×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. maijs, 2017
Drukāt

Kremļa lepnums – neizlēmīgie latvieši (21)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Latvijā bīstami lielam skaitam iedzīvotāju ir vienaldzīga vai neizlēmīga pozīcija attiecībā uz konfliktu Ukrainā. Ar šādu sasniegumu Kremlis var klusībā lepoties, uzskata komunikācijas zinātņu doktors Mārtiņš Kaprāns.

Kādus svētkus svin un kādas piemiņas dienas atzīmē Latvijas iedzīvotāji? Kāda ir viņu attieksme pret okupāciju un karu Ukrainā? Šos un citus jautājumus analizē jaunākais Latvijas Sociālās atmiņas monitoringa ziņojums, ar kuru šodien plānots iepazīstināt interesentus.

“Iegūtie dati liek secināt, ka Kremļa īstenotā dezinformācijas kampaņa sasniegusi lielu daļu Latvijas iedzīvotāju, arī latviešus,” pirms pētījuma oficiālās prezentācijas informēja viens no tā līdz­autoriem – komunikācijas zinātņu doktors Mārtiņš Kaprāns. Par piemēru viņš min iedzīvotāju attieksmi pret karu Ukrainā. Šajā pozīcijā Latvijas sabiedrība ir mēreni sašķelta – Ukrainu atbalsta 34,2% respondentu, Krieviju – 19,3%. Taču satraukumu radot fakts, ka 38% aptaujāto simpātijas nav ne vienā, ne otrā pusē, bet vēl 8,6% grūti sniegt skaidru atbildi. “Ņemot vērā, ka Latvijas oficiālā pozīcija un nosodījums Krievijas agresijai Ukrainā ir skaidri izteikts, šāda šaubīgo cilvēku kategorija vērtējama kā ļoti augsta. Turklāt viņu skaits pieaug. Šie cilvēki, kuru vidū ir arī daudz latviešu, izvēlas šķietami neitrālu pozīciju, bet tā drīzāk būtu vērtējama kā bīstama vienaldzība. Es negribu teikt, ka šie cilvēki ir nodevēji, bet šāda svārstīgā grupa, no socioloģijas un sabiedriskās domas viedokļa skatoties, var būt bīstama. Ja viņiem tiks “pilināti” tādi vēstījumi, ka, piemēram, Latvijas atbalsts Ukrainai rada mūsu valstij ekonomiskas problēmas, tas var likt tiem nosliekties par labu Krievijas pozīcijai. Ar šādu neizlēmīgo cilvēku īpatsvaru Kremlis var klusi lepoties,” teica pētnieks.

Interesantas sakarības parādās arī attieksmē pret Krimas aneksiju. Liela daļa no tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri atbalsta Krimas pievienošanu Krievijai, uzskata, ka arī Latvija 1940. gadā brīvprātīgi pievienojās PSRS. “Tas nozīmē, ka ne tikai vēsture var palīdzēt attaisnot šodienas Krievijas politiku, bet arī otrādi – šodienas Krievijas politika zināmā krievvalodīgo segmentā var stiprināt mītu par to, ka nekādas Latvijas okupācijas nav bijis,” secina Kaprāns.

Taču ne viss ir tik ļauni, kā izskatās pirmajā brīdī. Salīdzinot ar līdzīgu pētījumu, kas tika veikts 2012. gadā pēc divvalodības referenduma, būtiski pieaudzis krievvalodīgo īpatsvars, kas nevēlas atbildēt uz jautājumu, kādā veidā Latvija kļuva par PSRS sastāvdaļu. Attiecīgi nokrities arī to respondentu skaits, kuri noliedz okupācijas faktu. “Tā nav tikai kaunēšanās par savu viedokli. Drīzāk šiem cilvēkiem zudusi pārliecība par mītu, ka pievienošanās PSRS bija brīvprātīga. Tas ir labs signāls, ka Krievijas propaganda vairs nespēj polarizēt šo jautājumu, bet arī sapriecāties nevajadzētu – okupācijas atzinēju skaits krievvalodīgo auditorijā nav pieaudzis,” pētījuma datus komentēja Kaprāns. Viņaprāt, šo brīdi vajadzētu izmantot un cittautiešu auditoriju iesaistīt diskusijā par krievvalodīgo disidentismu un pretošanos padomju varai.

