Kultūra
Mūzika

Koncertā godinās VEF un tā ražotās “Hammond” ērģeles0

Foto: Kristaps Kitners

28. maijā VEF Jazz Club koncertsērijas ietvaros notiks “Organic City” koncerts par godu Valsts elektrotehniskās fabrikas simtgadei un tās ražotajām “Hammond” elektriskajām ērģelēm, ziņo VEF Kultūras pils sabiedrisko attiecību pārstāve Aleksandra Line.

Daudzus pārsteidzis fakts, ka kādreiz tepat Latvijā tika ražotas “Hammond” ērģeles ar unikālu Ādolfa Irbītes dizainu. Kara laikā vairums šo instrumentu aizgājuši bojā, tomēr daži no instrumentiem ir saglabājušies.

Šo VEF rūpnīcas plašās darbības spektra intriģējošo faktu nolemts nosvinēt ar īpašu notikumu – džeza mūzikas koncertu, kurā uzstāsies mūziķi no Latvijas un Lietuvas.

Pianista Ata Andersona sniegumā skanēs slavenās “Hammonda B-3” ērģeles.

Īpaši šim pasākumam par godu Rakstniecības un mūzikas muzejs izstādīs arī muzeja krājuma dārgumu – VEF ražotās vēsturiskās ērģeles.

“Hammond” ērģeles izgudroja un uzsāka ražot Lorenss Hamonds tālajā 1934. gadā ASV. Šis instruments bija daudz lētāka alternatīva tradicionālajām stabuļu ērģelēm, tādā veidā paverot plašākas tirgus iespējas.

1937. gadā Valsts Elektrotehniskā fabrika nopērk licenci no Hamonda, lai sāktu ērģeļu ražošanu Latvijā. Salīdzinot ar ASV, Latvijā bija iespējams izvēlēties instrumenta apdari – tādu pašu kā oriģinālajam Hamondam, ar ozolkoka vai cita koka apdari – koksne nāca no Latvijas, tāpat arī unikāls Latvijā ražoto “Hamond” ērģeļu dizains.

Ērģeļu dizainu veidoja ievērojamais mākslinieks konstruktors Ādolfs Irbīte, kura izstrādātais VEF radioaparātu veidols saņēma Grand Prix un zelta medaļas Vispasaules izstādēs Parīzē un Briselē.

1937. gada augustā milzīgajā Zemgales apgabala izstādē Jelgavā VEF elektriskās ērģeles pirmo reizi tika demonstrētas plašākai sabiedrībai un saņēma prezidenta Kārļa Ulmaņa atzinību.

Līdzīgi kā Amerikā, arī Latvijā sākotnēji risinājās strīdi par to, vai ar elektrību radītās skaņas pilnvērtīgi aizstāj stabuļu ērģeļu skanējumu. Tomēr instruments bija pieprasīts ne vien skaņas kvalitātes dēļ, bet arī tāpēc, ka bija daudz lētāks nekā stabuļu ērģeles.

Dažu gadu laikā VEF ērģeles iegādājās kopskaitā vismaz desmit baznīcu draudzes.

Diemžēl no autentiskajiem VEF ražotajiem Hamonda instrumentiem liela daļa gājusi bojā, dažiem, kas saglabājušies, piemēram, Rakstniecības un mūzikas muzejā un Liepājas Lutera baznīcā nepieciešams remonts.

20. gadsimta otrajā pusē Amerikā un Eiropā Hamonda ērģeles, it īpaši leģendāro modeli Hammond B-3, plaši sāka izmantot džeza mūziķi un gandrīz visas pazīstamākās rokgrupas. Arī latviešu mūziķi padevušies kārdinājumam šo īpašo instrumentu iegūt savā īpašumā.

Atis Andersons ir viens no retajiem džeza ērģelniekiem Baltijā un projekta “Organic City”, vadītājs, kas šobrīd ir vienīgais džeza ērģeļu sastāvs Latvijā.

Projekts “Organic City” savu nosaukumu aizguvis no vārda ‘organ’, kas nozīmē ērģeles.

Muzikālā projekta autors pianists Atis Andersons stāsta: “Tradicionāli džezā šis mūzikas instruments ir atbildīgs par un iekļauj sevī nepārtrauktu basa līniju, uz kuras tiek būvēts viss pārējais – harmonija, melodija un improvizācija. Programmas pamatā būs mana orģinālmūzika, kuru izpildām džezroka, fanka, soul, boogaloo žanros. Protams, arī bez tradīcijas neiztikt!”

Koncertā Organic City Atis Andersons spēlēs uz slavenākā Hammond ērģeļu modeļa – B – 3, vienlaikus koncerta apmeklētājiem plānots demonstrēt arī vēsturiskās, VEF rūpnīcā ražotās ērģeles.

Koncerta sākums plkst.19 VEF Kultūras pils vestibilā.

LA.lv
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
VIDEO. Iznācis filmas “Jelgava 94” treileris. Pirmizrāde jau nākamnedēļ
2 dienas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Jaunības aizlauztie spārni. Maijai Kreklei jauns romāns “Klusums izmisīgs”
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
Eiropas Kultūras mantojuma dienas – interesantāko notikumu izlase
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GL
Gunta Lūse
Latvijā
Lai jūrkant’ netrūkst dzīvīguma! Ciemos pie Rojas Jūras zvejniecības muzeja krājuma glabātājas
20 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Zarnu infekcijas simptomi atklāti 19 bērniem un četriem bērnudārzu darbiniekiem Siguldas pusē
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Kamēr politiķi domā, fani bauda lielo rallijkrosu
35 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien uzspīdēs saule un pūtīs spēcīgs vējš
3 stundas
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Bandinieki politiskajā šahā
40 minūtes