši tik varonīgi!, bet tagad ar visiem spēkiem cenšās pielabināt krievu. Laba dzīve bojā cilvēkus. Domāju, ka to reiz varonis somiem ir bijis Mannerheims, kas neļāva padoties neskatoties ne uz ko. Pat Hitlers viņu ļoti cienījis. Šodiem Mannerheima vairs nav un tāds arī nav plānots piedzimt. Zviedri arī vestures gaitā bijuši ļoti kareivīgi, bet tagad tik sapņo lai viņus nekas neskārtu, gatavi visus nodot, tikai pamāca jaunākos brāļus. Ne jau pavelti Putins savu tāutu uztur “no rokas mutē”. Tādu tautu ātri var celt visādām cūcībām. Viņai nav ko zaudēt.

Draugiem Facebook Twitter Google+