Foto – Shutterstock

“Kaspersky Lab”: surogātpasta izplatītāji iedzīvotāju numurus bieži dabū sociālajos tīklos 0

Surogātpasta izplatītāji un pikšķerētāji iedzīvotāju telefona numurus bieži vien iegūst no atklātiem profiliem sociālajos tīklos un apkopo tos vienotā datubāzē, izmantojot legālas programmas, aģentūrai BNS pavēstīja antivīrusu programmu izstrādātāja “Kaspersky Lab” sabiedrisko attiecību konsultante Latvijā Irīna Borovaja.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

“Daudzi lietotāji cieš no uzmācīgām reklāmas un pikšķerēšanas īsziņām. Pastāv plaši izplatīts viedoklis, ka ļaundari pērk gatavas noplūdinātas datubāzes, taču patiesībā surogātpasta izplatītāji un pikšķerētāji bieži izzvejo numurus no atklātiem profiliem sociālajos tīklos un apkopo tos vienotā datubāzē, izmantojot pilnīgi legālas programmas,” teica Borovaja.

Pēc viņas teiktā, kibernoziedznieku forumi ir pilni ar piedāvājumiem pārdot vai iznomāt rīkus informācijas vākšanai populāros sociālajos tīklos. “Šīs programmas prot ne vien vākt mobilo tālruņu numurus, bet arī apkopot un strukturēt visu vērtīgo informāciju par lietotāju, tostarp viņa vārdu un uzvārdu, kā arī visu publicēto kontaktinformāciju un profila iestatījumus. Kad ļaundari ir ieguvuši šos datus, viņiem paveras daudz krāpšanas iespēju. Ja viņu rīcībā ir šāda datubāze, viņi var, piemēram, izplatīt reklāmas un ļaundabīgu surogātpastu, zagt naudu, izmantojot maksas īsziņu pakalpojumus, viltot SIM kartes un daudz ko citu,” skaidroja “Kaspersky Lab” pārstāve.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt “Kaspersky Lab” Datorincidentu izmeklēšanas nodaļas vadītājs Ruslans Stojanovs atzina, ka lietotāji ignorē visvienkāršākos drošības noteikumus un turpina izplatīt tīmeklī tādu informāciju par sevi, kas nekādā ziņā nedrīkst nonākt svešās rokās. “Kibernoziedzniekiem var būt noderīgs viss, ko jūs publicējat internetā. Sevišķi smagu triecienu var saņemt mobilo banku pakalpojumu lietotāji. Ja jūsu mobilā tālruņa numurs ir brīvi pieejams internetā, nekavējoties izdzēsiet to. Tas palīdzēs apgrūtināt visvienkāršākos jūsu naudas zādzības paņēmienus,” sacīja Stojanovs.

Uzņēmumā arī aicināja parūpēties par elementāriem drošības pasākumiem, ja tiek izmantoti mobilie banku pakalpojumi. Tostarp “Kaspersky Lab” speciālisti iesaka “Android” pārvaldītā ierīcē, kas tiek izmantota mobilajai bankai, aizliegt lietotņu instalēšanu no trešo personu avotiem, savā bankas kontā noteikt naudas izņemšanas ierobežojumus, ierobežot vai izslēgt iespēju nosūtīt īsziņas uz paaugstinātas maksas numuriem, kā arī izmantot uzticamu drošības risinājumu, kas spēj nepieļaut ierīces inficēšanu.

“Kaspersky Lab” ir viena no pasaules lielākajām aizsardzības sistēmu izstrādātājām pret datorvīrusiem, hakeru uzbrukumiem un surogātpast

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.