×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
15. augusts, 2016
Drukāt

Anna Žīgure par nostāju, kas valsti novedusi strupceļā (32)

Foto - LETAFoto - LETA

Anna Žīgure

Tā tiešām ir, ka uz visām lietām var raudzīties vismaz no divām pusēm. No vienas puses ir tā, no otras – pavisam citādi.

Piemēram var minēt no amata pienākumiem atstādināto Ventspils “mēru”, kurš iestidzis bezgalīgās tiesvedībās. No vienas puses, cilvēki uzskata: “Ventspils ir sakārtota, kā mēdz teikt, uz ūsiņu. Par to paldies mūsu Lembergam.” No otras puses, joprojām ir ļaudis, kuri ir pārliecināti, ka Lembergs pievācis sev ievērojamas summas (kaut dalīdamies ar citiem), pamatīgi apzadzis valsti, līdz ar to visu sabiedrību. Viņš nav vienīgais, bet atšķirībā no viņa par citiem nesaka, ka “viņš zog, tomēr dalās”. Visiem ir skaidrs, ka nauda, kuras valsts kasē katastrofāli trūkst, iegūlusi ne tikai tajās kabatās, kuru īpašnieki “dalījušies”.

Ātri aizskrējis ceturtdaļgadsimts kopš valsts atjaunošanas, un šajā laikā Latvijā, protams, notikušas daudzas labas lietas. Dzīve ir gājusi uz augšu, uzskata vieni. “Vai tā ir cilvēku cienīga dzīve?” jautā otri. Abām pusēm ir taisnība, jo Latvijā dzīvo gan tādi cilvēki, kuru dzīves standarts ne tikai neatpaliek, bet krietni pārsniedz Rietumeiropas vidējos rādītājus, gan arī tādi, kuri iegrimuši vēl dziļākā bezcerībā, nekā tas vērojams citās nabadzīgās no Padomju Savienības izsprukušās valstīs.

Atjaunotās Latvijas galvenais klupšanas akmens un lielākā problēma ir ne tik daudz naudas trūkums, bet tieši bezcerība un neticība valstij, kā arī varas īstenotājiem. Daudz ūdeņu aiztecējuši Daugavā šajos divdesmit piecos gados, kad sabiedrība, reizēm arī pati kaut ko iegūdama, samērā vienaldzīgi noskatījusies, kā ievērojama daļa naudas plūsmas aizplūdusi garām kopīgajam makam. Cīnītāju par valsts interesēm nav bijis pietiekami ne politiķu, ne ierēdņu, ne sabiedrisko organizāciju vidū, un viņu spēki pārāk kusli, lai pretotos pretsparam, kurā apvienojusies izveicība, alkatība, gudrība, bet neapšaubāmi arī vientiesība un muļķība. Piemēram, joprojām nav iespējams noskaidrot, vai mūsu ceļi ir slikti tāpēc, ka līdzekļi izzagti, vai arī nav pieticis gribas tos salabot. Bet varbūt kādas aprindas ir ieinteresētas, lai liela daļa Latvijas ceļu nebūtu izbraucami un lai uz darbu ārzemēs būtu vienkāršāk aizlidot, nekā aizbraukt uz tuvējo vai kaimiņu novadu, kur arī gaida darbarokas.

Visa rezultātā ar katru gadu samazinājusies sabiedrības uzticība Saeimai, valdībai, ierēdņiem, tiesu sistēmai, policijai, izglītībai, par medicīnu nemaz nerunājot. Neticība savai valstij ir kā dzelonis, kas sākumā mazliet iesmeldzas, bet galu galā var veicināt nāvējošu iekaisumu.

