×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
28. marts, 2014
Drukāt

Kredīts tik un tā būs jāatdod (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Eiro banknotes.

Kopš 2014. gada 1. janvāra spēkā ir citi nosacījumi, veicot ieturējumus no valsts pensijām, valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem un atlīdzībām, atgādina Labklājības ministrijas (LM) komunikācijas nodaļas vadītāja Marika Kupče, uzsverot, ka tas pensionārus neatbrīvo no savu parādu nomaksas.

Sākot no 2014. gada 1. marta, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), veicot ieturējumus no valsts pensijām, valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem un atlīdzībām, piemēro tos pašus nosacījumus kā ieturējumiem no darba samaksas. Proti, veicot ieturējumus no valsts pensijām 30% apmērā no pensijas saņēmējam izmaksājamās summas, tiek saglabāti naudas līdzekļi 320 eiro jeb minimālās mēneša darba algas apmērā, kā arī uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu saglabāti līdzekļi 64,03 eiro jeb valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

Veicot ieturējumus uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā, cilvēkam saglabājami 50 procenti no minimālās mēneša darba algas apmēra jeb 160 eiro. Šajā situācijā uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu ir jāsaglabā līdzekļi valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta jeb 64,03 eiro apmērā.

Diemžēl, kā uzsver M. Kupče, grozījumi Civilprocesa likuma 595. panta otrajā daļā bija pieņemti, neņemot vērā VSAA iespējas izpildīt šo likuma normu no 1. janvāra. Līdz ar to, tikai sākot ar martu, VSAA informācijas sistēmas varēja sagatavot jaunajai ieturējumu kārtībai. Tas nozīmē, ka tiek pārtraukti ieturējumi no pakalpojumiem tajos gadījumos, kad izmaksājamā summa pēc nodokļu ieturējumiem ir mazāka par 320 eiro. Uzturlīdzekļu piedziņas lietās vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā cilvēkam saglabājamā summa ir 160 eiro.

Tiem cilvēkiem, kuriem ieturējumi jau ir veikti, jāvēršas pie tiesu izpildītājiem, lai noskaidrotu, vai nauda vēl nav pārskaitīta piedzinējiem. Tajos gadījumos, kad nauda vēl nav pārskaitīta uz piedzinēju kontiem, cilvēki var vērsties pie attiecīgā tiesu izpildītāja ar iesniegumu un pierādījumiem, ka attiecīgā summa ir nepamatoti ieturēta. Ja pieprasījums būs pamatots, tiesu izpildītāji atdos atpakaļ ieturētās summas. Ņemot vērā, ka no cilvēkiem ieturētās naudas summas ir ieskaitītas zvērinātu tiesu izpildītāju kontos, kas savukārt naudu pārskaita piedzinējiem, VSAA nevar atdot ieturējumus, kas veikti parāda piedzinēja labā.

Vienlaikus tiek atgādināts, ka Civilprocesa likumā veiktie grozījumi neatbrīvo cilvēkus no pienākuma samaksāt parādu un tas, ka no pensijām, pabalstiem un atlīdzībām vairumā gadījumos nevarēs veikt parāda piedziņu, parāda summu nesamazinās. Tostarp Civilprocesa likumā paredzēti citi piedziņas veidi, kā, piemēram, piedziņas vēršana uz parādnieka kustamo un nekustamo mantu.

No 2014. gada 1. janvāra ir spēkā citāda parādu piedziņa no darba algas un citiem maksājumiem, t. sk. pensijām, pabalstiem, tā paredz, ka parādniekiem jāsaglabā minimālais naudas apmērs – 320 eiro, atsevišķos gadījumos (uzturlīdzekļu lietās) 160 eiro.

Pēc tiesu izpildītāju rīkojumiem VSAA ieturēja parādus no 14 144 cilvēku pensijām. Lielākā daļa no tiem uzturlīdzekļu piedziņa, neapmaksāti administratīvie sodi, komunālie parādi, neapmaksāti nodokļi un citi.

No minētā skaita kopumā 13 111 cilvēkiem saņemtās pensijas apmērs nepārsniedz minimālo algu. Pēc jaunās kārtības minētajiem 13 111 pensionāriem ieturējumi no pensijas jāpārtrauc, ko VSAA var nodrošināt no marta, jo izmaiņām jāpielāgo sociālās apdrošināšanas sistēma.

Attiecībā uz pārējiem 1033 pensionāriem, kuru saņemtās pensijas apmērs ir lielāks par minimālo algu, būs jāveic papildu pārbaudes – jānoskaidro, vai personu apgādībā nav nepilngadīgi bērni, un jānosaka saglabājamais pensijas apmērs.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vērienīga informācija. Paldies.
    🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+