×
Mobilā versija
Brīdinājums +25°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
16. jūlijs, 2018
Drukāt

Ko sarunās? Sekojam līdzi Trampa un Putina sarunām Helsinkos (8)

tramps putins helsinki

Abi prezidenti tikšanās sākumā. Foto - AFP/Scanpix/LETA

Papildināta visa ziņa pl. 20.28 un pievienots video.

Helsinkos pirmdien notiek ASV prezidenta Donalda Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina samits.

Pamatīgas pārrunas

Tikšanās sākumā, klātesot žurnālistiem, Putins teica, ka “pienācis pamatīgi parunāt gan par divpusējām attiecībām, gan par dažādiem “sāpīgajiem punktiem” pasaulē, un to ir pietiekami daudz, lai mēs tam pievērstu uzmanību”.

Savukārt Tramps sacīja: “Attiecību veidošana ar Krieviju ir laba, nevis slikta lieta. Es domāju, ka pasaule grib, lai mēs veidojam attiecības.”

Samits notiek Somijas prezidenta pilī. Pirms sarunu sākuma Tramps un Putins kopīgi nofotografējās ar Somijas prezidentu Sauli Nīnisti.

Putins nokavē

Tikšanās sākās ar 55 minūšu novēlošanos, jo Putina lidmašīna Helsinku lidostā ieradās ar nokavēšanos. Tramps ieradās Helsinkos jau svētdien.

Paredzams, ka šajā samitā, ko pasaule gaidīja ar zināmu piesardzību, tiks apspriests ASV un Krievijas attiecību pašreizējais stāvoklis un turpmākās izredzes, skarot tādus tematus kā Sīrija, Ukraina, līgumi bruņojuma kontroles jomā un aizdomas par Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanās.

Tramps daudz negaida

Tramps svētdien izteicās, ka no tikšanās ar Putinu negaida īpašus rezultātus. Intervijā telekanālam CBS viņš norādījis, ka no šīm sarunām “negaida neko sliktu, bet, iespējams, kaut ko labu”.

Abi prezidenti iepriekš divatā tikušies pērn G20 samita kuluāros Vācijā un Āzijas un Klusā okeāna valstu ekonomiskās sadarbības (APEC) samita laikā Vjetnamā.

Tikšanās sākumā, klātesot žurnālistiem, Putins teica, ka “pienācis pamatīgi parunāt gan par divpusējām attiecībām, gan par dažādiem “sāpīgajiem punktiem” pasaulē, un to ir pietiekami daudz, lai mēs tam pievērstu uzmanību”.

Tramps: Attiecību veidošana ar Krieviju ir laba, nevis slikta lieta

Savukārt Tramps sacīja, ka samitā tiks runāts “par visu – no tirdzniecības līdz bruņotajiem spēkiem, līdz kodoljautājumiem, līdz Ķīnai”.

“Es domāju, ka mums ir lielas iespējas kopā kā divām valstīm. Godīgi sakot, mums vairākus pēdējos gadus nebija labas attiecības,” sacīja ASV prezidents.

“Es neesmu bijis [ASV prezidents] pārāk ilgi, šis laiks tuvojas diviem gadiem, bet mums būs īpašas attiecības, es ceru,” piebilda Tramps.

“Attiecību veidošana ar Krieviju ir laba, nevis slikta lieta. Es domāju, ka pasaule grib, lai mēs veidojam attiecības. Mēs esam divas dižas kodollielvaras. Mums ir ir 90 procenti [pasaules] kodol[ieroču], un tas nav labi. Tas ir slikti,” teica ASV prezidents.

Tramps pirmdienas pēcpusdienā atzina, ka viņa samits Helsinkos ar Krievijas kolēģi Vladimiru Putinu sācies labi.

Šādi Tramps izteicās pēc sarunām, kurās piedalījās tikai abi līderi un viņu tulki. Tās ilga vairāk nekā divas stundas.

“Ļoti labs sākums,” reaģējot uz žurnālistu jautājumiem, sacīja Tramps, kad tālākām diskusijām pievienojās citas augstas amatpersonas.

Tramps un Putins cildina Helsinku samita tikšanos

ASV un Krievijas prezidenti Donalds Tramps un Vladimirs Putins pēc pirmdien Helsinkos notikušajām samita sarunām tikšanos cildināja, to raksturojot kā produktīvu un sekmīgu.

Tramps sacīja, ka sarunas bijušas “atklātas, tiešas un dziļi produktīvas”.