Protams, ja “augšām” būtu patiesa griba un arī “apakšas” to patiesi vēlētos, valsti vēl varētu glābt, bet rodas iespaids, ka šādam solim trūkst drosmes. Kā spilgts piemērs izgaismojies VID ģenerāldirektora amata kandidātu meklējumi. Kāpēc, neraugoties uz lielajām šaubām par Ingas Koļegovas reputāciju, bija tāda (kādu/kāda?) vēlme iesēdināt amatā tieši viņu? Vai tas vairotu nodokļu maksātāju uzticību šai iestādei? Vai uzlabotu gaisotni pašā VID, kuras darbinieki jau iepriekšējās krīzes laikā par jaunumiem savā darbavietā uzzināja tikai un vienīgi no plašsaziņas līdzekļiem? Intervijā žurnālā “Ir” Koļegova uz jautājumu, vai viņa ir gatava augstajam amatam, atbildējusi: “Simtprocentīgi gatavs diez vai vispār kāds cilvēks Latvijā ir.” Iespējams, šī atklātība ir mūsu valsts glābiņš. Nezin cik reižu Igaunija un īpaši kaimiņvalsts VID celts piemēra godā. Tiesa, no Igaunijas uzaicināts ierēdnis varētu graut mūsu politiķu pašapziņu… Bet, ja paraudzītos tālāk, tad pavisam noteikti kādā citā ES valstī atrastos izglītots un godprātīgs cilvēks, kas varētu ieņemt šo amatu Latvijā. Varbūt gadās pat tāda laime, ka kaut kur pasaulē dzīvo un strādā kāds Latvijas pilsonis ar vēlamajām īpašībām un prasmēm?

Pirms gadiem divdesmit pie mums augstiem amatiem sāka aicināt vienīgi tādus cilvēkus, kuri izprata “vietējos apstākļus”, jo pastāvēja bažas, ka citi ar to netiks galā. Šāda nostāja valsti novedusi strupceļā, no kura varētu iziet, rekrutējot pasaulē izglītotus, gudrus un godīgus ļaudis, kuri nepazīst “vietējos ap­stākļus” ar korupcijas caur­austo saindēto atmosfēru. Tieši tā rīkojas valstis, kurās domā ne tikai par šābrīža ielāpu lāpīšanu, bet arī par nākotni.

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Tajās valstīs nelāpa šābrīža ielāpus. Tur vecos paltrakus izmet mēslainē nākotnes vārdā, jo ielāps ir un paliek ielāps, kas paliek arvien lielāks uz izdilušās bikšu sēžamvietas…

 2. Pirms gadiem divdesmit {25! } pie mums augstiem amatiem sāka aicināt vienīgi tādus cilvēkus, kuri izprata “vietējos apstākļus”, jo pastāvēja bažas, ka citi ar to netiks galā.
  ————————————
  Neticēsit! Tā rīkojās Igaunijā!
  Atšķirība tāda, ka Igaunijā pirms 25 gadiem NELIKA amatos izbijušos kgb ziņotājus (lai gan kāds lielais gudrais saka, ka nav bijušo! Viņi ir! liecina daudzās mīklainās īstenu Lv patriotunāves) un kompartijas cilvēkus…
  Kādā trimdas latviešu avīzē bija rakstīts, ka LTF dibināja kgb un kompartija!
  Kāds Augstākās Padomes deputāts- nu tie, kas balsoja par LV neatkarību 4.maijā, – teica, ka bijuši apstulbuši, kad uz komisiju atnesa papīrus nobalsošanai par Valsts lielāko pārtikas rūpniecības uzņēmumu privatizāciju (pri-h-vatizāciju). Kāds to liktenis ir aizrakstīti vai visi LV mēdiji …
  Tāpēc ir saprotams kāpēc tik daudzi inteliģenti, izglītoti cilvēki no LV ir devušiem projām uz citām valstīm …

 3. Īstos speciālistus jālūdz lai PUTINS atsūta, Palasiet citu valstu presi,tur tāpat apraud nabadziņus un apskauž bagāto/

 4. Kārtējā profesionālā vaimanātāja: nu viss tik slikti, tik slikti, ka pavisam slikti! Taisnība mūsu latviešu jaunajai parunai: jo vairāk džipu uz ielas, jo skaļākas vaimanas par grimšanu nabadzībā!

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Albertiņ, dēliņ!
   Nevaino spoguli, jā ģīmis šķībs!
   Annas kundze tikai apraksta situāciju Latvijā- to, kāda tā ir un ko varas koridoros nevēlas ne saprast, ne atzīt un vēl mazāk- mainīt uz labu!
   Ja tev džips ir VALSTS bagātības simbols, tad der atcerēties senu gudrību, ka korumpētas un nabadzīgas valsts galvenās pazīmes ir dārgi autiņi un slikti ceļi!!! Te nu mēs esam priekšā visai Eiropai!

