×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
3. maijs, 2014
Drukāt

Ko Zaporožjes kazaki patiesībā uzrakstīja turku sultānam (4)

Fragments no Iļjas Repina gleznas "Zaporožjes kazaki raksta vēstuli turku sultānam"Fragments no Iļjas Repina gleznas "Zaporožjes kazaki raksta vēstuli turku sultānam"

Uzmanību! Necenzēta leksika

Pat tiem, kuri nav izauguši un mācījušies Padomju Savienībā, labi zināms par leģendāro Zaporožjes kazaku vēstuli turku sultānam. Izrādās, tas, pirmkārt, ir visnotaļ reāls fakts, otrkārt, tā ir atbilde, un turklāt saglabājies arī attiecīgās sarakstes teksts. Lūk, iespējami precīzais tās tulkojums…

Turku sultāna Muhameda IV priekšlikums:
“Es, sultāns, Muhameda dēls, Saules un Mēness brālis, Dieva mazdēls un vietnieks, Maķedonijas, Babilonijas, Jeruzalemes, Lielās un Mazās Ēģiptes valstību īpašnieks, visu valdnieku valdnieks, vislieliskākais bruņinieks, neviena neuzvarēts karavīrs, nepiekāpīgs Tā Kunga kapa sargātājs, paša Dieva aizgādnis, musulmaņu cerība un mierinājums, kristiešu diženais aizstāvis – pavēlu Jums, Zaporožjes kazakiem, padoties man labprātīgi bez jebkādas pretošanās un nepiespiest mani ar Jūsu izlēcieniem justies traucētam. Turku sultāns Muhameds IV.”

Un šī ir atbilde:
“Zaporožjes kazaki atbild Muhamedam IV! Tu, sultān, turku velns un nolādētā velna brālis un biedrs, paša Lucifera sekretārs. Kāds tu, uz velna paraušanu, bruņinieks, ja ar pliku dirsu tapu neiedzīsi. Velns apdirstais, un tavs karaspēks tāds pats. Nebūs tev, kuņas dēlam, zem sevis kristiešu dēlus turēt, un tava karaspēka mēs nebīstamies, ar zemi un ūdeni pret tevi cīnīsimies, ka tavu māti. Tu, Babilonijas ķēķinieks, Maķedonijas ratiņstūmējs, Jeruzalemes plāteklis, Aleksandrijas kazu jājējs, Lielās un Mazās Ēģiptes cūkkopis, armēņu ļauneklis, tatāru loka maksts, Kameņecas bendesmaiss un visas pasaules un viņpasaules draņķis, paša sūda mazdēls un mūsu p[…]a līkums. Tu, cūkas ģīmis, kuiļa dirsa, kraupains suns, bezdievīgais purns, ka tavu māti. Lūk, tā tev atbild Zaporožjes kazaki, spļaudekli. Un nebūs tev pat kristiešu cūkas ganīt. Tagad beidzam, bet datumu nezinām, un kalendāra arī mumsīm nava, mēness iraid debesīs, gads vienalga kāds, bet diena mums ir tāda pati kā jums, un vēl jums uz dirsas skūpsts no mums! Apmetnes atamans Ivans Sirko visu Zaporožjes apmetņu vārdā.”

Sagatavots pēc žurnāla “Planētas Noslēpumi”

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Skaista atbilde.Šāda tipa vēstuli,protams,ar nenozīmīgām izmaiņām,vajadzētu ukraiņu tautai aizsūtīt krievu “sultānam”Putinam.

    • Ukru tautai jau kādi ir atbildējuši viņas vietā- un atbildējuši arī ukru tautai. Un tagad ukru tauta strebj

  2. Labs vēstules paraugs.

    • Patiesībā, neskatoties uz nenormatīvo leksiku, kazaku vēstule sastādīta atbilstoši visām epistulārā žanra prasībām.

Draugiem Facebook Twitter Google+