“Mūsu attiecības nekad nav bijušas sliktākas par tām, kādas tās ir šobrīd. Tomēr tas aptuveni pirms četrām stundām ir mainījies. Es tam tiešām ticu,” preses konferencē sacīja Tramps.

Arī Putins cildināja samita tikšanos kā ļoti sekmīgu. “Es tās [sarunas] uzskatu par ļoti sekmīgām un noderīgām,” preses konferencē stāvot līdzās Trampam, sacīja Putins, vienlaikus cildinot “atklāto un lietišķo” samita atmosfēru.

Putins, runājot pēc vairākām sarunu stundām, norādīja, ka nav “objektīvu iemeslu” spriedzei ASV un Krievijas attiecībās. “Visiem ir skaidrs, ka divpusējās attiecības atrodas sarežģītā posmā. Tomēr šīm grūtībām, pašreizējai spraigajai atmosfērai nav objektīvu iemeslu,” skaidroja Putins.

 

Krievijas līderis arī sacīja, ka Tramps izvirzījis jautājumu par Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās. “Man bija jāatkārto tas, ko es jau vairākas reizes iepriekš esmu teicis – Krievijas valsts nekad nav iejaukusies un neplāno iejaukties ASV iekšējās lietās,” sacīja Putins.

Tramps pirmdien atturējās no Putina kritizēšanas saistībā ar apsūdzībām par Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās, norādot, ka Krievijas līderis kategoriski noliedzis, ka šāda iejaukšanās būtu notikusi.

ASV izlūkdienesti uzskata, ka Putins licis hakeriem un propagandistiem iejaukties 2016.gada vēlēšanās, lai palīdzētu uzvarēt Trampam.

“Man ir liela paļāvība uz maniem izlūkošanas cilvēkiem, bet es jums teikšu, ka prezidents Putins šodien bija ārkārtīgi stingrs un pārliecinošs savā noliegumā, un tas, ko viņš izdarīja, bija neticams piedāvājums,” sacīja Tramps.

Putins, stāvot Trampam līdzās preses konferencē, pirms tam bija piedāvājis ASV izmeklētājiem apmeklēt Krieviju, lai nopratinātu 12 izlūkdienesta amatpersonas, kuras pagājušajā nedēļā bija apsūdzējis ASV īpašais prokurors Roberts Millers.

Putins arī slavēja sadarbību Krievijas un ASV drošības dienestu starpā, piebilstot, ka viņš dod priekšroku tam, ka sadarbība turpinās “cīņā ar terorismu un centienos garantēt kiberdrošību”.

Krievijas ziņu aģentūras savukārt citē Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, kurš sacījis, ka sarunas bijušas “vairāk nekā lieliskas”.

Putins preses konferencē atzina, ka cerējis uz Trampa uzvaru 2016.gada ASV prezidenta vēlēšanās, ņemot vērā Trampa solījumus uzlabot abu valstu attiecības. “Jā, es gribēju, lai viņš uzvar, jo viņš runāja par Krievijas un Amerikas attiecību normalizāciju,” skaidroja Kremļa saimnieks.

Putins arī noraidīja pieņēmumus, ka Krievijai būtu kompromitējoši materiāli par Trampu. “Ir grūti iztēloties lielākas muļķības. Lūdzu, izmetiet šīs muļķības laukā no savām galvām,” skubināja Krievijas prezidents.

Trampa oponenti ASV vairākkārt kritizējuši Trampu par pielabināšanos Putinam, izsakot pieņēmumus, ka Krievijas līderim varētu būt kompromitējoši materiāli par Trampu.

“Kad Tramps ieradās Maskavā kā uzņēmējs, es pat nezināju, ka viņš ir Maskavā,” skaidroja Putins. “Vairāk nekā 500 ASV uzņēmēju – augstākā ranga – ieradās uz Sanktpēterburgas ekonomikas forumu. Es pat neatceros viņu uzvārdus,” sacīja Putins, noliedzot, ka Krievija viņus izspiegotu. “Ko gan jūs domājat? Ka mēs organizējam operatīvo darbu par katru no viņiem un vācam kaut kādus kompromitējošus materiālus,” vaicāja Putins.

Tramps savukārt sliktajās attiecības Maskavas un Vašingtonas starpā vainoja ASV izmeklēšanu, kas izvērsta saistībā ar apsūdzībām, ka Krievija iejaukusies ASV vēlēšanās.

Pirmdien vēl abu līderu tikšanās sākumā, klātesot žurnālistiem, Putins teica, ka “pienācis laiks pamatīgi parunāt gan par divpusējām attiecībām, gan par dažādiem “sāpīgajiem punktiem” pasaulē, un to ir pietiekami daudz, lai mēs tam pievērstu uzmanību”.

