×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
18. decembris, 2013
Drukāt

Kažociņš nolēmis atkāpties no Zolitūdes traģēdijas sabiedriskās komisijas vadītāja amata (13)

Foto: LETAFoto: LETA

Bijušais Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Jānis Kažociņš.

Bijušais Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Kažociņš nolēmis atkāpties no Zolitūdes traģēdijas sabiedriskās komisijas vadītāja amata, aģentūrai LETA apstiprināja komisijas locekle Inese Voika.

Kažociņš nosūtījis atlūguma vēstuli Ministru prezidentam.

Tajā Kažociņš norāda, ka Latvijā šāda rakstura sabiedriska komisija tiek veidota pirmo reizi, līdz ar to normatīvajos aktos nav nostiprināts process, kā izveidot neatkarīgu, publisku komisiju, lai izvērtētu nelaimes gadījumus. Viņš atzīst, ka Zolitūdes traģēdijas sabiedriskās komisijas veidošanas procesā tika pieļautas komunikācijas kļūdas starp iesaistītajām pusēm, kas sabiedrībā radīja šaubas par komisijas patiesajiem mērķiem.

“Tāpat vēlos atzīt, ka pēc tam, kad sabiedriskās komisijas locekļi uzklausīja cietušo pārstāvju viedokli par palīdzības sniegšanu, es priekšlaicīgi uzrakstīju vēstuli, ar kuru vēlējos pievērst uzmanību iespējamiem trūkumiem palīdzības sniegšanā cietušajiem un viņu tuviniekiem. Vēstulē tika izmantoti nepārbaudīti fakti, par ko personīgi uzņemos pilnu atbildību,” uzsver Kažociņš.

Viņš arī pauž, ka iepriekšminētā rezultātā ir zaudējis sabiedrības atbalstu un apdraudējis komisijas turpmāko darbu.

“Atvainojos visiem, kuri ir nepamatoti aizvainoti šīs vēstules dēļ. Uzskatu, ka bez sabiedrības atbalsta darbs komisijā man vairs nav iespējams. Tādēļ vēlos Jūs informēt, ka atkāpjos no komisijas priekšsēdētāja amata, lai komisija varētu turpināt darbu,” teikts vēstulē.

Noslēgumā Kažociņš izsaka līdzjūtību Zolitūdes traģēdijā cietušajiem un viņu tuviniekiem, apliecina cieņu palīdzības sniedzējiem un novēl komisijai veiksmi turpmākajā darbā.

Voika pauda viedokli, ka līdz ar Kažociņa atkāpšanos komisijas darbs ir jāaptur un “jārestartē”, lai definētu mērķus un uzdevumus, kā komisijai turpmāk darboties. Viņa arī uzskata, ka par komisijas veidošanu atbildīgais šobrīd ir premjers Valdis Dombrovskis (V).

“Es domāju, ka tā ir ļoti laba iespēja apturēt komisijas darbu un to “restartēt”, kā to prasījusi sabiedrība. Es domāju, ka Dombrovskim jāpasaka, ka viņš nevar veidot sabiedrisku komisiju, bet var veidot publisku komisiju. Viņš joprojām ir tā procesa turētājs. Sabiedrībai, kas pauž savu attieksmi sociālajos tīklos, tagad ir iespēja praktiskām pilsoniskām aktivitātēm, proti, doties pie premjera un piedāvāt savus priekšlikumus. Es domāju, ka Dombrovskim jārīko plaša apspriešana, lai gan situācija ir sarežģīta, jo premjers ir demisionējis un nav zināms, kurš būs viņa vietā. Tagad nav jātaisa komisija, tagad ir jāsaprot, kā tai strādāt – tagad mēs beidzot esam visi uzdevuši šo jautājumu, ko tas nozīmē, un kārtīgi jāsagatavo tāme.

Voika gan skaidri neatbildēja, vai sevi saredz turpmāk šajā komisijā. “Šobrīd svarīgākais ir, ka nav jārunā par personālijām, bet jāiepauzē, jāuzbūvē skaidri komisijas mērķi, uzdevumi un struktūra, un šobrīd tas ir premjera rokās. Es domāju, ka šajā procesā jāiesaista tie, kuriem bijis viedoklis šajā procesā pēdējā laikā,” piebilda Voika.