Runājot par simboliem, pētniekus pārsteigusi krievvalodīgo vidū pieaugošā pozitīvā attieksme pret Lestenes memoriālu. Tas gan varētu būt saistīts ar faktu, ka 16. marta kontekstā Lestene pat “antifašistu” retorikā tiek minēta kā “pareizā vieta” leģionāru piemiņai pretstatā gājienam Rīgas centrā. Arī latviešu attieksme pret tā saukto “uzvaras pieminekli”, neskatoties uz iniciatīvām par tā nojaukšanu, esot mērena – vairāk nekā puse aptaujāto latviešu piekrituši apgalvojumam “labi, ka Rīgā ir šāda piemiņa vieta”, bet trešdaļa uzskata, ka šāds piemineklis ir nevēlams. Tāpat latviešu auditorijas vidū esot atslābusi prasība pēc 16. marta oficiālas atzīšanas. “Kopumā vērtējot, vēsturiskās atmiņas jautājumu ietekme uz Latvijas sabiedrības polarizēšanos samazinās. Tādēļ spēki, kas vēlas šķelt Latvijas iedzīvotājus, drīzāk izmantos aktuālas sociālekonomiskas problēmas,” brīdina pētījuma autors.

Pētījumu īsteno Sociālās atmiņas pētniecības centrs sadarbībā ar Konrāda Adenauera fondu un LU Filozofijas un socioloģijas institūtu. Tas balstīts uz SKDS veikto Latvijas iedzīvotāju aptauju.

Sīkāk iepazīstināt ar pētījuma laikā gūtajām atziņām un faktiem tā autori sola šodien pulksten 14.00 konferenču zālē “Birojnīca”.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Как хорошо и сытно можно жить на западные гранты. Ври себе и ври, главное не отклонятся «от линии партии» и доход тебе обеспечен. Русофобия доходное дело, прибыльное.

 2. To kas daras Ukraina ir skaidrs.Tur varu parnemusi oligarhi un kriminali elementi,kuri aiz nacionaliem lozungiem musina tautu.Bet pasi zog lielos apmeros tautas naudu.Ka jau vienmer ir jaatrod ieksejais ienaidnieks.Un tie ir krievi.Un visa si pretkrievijas politika tiek finanseta no ES un ASV fondiem.Nevajaga acis malet ciet latviesiem un musinat tautu.Uzskatu ka sis ir kartejais pasutijuma raksts.ASV unES kartejo reizi aplauzas.Ari Minskas vienosanos nepilda nevis krievi bet ukraini.Viniem direktivas dikte ES sadarbiba ar ASV oligarhiem.Un nevajaga musinat latviesu tautu,un paradit lietas sev izdeviga pozicija.Jaskatas patiesibai acis.

 3. Latvijai Krimas un Dombasa okupacija ir maciba ,ka okupanti atzist tikai speku. NATO ari pamodas . Trampa Tomahavki Sirija to apliecina. Musu prese neko neraksta par okupantu zveribam pret Krimas tatariem un ukrainiem .

 4. Nu nav pareizi – vaina ir lielajās galvās – viens prezidents nevar atrauties no olimpiskajām spēlēm un atrasties krizes momentā Gruzijas galvaspilsētā, otrs neies uz valodu referendumu, trešais sēdina par afēristu uzskatītu pie savas labās rokas ————
  ———– tad seko izbrīns, ko tautieši tā?
  Nu nav valstsvīra, kuram būtu drosme kāpt uz barikādēm un aicināt doties uz priekšu. Jā vēsturē viens bija un tad Latvija plauka – raudāja tik ”panamu” taisītāji un kūdras racēji Siguldas purvos…
  Vai šodien, kaut viens rok kūdru Siguldas purvos – nekā skaita no valsts kases saņemto miljardu plus palīgi…

