×
Mobilā versija
+7.6°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
10. janvāris, 2013
Drukāt

Komisijas atzinums – Kabanovs aizvainots

Foto - LETAFoto - LETA

Mutisks brīdinājums un aicinājums neizmantot nepamatotus faktus parlamenta debatēs – šādu sodu Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija uzlikusi deputātam Dāvim Staltam (NA), kurš no Saeimas tribīnes atļāvies atgādināt Nikolaja Kabanova (“SC”) necienīgo uzvešanos prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas inaugurācijas ballē pirms desmit gadiem. 


 

“Visnožēlojamāk tomēr ir klausīties, kā par latu kā valsts svētāko simbolu runā “Saskaņas centra” deputāts Nikolajs Kabanovs, kurš plašākai publikai ir zināms ar savu deguna šņaukšanu Latvijas karogā. Vai tiešām cilvēki ir gatavi noticēt šim cilvēkam kā Latvijas interešu aizstāvim?” decembra sākumā, debatējot par eiro ieviešanas likumu, teica Dāvis Stalts. Deputāts Kabanovs par šiem vārdiem sajuties dziļi aizskarts un vērsies Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, ko vada viņa partijas biedrs Vitālijs Orlovs. Pēc Kabanova domām, Stalts atkārtojis patiesībai neatbilstošu “preses pīli”, rīkojies aizskaroši un rupji pārkāpis deputātu ētikas kodeksa 7. punktu (deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus; deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju).

Deputāta Stalta minētā epizode norisinājusies pirms desmit gadiem toreizējās prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas inaugurācijas ballē Rundāles pilī, un pirmā to aprakstīja “Latvijas Avīze” (toreiz vēl “Lauku Avīze”). Pasākumā “LA” žurnāliste un vairāki viesi piefiksējuši, ka deputāts Kabanovs sasvīdušo seju noslauka Valsts prezidenta standarta stūrī. Pēc dažām nedēļām, kad viņa izrīcības tika vērtētas Saeimas Mandātu komisijas sēdē, Kabanovs mierīgi paskaidroja, ka nekādas sejas slaucīšanas neesot bijis. Viņš, redz, esot jutis patriotisku pacēlumu, kura ietekmē esot meties standartu skūpstīt. Neskatoties uz to, ka necienīgās izturēšanās epizodi bija redzējuši vairāki cilvēki un arī Valsts prezidenta kanceleja vēstulē “LA” redakcijai apliecinājusi, ka tāds gadījums tiešām noticis, nekādu sodu Kabanovs nesaņēma (tolaik gan arī deputātu ētikas kodekss vēl nemaz nebija pieņemts).

D. Stalts uzskata, ka tolaik izmeklēšana netika veikta pietiekami nopietni, un savos vārdos nesaskata ne juridiskas, ne morālas vai ētiskas dabas pārkāpumus.

“Protams, var strīdēties par to, vai bija deguna šņaukšana vai sejas slaucīšana, bet tas nav svarīgākais. Būtiskākais, ka notikusi ņirgāšanās par Latvijas vērtībām. To nedrīkst tā vienkārši aizmirst. Vēl jo vairāk tādēļ, ka tagad šis pats cilvēks uzdodas par citas vērtības – Latvijas lata – aizstāvi,” teica D. Stalts.

Komisijas loceklis Kārlis Seržants (ZZS) ieteica Staltam turpmāk rūpīgāk pārbaudīt debatēs lietotos faktus, bet vienlaikus pauda neizpratni, kādēļ aizvainotais Kabanovs nav pieprasījis “LA” atsaukt ziņas par sejas slaucīšanu, ja reiz tās esot nepatiesas. Neatkarīgais deputāts Gunārs Rusiņš, kurš pats strādājis Valsts prezidenta apsardzē, zināja stāstīt, ka minētajā pasākumā N. Kabanovs bijis “kunga prātā”. Savukārt V. Orlovs uzskata, ka Stalts jebkurā gadījumā ir vainīgs faktu nepareizā interpretācijā – ja reiz viņš gribējis aprakstīt konkrēto gadījumu, tad tas bijis jādara tā, kā minēts avīzē – “sejas slaucīšana prezidenta standartā”, nevis jāpārspīlē par “deguna šņaukšanu valsts karogā”. Balsojumā D. Stalta sodīšanu atbalstīja V. Orlovs (“SC”), K. Seržants (ZZS) un neatkarīgais deputāts G. Rusiņš, pret bija J. Kursīte-Pakule un Gunārs Igaunis (RP). Deputātam piešķirts mazākais no iespējamajiem sodiem – mutvārdu brīdinājums. Taču D. Stalts uzskata, ka arī šāds sods ir nepelnīts.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+