×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
26. septembris, 2013
Drukāt

Koki aiz sētas – kādus labāk stādīt?

Foto - Aija GeidaFoto - Aija Geida

“Dzīvojam pilsētā. Kādus nelielus kokus varētu stādīt ap sētu?” 
Vilciņi Alojas novadā

 

Pilsētu privātmāju dārzu platība parasti ir neliela, tādēļ izvēlei jābūt ļoti pārdomātai. Stādot kokus, jārēķinās ar to ilggadību, izmēru palielināšanos. Šādi dārzi ir piemērotākā vieta dekoratīviem kokaugiem ar interesantu lapojumu, izteiksmīgiem augļiem vai krāšņiem ziediem. Vajadzētu izvairīties no lieliem kokiem.

Ainavu arhitekte Anita Neilande par piemērotākajām mazāku platību stādījumos atzīst dekoratīvās ābeles. Pavasarī balto, rozā vai sārto ziedu mākonis ir redzams jau pa gabalu, savukārt rudenī ienākas dekoratīvi auglīši – oranži dzelteni, purpursarkani vai sarkani, kas zaros turas līdz pat pirmajiem sniegiem. Dekoratīvo ābeļu šķirņu klāsts ir ļoti plašs, tās atšķiras gan ar vainaga formu (stāvs, izplests), gan lapu krāsu (no zaļas līdz tumši purpursarkanai), gan augļu lielumu, krāsu. Krāšņi ziedoša ir, piemēram, ogu ābele (Malus baccata) ‘Golden Hornet’ (ziedi balti, lapas zaļas, augļi – zeltaini ābolīši), ‘Eleyi’ (lapas tumši sarkanas, ziedi tumša purpura), ‘Lemoinei’ (zaļas lapas, tumši vīnkrāsas ziedi). Koki sasniedz 5 – 6 m augstumu. Lai izceltos vainags, jāstāda 5 m attālumā cits no cita.

Mazākos apstādījumos varētu noderēt arī divirbuļu vilkābele (Crataegus laevigata), ko audzē uz viena stumbra kā nelielu koku. Īpaši ziedu rotai ir selekcionētas vairākas šķirnes: ‘Paul’s Scarlet’ (ar karmīnkrāsas pildītiem ziediem, lapas zaļas, robotas), ‘Plena’ (ar baltiem, pildītiem ziediem), ‘Rosea’ (ar vienkāršiem sārtiem ziediem, vidus balts), ‘Punicea’ (ar vienkāršiem spilgtiem karmīnkrāsas ziediem, vidus balts). Vilkābeļu šķirnes ir dekoratīvas visos gadalaikos. Ar piebildi, ja nebojā kaitēkļi un slimības.

Lielisks vertikālais akcents mazākās teritorijās ir Māka ieva (Padus maackii). Tā priecē gan ar baltiem ziediem, gan oranždzeltenu mizu, kas nedaudz līdzīga bērzam. Koks īpaši dekoratīvs izskatās ziemā bez lapām.

Atšķirībā no mūsu pašu parastās ievas to retāk bojā kaitēkļi.

Kā miniatūrus kociņus iespējams veidot arī ziedošus un smaržīgus krūmus, piemēram, ceriņus. Šādus paraugus var redzēt Rīgā, Esplanādē, un citur, kur uz augstcelmiem potētas dažādas parastā ceriņa šķirnes. Kā koku var izaudzēt Amūras ceriņu – tas zied vēlāk ar mazākiem krēmbaltiem ziediem, toties lielākām ziedkopām. Kokveida ceriņus stāda apmēram 2,5 m attālumā citu no cita.

Plūmes vairāk izraisa gastronomisku interesi, tomēr ir izcili šīs ģints pārstāvji, kas vienlīdz labi var noderēt gan kā dekoratīvi nelieli koki, gan iepriecināt ar pārtikā lietojamiem augļiem. Plašāk izplatītā ir Kaukāza plūmes šķirne ‘Spīdola’ – ar tumši purpursarkanām lapām, rožainiem ziediem un tumši sarkaniem augļiem.

– Vajadzētu atturēties no kļavām, īpaši raiblapu formām. Tiesa, šī ir “mākslinieciskākā” ģints mūsu platuma grādos, arī raibo šķirņu skaits pēdējā laikā ir ļoti pieaudzis, tomēr visas “smalkās” formas ir daudz jutīgākas. Mūsu klimats tām nav tik piemērots, aukstās ziemās kļavas apsalst, tādēļ katrreiz sāk augt no sākuma, – spriež A. Neilande.

Ja gribas norobežot gruntsgabalu, lai noslēptos no kaimiņiem un garāmgājējiem, kopā var stādīt kokus un krūmus. Grupās stādīti krūmi ļauj veidot krāšņi ziedošus vai interesanta lapojuma akcentus. Agri ziedošiem kokaugiem blakus var stādīt vēlāk ziedošus, arī tādus, kas rudenī skaisti krāsojas vai kuriem ir efektīgi augļi. Ļoti skaistas un bagātīgi ziedošas ir, piemēram, klinšrozītes, kas priecē no jūlija līdz pat salam, kā arī hortenzijas un veigelas. Lai stādījums nebūtu pārāk raibs, jāņem vērā kontrastainums, saskaņojot krāsas, piemēram, dzeltenzaļš labi izskatās kopā ar tumši zaļu, bet nepatīkami disonē ar zilganpelēko, zilganzaļo.

Stādot kokus, jārespektē arī kaimiņu intereses. Svešā teritorijā iebrukt nedrīkst! Sevišķi jāņem vērā iespējamā koku izplešanās. Ja tie iestādīti pārāk tuvu īpašuma robežai un zari liecas pāri žogam, kaimiņš drīkst traucējošos nogriezt.

Plānojot un stādot kokaugus, jāņem vērā arī komunikāciju izvietojums (kur atrodas elektrības kabeļi, kanalizācijas caurules), lai vēlāk tos nenāktos izrakt.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+