Latvijā
Sabiedrība

Ko tu nezini par kredītkartēm? 1

Publicitātes foto

Pavērojot ikdienas patērētāja paradumus, var manīt tendenci, kurā skaidras naudas lietošana burtiski sāk izmirt. To aizstāj mazi plastikāta taisnstūri, ko ikviens pazīst kā maksājuma karti, bet citi – arī kā kredītkarti. Kredītkartes ir visur. Tās mūsdienās tiek izmantotas, lai nopirktu teju visu bez ierobežojumiem, un tās noteikti ir šeit uz palikšanu. Tāpēc ir svarīgi uzzināt mazliet vairāk informācijas par to, kā tad īsi plastikāta maksājumu kartes strādā. Daži no apkopotajiem faktiem šķitīs visai ikdienišķi, savukārt citi pat visai pārsteidzoši. Zemāk aplūkojām piecus ievērības cienīgus faktus, kurus ir vērts zināt par bezskaidras naudas norēķinu kartēm:

  1. Pašu pirmo kredītkarti varēja izmantot tikai Ņujorkas restorānos. Ne tik tālajā 1950. gadā Hamiltonas Kredītkorporācijas vadītājs Frenks Maknamara nodibināja “Diner’s Club” – pirmo karti, kuru varēja izmantot kā kredītkarti vairākās vietās, lielākoties – tieši restorānos. Pēc tam, kad pusdienojot kādā populārajā Ņujorkas restorānā viņš pamanīja, ka atstājis savu maku citā uzvalkā, viņš iedomājās, cik gan noderīgi būtu izmantot tādu kā pagaidu aizdevuma karti, kuru varētu izmantot skaidras naudas vietā. “Diner’s Club” karte kļuva par tūlītēju hitu un to varēja izmantot 28 restorānos un divās viesnīcās Ņujorkā. Tolaik tā kļuva par sava veida statusa simbolu Ņujorkas elitē un pirmajā gadā to lietotāju skaits pieauga līdz 10000 dalībniekiem. Lai gan patiesībā tieši lauksaimnieki uzsāka kredītu atkarību Amerikā jau 19. gadsimta beigās un 20. gs. sākumā, kas balstījās uz kredītu, kuru lauksaimniekiem pagarināja vietējais veikals, jo to ienākumi bija sezonāli. Jo vairāk konkrētā kopiena bija vērsta uz lauksaimniecību, jo vairāk tā bija atkarīga no šāda kredīta nesezonas laikā.

  2. Kredītkartes vispopulārākās ir tieši to izcelsmes valstī – ASV. Aplūkojot un izvērtējot kredītkartes lietošanas paradumu salīdzināšanas tabulas dažādu kredītiestāžu starpā, jau pirms pieciem gadiem, 2012. gadā, tika konstatēts, ka 40% no amerikāņu mājsaimniecību bija atkarīgas no kredītkartēm, lai nosegtu visvienkāršākos ikmēneša maksājumus – īres maksu, hipotēkas rēķinus, komunālos pakalpojumus, apdrošināšanu un pārtikas preces. Tātad 40% mājsaimniecību ikdienas tēriņiem izvēlas tērēt naudu, kura nemaz nav nopelnīta.

  3. Šobrīd visā pasaule apgrozībā ir pietiekami daudz kredītkartes, lai tās, saliktas vienā virknē, spētu aptvert zemeslodi trīs ar pusi reizes. Saskaņā ar triju lielāko kredītkaršu kompāniju finanšu pārskatiem pasaulē jau 2013. gadā apgrozībā bija vairāk nekā 1635 miljoni karšu: no tām 800 miljoni Visa kartes, 731 miljons Mastercard un 104 miljoni American Express® kredītkartes. Ja jūs visus šīs kartes spētu nevietot līdzās vienai otrai, jūs varētu pārsniegt 86 981 km garumu, tātad trīs ar pusi reizes apceļojot apkārt zemeslodei.

  4. Jūsu kredītkartei patiesībā nemaz nav derīguma termiņa. Jā, jūs teiksiet, ka informācija uz kartes ir pavisam cita un tai ir konkrēts beigu datums, bet, kas tas attiecas uz jūsu kredītkarti, maz zināms ir fakts, ka jūs varat turpināt to izmantot arī pēc derīguma termiņa beigām. Tāpēc aizdevums uz 2 gadiem šeit nebūt nav aktuāls, jo piešķirto limitu varēsiet izmantot krietni ilgāk. Vai kādreiz esat pamanījuši, ka jūsu nomainītās kartes numurs ir tāds pats kā iepriekšējais? Kāpēc tad vispār nepieciešams derīguma termiņš? Derīguma termiņš jūsu kartē izpilda divus galvenos uzdevumus – pirmkārt, tā ir jūsu kredītkartes vidējā kalpošanas aplēse, plastikāta kartes nolietojas vidēji 2 – 3 gadu laikā. Otrkārt, to izmanto tiešsaistes pirkumos, lai tirgotājs spētu apstiprināt, ka patiesi esat kartes īpašnieks un tā jums ir izdota.

  5. Jūsu kredītkartes pirmie divi identifikācijas numura cipari patiesībā norāda nozares tipu iestādei, kas izdevusi karti. Ja jūsu kredītkartes numurs sākas ar 1 vai 2, to izsniegusi aviosabiedrība. Numurs 3 ir paredzēts ceļojumu un izklaides industrijas uzņēmumiem, piemēram, visas American Express un “Diner’s Club” kartes sākas ar numuru 3. Numuri 4 un 5 ir paredzēti banku iestādēm. Ja jūsu kredītkartes identifikācijas numurs sākas ar 4, jums pieder Visa karte. Numurs 5 ir paredzēts Mastercard; numurs 6 ir paredzēts tirdzniecībai un banku darbībai; 7 ir paredzēts degvielas kartēm; 8 ir telekomunikāciju uzņēmumiem; un 9 tiek izmantoti nacionālajiem uzdevumiem.

LA.lv