Kažociņš uz tālruņa zvaniem neatbildēja.

Tikmēr  demisionējušais Ministru prezidents Dombrovskis pēc iknedēļas tikšanās ar prezidentu pauda nožēlu par Kažociņa lēmumu iesniegt atlūgumu un atteikties no Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas komisijas vadītāja amata.

Dombrovskis sacīja, – ir skaidrs, ka ir pieļautas kļūdas komisijas darbā jau pašā sākumā. “Varbūt Kažociņš uzskatīja, ka tādā veidā šai komisijai viņa vadībā būtu grūti turpināt darbu un baudīt sabiedrības uzticību, kas ir nepieciešams šāda veida komisijai,” minēja Dombrovskis.

Komisijas nākotne vēl nav skaidra. Dombrovskis plāno tikties ar komisijas locekļiem, lai šo situāciju izrunātu un vienotos par tālāko risinājumu.

Jau ziņots, ka iepriekš izstrādātā komisijas izdevumu tāme sabiedrībā raisījusi diskusijas par komisijas izšķērdīgumu. Saskaņā ar minēto tāmi komisijai būtu jāpiešķir vairāk nekā 150 000 latu. Komisija šonedēļ bija saņēmusi sabiedrības kritiku par tās mērķiem un izdevumiem. Par sākotnējo izdevumu tāmi bija sašutusi kustība “Neesi vienaldzīgs, esi atbildīgs!” un Zolitūdes traģēdijā cietušo advokāts Aldis Gobzems, kuri aicināja komisijai izteikt neuzticību. Arī Valsts prezidents Andris Bērziņš šonedēļ paudis, ka viņam nav skaidri saprotams sabiedriskās komisijas darbības virziens.

Komisijā piekritušas darboties bijusī Rīgas apgabaltiesas tiesnese Ināra Šteinerte un uzņēmēja Baiba Rubesa, kā arī ”Sabiedrības par atklātību – Delna” pārstāve Inese Voika, kura gan šonedēļ pārtraukusi pildīt “Delnas” padomes priekšsēdētājas pienākumus.

Komisijas uzdevums būs izvērtēt Zolitūdes traģēdijas tiešos un netiešos cēloņus, glābšanas darbu un traģēdijas seku likvidēšanas procesu, atbildīgo dienestu un amatpersonu rīcības efektivitāti, kā arī normatīvā regulējuma darbības efektivitāti būvniecības, publisko iepirkumu un civilās aizsardzības jomā saistībā ar Zolitūdes traģēdiju.

21.novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala “Maxima” jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Zolitūdes traģēdija kļuva par lielāko nelaimi Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Komisijas patiesais mērķis bija labi nopelnīt . Un viss. Kažociņam 1200 uz rokas ,par ko.

 2. Tā komisija tikai naudas slaukšanai – sāk nevis ar lietu, bet tikai naudu un tikai – sk. komisijas sastāvu…

 3. vilks(ne_ jenotvilks) Atbildēt

  Angļu ģenerālim ģenerāļa cienīga rīcība, visu cieņu !
  Žēl, ka no pārējiem komisāriem,šķiet, to nevar gadīt !

  • Tu pareizi pateici, angļu generāļa. No latviešu interešu aizstāvja visai maz kas palicis.

  • Kažociņam nav pieredzes darboties ar politrukiem. Viņš vel nepaspēs izkustēties no vietas, ka viņu apšmucēs no galvas līdz kājām. Pareizs lēmums. Skaidrs, ka tiks darīts viss lai nebūtu nosaukti vainīgie un kompromitēti tie kas nāk no Dombrovska. Tā lieta ir tik vienkārša, ka noderētu kāda trešā kursa studentam par diplomdarbu. Bet nu jau pietiekoši daudz laika pagājis, bet arvien klusāk paliek vainīgo meklētāji. Fakts, ka likumdošana steidzīgi jāsakārto – kāmēr Rīgā saimniekos SC, tādu gadījumu būs arvien vairāk: gada laikā jau otrs liels gadījums. Tā jau ir sistēma nevis nejaušība.