   • Vai taisnīgas un labklājīgas valsts pazīme ir 125 cm3 mocīši un trabanti?

    • Vienkārši vajag paskatīties ar ko tad pārsvarā brauc taisnīgajās un labklājīgajās valstīs. Džipus, kas tērē milzīgu degvielas daudzumu viņi cenšas nopārdot mums, bet paši pērk jaunus, nelielus, ekonomiskus braucamos.
     Pārmērības un nevienlīdzība, simts miljonāri uz pārsvara iedzīvotāju nabadzības fona tas ir tipiskas nabadzīgas, knapi 2 milj. lielas valsts pazīmes.

   • Tipiska tukšmuldētāja! Skaidrs, ka visi visu saprot (arī politiķi)! VID galvenais amats neatrisina sistēmiskas problēmas! Un, lai tās atrisinātu ir jābūt gribai tās risināt! Tāpēc nepieciešama liela cilvēku masa, kas to grib! Tas arī ir pamats pārmaiņām!
    Nevis ieliksim vienu cilvēku, kas atrisinās mūsu visu problēmas, mums pašiem to negribot!

 5. Kundze pilinājusi indi jau kur tie gadi. Un turpina!

 6. Ak,kas par prieku Kremlī,redzot,kā šeit viss gāžas un sagāžas.Nez, kādēļ Kurzemes laukos un mazpilsētās nekas negāžas?

 7. AŽ beidzot nokāpusi no welkomisma adatas !

 8. Te rakstā piesaukts Lembergs saistībā ar zagšanu utt. Bet turpat blakus avīze visā godībā demonstrēts Lemberga ciniski, nievājoši smaidošais ģīmis. Ar to laikraksts pasaka – vaukšķiet, cik gribat par Lembergu, mums viņš ir varonis. Te arī atbilde uz jautājumu par to, kāpēc Latvijā viss iet uz leju. Veltīgi raksta autore cenšas kaut ko skaidrot.

 9. Par VID vadītāju derēt tikai Juta Strīķe, sieviete kura prot un var cīnīties ar astoņkāji, ir to pierād’
  ijusi, bet ak vai, nelaidīs ne tuvu, ne par velti izēda no KNABA, lai netraucē shēmotājiem.

 10. Tāda indes pilināšana katru dienu

 11. Paldies,atradās…

 12. Novērtējiet savus vadoņus – prezidentus, tad premjerus. Nu nav ko uzrādīt savos darbos, ja nu vienīgi V.V. Freiberga ārpolitikā – pārējie vairāk atgādina prezidenta izstrādājumus – pārgriezt lentiņu, nolikt puķītes un arī ne visur un vienmēr, tad tukši parunāt. Bija zvaigznes uzplaiksījums atlaižot Saeimu un viss. Pat nesaprata, ka paša atlaistā Saeima jau nu par prezidentu nevēlēs ( Zatlers ). Ar premjeriem vel bēdīgāk – vienīgais te naktī celties, lai no valsts kases dotu 2 blēdīgiem žideļiem privati miljardu … Varētu jau Šķēle, bet neturēja pārbaudi ar zeltu, nu neturēja… Kā skolas bērniem starp vāji un ļoti vāji…un uz nākošo klasi tikai ar vasaras darbiem…
  Tos vājos darbus saprata Kārlis Ulmanis un 6 gados panāca to , ko tautai atcerējās visus 50 okupācijas gadus un atkal sīkprāta vadonīši nevēlas atverēties atkal 25 gadus – nu nav nekā. Jā ir jau gliemeža gaita uz augšu – gliemeža, bet varētu straujāk , lai skan Latvijas 100 gados !

  • vvf atgrūda Abreni pat .. !

  • ja komentoram ,,pilsonim,, būtu drosme uzrādit savu vārdu ,tad par tavu viedokli ,es liktu piecas balles ., bet šobrid tas ir čika vērts ..Jo visu mūsu nelaimju cēlonis ir –Bailes ..

