Kultūra
Mūzika

Klavieru kvartets “RIX” jubilejā satiekas Rēzeknē0

Publicitātes foto

Šogad 25 gadu jubileju svin izcilais Latvijas klavieru kvartets “RIX”. Tā mūziķi aicina uz īpašu jubilejas koncertprogrammu 11. augustā Latgales vēstniecības “Gors” Mazajā zālē. Jubilejas koncerta programmā skanēs Viljama Voltona, Andra Baloža un Johannesa Brāmsa mūzika.

“RIX” klavieru kvartets ir dažādās pasaules malās dzīvojošu četru draugu un domubiedru grupa, kurā apvienojušies tā dibinātājs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors, pianists Jānis Maļeckis, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vijolnieks, koncertmeistars Sandis Šteinbergs, Bergenas filharmoniskā orķestra altu grupas koncertmeistare altiste Ilze Kļava un Tamperes Filharmonijas orķestra čellists Reinis Birznieks. Lai arī kvarteta mūziķi atsevišķi strādā pamatdarbā pazīstamos Eiropas orķestros, taču vismaz pāris reizes gadā satiekas Rīgā, lai iestudētu, atskaņotu un ierakstītu koncertprogrammas. Ansambļa repertuārā ir speciāli viņiem veltīti skaņdarbi, pasaules klasiskās mūzikas kvarteti, kvinteti, trio un sonātes.

Kvarteta mūziķi pirms 25 gadiem (1993. gadā) satikās pianista, profesora Jāņa Maļecka kameransambļa klasē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Radošās sadarbības veiksmes un savstarpējās sapratnes vieglums visiem četriem kaldināja pārliecību, ka savi mūziķa talanti jāapvieno un jākļūst par pastāvīgu kameransambļa vienību. “RIX” muzikālo sniegumu pašos pamatos varētu raksturot trīs vārdi – spēks, struktūra un izsmalcinātība. Jo aiz viņu kopīgā spēka, darba struktūras un spēles izsmalcinātības slēpjas tik nopietns briedums, ka paver plašākos horizontus radošiem sasniegumiem.

Komponists Arturs Maskats atzīmējis, ka “RIX” klavieru kvartets spēj pakļaut publiku un otru tik spilgtu, fascinējošu vienību viņš nezinot. Jāpiekrīt un jāteic, ka sevišķu emocionālās reakcijas saikni mūziķi uz skatuves saņem no klausītājiem gandrīz vienmēr. Kā mēdz jokot altiste Ilze Kļava, ieguvuši savu publiku, mūziķi kļūst no tās arī atkarīgi un alkst parādīt, ko spēj, ik reizi no jauna satiekoties.

“RIX” klavieru kvartets uzstājies Latvijā, Čehijā, Somijā un Norvēģijā, gūstot atzinību un ievērību. 2004. gadā kameransamblis saņēmis Latvijas augstāko apbalvojumu mūzikā – Lielo mūzikas balvu kā apliecinājumu savai muzikāli inteliģentajai un izcilajai spēles mākslai. 2006. gadā “RIX” klavieru kvartets devies koncertturnejā uz ASV. 2016. gadā piedalījies Pētera Vaska autorkoncertā “Phillips Collection” koncertsērijā Vašingtonā.

Jubilejas koncerta programmā izskanēs Viljama Voltona Klavieru kvartets d moll, Jūrmalas kamermūzikas konkursam komponētais Andra Baloža skaņdarbs “Folkoholostic” versijā īpaši kvartetam “RIX” un reti atskaņotais Johannesa Brāmsa Klavieru kvartets op. 26 A dur. Koncerta dienā noslēgsies arī pianista Jāņa Maļecka personālizstāde “Gleznas”, kurā redzama izlase no gleznu sērijas, kas radīta Olivjē Mesiāna “Kvarteta laika galam” ietekmē.

 

11. VIII 18.00 Latgales vēstniecība “Gors”, Mazā zāle

Biļetes: “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 10, 12.

LA.lv