 4. Atbalstu Kažociņa kungu. Man lepnums par viņa rīcību. Tas vairo ticību, ka ir arī godīgi cilvēki.

 5. Kad nosauca summu par darbu komisijā, nenoticēju savām ausīm… TRAKI LIELS SKAITLIS!!! Zinot valsts ekonomisko situāciju secinu, ka Rubesas kundze un Kažociņa kungs dzīvo PILNĪGI CITĀ REALITĀTĒ – CITĀ VALSTĪ!?…Ticu Voikas un Šteinertes kundzēm, taču šeit bija nepieciešama operatīva iejaukšanās, PIRMS ŠIS fantastiskais skaitlis nonāk masu redzes lokā…Viss būtu labi, ja tā situācija – KRĪZE – mūsu valsti nebūtu ietriekusi ar galvu sienā … mēs jau būtu lielā gabalā savā attistībā pa šiem gadiem…Kur vēl CITI nelietigi cilvēki , grupējumi un valstis, kas nogaida brīdi, lai dotu KĀRTĒJO ekonomisko TRIECIENU…Vēl jau nezinām, ko PLĀNO iekšējie nelabvēļi, kuri strādā vaiga sviedros..?! TĀ KĀ MUMS PRIEKŠĀ VĒL DAUDZAS ZEMŪDENS KLINTIS, kuras gan pagaidām neredzam, bet ticiet -BŪS…Ļauna vēlētāju netrūkst…

 6. Tomēr jau goda vīrs ir šis Kažociņa kungs!
  Paldies viņam par pozitīvo soli.

 7. Kad šo soli spers Baiba Rubeze?

 8. Cik visaptveroši ir uzdevumi, kas paveicami četriem cilvēkiem! – „Komisijas uzdevums būs izvērtēt Zolitūdes traģēdijas tiešos un netiešos cēloņus, glābšanas darbu un traģēdijas seku likvidēšanas procesu, atbildīgo dienestu un amatpersonu rīcības efektivitāti, kā arī normatīvā regulējuma darbības efektivitāti būvniecības, publisko iepirkumu un civilās aizsardzības jomā saistībā ar Zolitūdes traģēdiju.”
  Neaizmirsīsim, ka „Maximas” traģēdijas cēloņus šodien izmeklē vesels pulks kompetentu profesionāļu – tiesībsargātāji, būvniecības speciālisti utt., utjpr. Plus tagad – vēl četri (no kuriem vismaz divus diez vai var uzskatīt par profesionāļiem kādā no aplūkojamām problēmām).
  Esmu sabiedriski neaktīvs cilvēks. Viens no miljona. Līdz ar to atļaujos neizprast to, kas pārējiem, šķiet, ir skaidrs kā tikko nomazgāta loga rūte. Varbūt nesalīdzināmi zinošākie tāpēc man var izskaidrot. Tas, kāda ir šīs „sabiedriskās komisijas” būtība, ir redzams jau kopš tās pirmās parādīšanās viņus it kā deleģējušajai sabiedrībai. Bet kāda ir komisijas sūtība? Kādam jābūt viņu reālajam pienesumam?
  Atvainojos par viedokli, taču liekas, ka tas varētu būt… čiks.

 9. vēl joprojām nesaprotu šīs komisijas nepieciešamību,ja kādam nav skaidrs kapēc notika tas kas notika,tad tie var iet iestāties marsieša partijā,jo arī būs no marsa nolaidušies.

 10. Un Runesa tiešām STRĀDĀS komisijā? Vai tik atnāks uz kādu sēdi parunāt par mārketinga principiem?

  • “Lohieši” ir jāturpina izglītot par īstenajiem Rietumu demokrātijas tikumiem! Ja kāds kažoks par daudz lielu kumosu neveiksmīgi mēģināja nokampt, tad tāpēc jau process neapstāsies…

Draugiem Facebook Twitter Google+