   • Arī pareizi, jo pat latviskā ZZs skrēja uz zivju fabriku – ar ko rokā – pat varbūt ar sarakstiem, kuri nevēlami…
    Un vel par V.V.Fr. un Abreni – nu nav jau laikam tajā Kanādā uzzinājusi, ka tā ir Latvijas daļa ( varbūt arī ( pārdevusi par VDK mutes turēšanu ? Tur arī to čekas maisu atvēršanas negribēšana …)

 13. Kur palika mans komentārs?

 14. Piekrītu autorei, ka VID priekšnieks jāmeklē ārpus Latvijas. 🙂

 15. Piekrītu Annas teiktajam.Pie reizes atgādināšu lasītājiem,ka,savulaik,darbā Latvijas korumpētajā muitā tika uzaicināta “brigāde” no,šķiet,Skotijas.Rezultāts bija lielisks! Bet par to laikraksti uz īsu brīdi iečalojās un apklusa…Un,lai nerastos precedenti citās “muitās”,eksperimentu pārtrauca un “aizmirsa”.Varbūt,žurnālisti varētu parakāties presē vai muitā,atgādināt pieredzi un,līdzīgā veidā,mēs varētu uzaicināt kādu, atbilstošu amatam, VID ģenerāldirektoru…

  • Pilnīgi piekrītu, ka ir īstais brīdis nopirkt pa kādam ārvalstu speciālistam uz dažiem īpaši ‘slidenajiem amatiem. Un re- izrādās precedents ir bijis. Kur problēma?

  • Hari, nepārspīlē šī “Skotijas” projekta nozīmīgumu. Tā bija vienkārša tirgus pārdalīšana, ko varēja ar šiem spēkiem un pilnvarām izdarīt pietiekoši īsā laikā. Tas arī viss!

 16. Kurš domāja pirms 25 gadiem – tas savu nākotni veidoja prihvatizācijas un denacionalizācijas īstenošanas laikā. Vismaz 10% Latvijā dzīvo “Eiropas līmenī”, tāpēc runāt vajag par lielceļu, pa kuru braucam pretī gaišajai nākotnei! Tikai tā – līdz pilnīgai un galīgai saplūšanai ar ES kodolu ( kad saplūdīsim, tad “godīgos” atsūtīs – vismaz igauņi palīdzē).

 17. Tas sasmakušais varžu dīķis, ko sauc par valsts pārvaldes aparātu, tiek ļoti labi apsargāts, lai, nedod dievs, kāds neiekļūtu no ārpuses un nesāktu ko vēdināt vai drusku ko nebūt sakārtot. Tad beigtos vai stipri samazinātos veiksmes stāsta eiforija. Ne velti valsts budžeta sastāvs un izlietojums ir valsts noslēpums. Ne mēs zinām ierēdņu armijas apetītes ikgadējo pieaugumu, ne satiksmes ministrijas ceļu remonta līdzekļu leiputrijas karuseli, ne izremontēto ceļu kilometrus ne kilometru cenu, ne uzpūsto remontu peļņas procentu. To arī paši deputāti nezina un nemaz negrib zināt. Galvenais deputātiem laikus ieraudzīt pacelto īkšķi. Bez vēlēšanu sistēmas maiņas šai sasmakušajā varžu dīķī mainīties nevar ne melns aiz naga. Dabā sen jau pierādīts, neviena balta vārna melno vārnu barā izdzīvot nespēj..

 18. Jā ,valsts kopš neatkarības iegūšanas ir gājusi uz leju nevis uz augšu kā tam vajadzētu būt. Šī mazā valstele ir izvarota no visām pusēm ,izsaimniekota un izzagta. Un arī turpmāk labāk jau nekas nebūs.

  • Ne jau gaidīt vajag, bet rīkoties un sākt ar vēlēšanām. Kāpēc atdot savas balsis vaukšķiem un populistiem?Vai tad mēs neredzam katra deputāta atdevi? Varbūt vinreiz izbeigsim balsot par čomiem?

  • Novērtēju tavu paškritiskumu – izvarotais, izsaimniekotais un izzagtais. Beidz troļļot un ķeries pie darba, varbūt tad būs kautkas labāk.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+