Savukārt Tramps tikšanās sākumā sacīja, ka samitā tiks runāts “par visu – no tirdzniecības līdz bruņotajiem spēkiem, līdz kodoljautājumiem, līdz Ķīnai”.

Samits notiek Somijas prezidenta pilī

Samits notiek Somijas prezidenta pilī. Pirms sarunu sākuma Tramps un Putins kopīgi nofotografējās ar Somijas prezidentu Sauli Nīnisti, bet pēc tam sākās tikšanās divatā ar tulku līdzdalību. Samita otrajā daļā viņiem pievienojās augstas abu pušu amatpersonas.

Vēl pirms sarunām tika prognozēts, ka šajā samitā, ko pasaule gaidīja ar zināmu piesardzību, tiks apspriests ASV un Krievijas attiecību pašreizējais stāvoklis un turpmākās izredzes, skarot tādus tematus kā Sīrija, Ukraina, līgumi bruņojuma kontroles jomā un aizdomas par Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanās.

Tramps svētdien izteicās, ka no tikšanās ar Putinu negaida īpašus rezultātus. Intervijā telekanālam CBS viņš norādījis, ka no šīm sarunām “negaida neko sliktu, bet, iespējams, kaut ko labu”.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Aleksandra Kutuzova Atbildēt

  Ko sarunas? Tacu jau neko. Ar arpusrealitate dzivojosu cekistu norunat nevar neko. Diemzel ta ir. …un nav ari nekas ar vinu janoruna, lai dzivo sava vide.

 2. Cik ilgi vel turpinasies sis balagans ?! Visiem si cirka dalibniekiem ir zinams ,ka Trump kops 1990.gada ir kremla cekistu rokas.1990.gada Maskava tika uznemts video Trump orgijas viesnica ar Inturista protistututam,un nekustamo ipasumu darijumi ar krievu mafiju.No ta laika Trump ir cekistu kalpiba. Sos video un rakstus par Trump jebkurs var atrast interneta.

 3. Trampam laikam sajukuši ampluā – turpina uzvesties kā šovbiznesa pārstāvis, tādējādi diskreditējot ASV

 4. Trampam par visu vairāk gribējās papļāpāt ar Putinu, nevis nosodīt Krievijas darbības

 5. ļoti neizteiksmīga tikšanās Atbildēt

  Vismaz tā daļa, kas bija plašai publikai, kopā ar jautājumiem, neatstāja nekādu iespaidu. Tramps bija noraizējies tikai par to, ko varētu atrast ASV dienesti, un pieteica, ka viņš vairāk uzticas Putinam, jo tas visu noliedzis. Vienlaicīgais mājiens, ka hakeri var būt privātu bagātnieku uzpirkti, nevis no Krievijas dienestiem. Tramps izskatījās noguris un apātisks.
  Bet: neviena vārda par Ukrainu, un neviena vārda par slikto NATO pie Krievijas robežām – tātad tās bija galvenās tēmas 2 pusīgās sarunās. Domāju, ka šis ceļojums uz Finladi pie Putina, Trampam nāks tikai par sliktu, un samazinās viņa reitingus vēlētāju acīs, un sadusmos kongresmeņus un senatorus.

 6. Nospriedīs ka Somija, Baltijas valstis, daļa Polijas un daļa Rumānijas jāpievieno Krimai ?

 7. Kādu laiciņu neieteiktu D.T. vizināties vaļējā kabrioletā Dallasas apkaimē.
  Galvenais lai jeņķi paliek šaujamieroču fani,nevis aizņemas no angļiem “PSRS ražotu” J.r.
  D.T. izrādījās cilvēks ar savām smadzenēm,vismaz pārrunu laikā.
  Cerams ka nervu sabrukumu neviens ASV likumdevējs šodien neizbaudīja?
  Ekskorta šuneļi gan panikā!

 8. Tramps: Mums tā Irāna traucē. Izr. pieprasa to sabumbot. Paši par vājiem. Saudi samaksās vēl par to.
  Putins: Tas maksās dārgi. Ko soli?
  T.Nu…ņemiet Baltiju sev. Taču bijusī impērijas sastāvdaļa.
  P. Nafig mums tā Baltija, Tur nekā vairs nav. Darbaspēks izbraucis. Rūpnīcu nav. Naftas urbumu nav. Ostas mums tagad savas. Dodiet visu Ukrainu, izņemot Galīciju, un izvācieties no Sīrijas, Irākas un Afganistānas.
  T. Daudz gribi!
  utt.

Draugiem Facebook Twitter Google+