 5. Kopumā vērtējot notiekošo (tendenci) – arī kaprāniešiem nav iemesla bēdāties. Integrācijas process turpinās:”Gan mirstības, gan migrācijas dēļ ikdienu Latvijas iedzīvotāju skaits samazinās par 55 cilvēkiem. Mēnesī tas ir par 1650, bet gadā par 23 tūkstošiem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka katru mēnesi mēs paliekam nabagāki par vienu mazpilsētu vai pagastu.” Latvijas Universitātes profesors, demogrāfs Pēteris Zvidriņš.
  (Radio Baltkom/Kas jauns, 2017)

 6. Pietiek puvermucu Atbildēt

  Latviešiem jākļūst neiecietīgākiem, jo vēsture pierāda, ka pozitīvā attieksme pret svešiniekiem tiek tulkota kā vājums. Kā var gadiem dzīvot Latvijā un nevēlēties kļūt par LATVIJAS PILSONI?

 7. “Iegūtie dati liek secināt, ka Kremļa īstenotā dezinformācijas kampaņa sasniegusi lielu daļu Latvijas iedzīvotāju, arī latviešus,”
  Teikšu kā ir: jau 20 g. atpakaļ, kad pats strādāju Ukrainā, atšķirības starp Donbas -u un Ļviv -u bija ļoti lielas. Tur varēja palīdzēt vienīgi ilglaicīga un saprātīga kompromisu pieeja, Baidos, ka tieši pēc Kijevas Maidana tā ar sāka pietrūkt…

 8. Kāpēc mums būtu jāatbalsta katra valsts kurai uzklupusi Krievija? Tad varbūt arī ISIS un citi grupējumi pret kuriem viņi cīnās Sīrijā jāsamīļo? Tas ko dara Krievija nav pareizi, bet Ukraina nav daudz labāka un pirms kara viņi mums nekādi draugi nebija, toties krieviem gan

  • Ukraina mums jāatbalsta būtu, ja tur būtu viss god;īgi un cīņa būtu tiešām par brīvu Ukrainu
   nevis ka izgāzušies komunisti PSRS viņu pārvelk uz savu jauno projektu E.S.
   ___
   Pašlaik notiek tas, ka marksisti izgāzušies vienā teritorijā un sad..rsuši, to pašu tagad dara vēl arī Eiropā. Veidojot klaiņotāju masu, deģenerējot sabiedrības, organizējot masu migreāciju, veicot tautas iznīcinošu politiku u.tml.

   Tas, ka nebūtu jāatbalsta un šis individuālisms ir lieta, dēļ kuras mūs visus pa vienam var loti labi sakaut. Tā ir viena loti pretīga sīkmanīga maziska īpašība.

 9. Rindas pie ārstiem, mini pensijas, nekustamā īpašuma nodoklis, kura Igaunijā un Lietuvā vienīgajam īpašumam NAV, citadeles, krājbanas, parexi, maximas ir Kremļa darbs??? politskie varoņi – tūdaliņi kuri jau 26 ir pie teikšanas rada tautas attieksmi un visu ērti uzgrūž Krievijai, bet ne dēļ Krievijas Latvija paliek tukša.

 10. Diemžēl neizlēmībai nāk klāt arī tie gļēvlatvieši, kas ušmerikiem pārdodas par bezmaksas tramvaja biļeti.

 11. Ruslande ir konkrēts drauds mūsu drošībai un arī pastāvēšanai. Viņi,ģenētiskā līmenī, kā jau tādi, kuri bijuši vergi, nespēj ko darīt godigi. Nenormāla korupcija un tukša di..na par sociālismu :-D, tā ir viņu ideoloģīja. Pašu bērni dzīvo ”Nolādētajos Rietumos” :-D. Savukārt tie latvieši, kuri šaubās par to, vienkārši ir deģenerējušies…. Ilūziju nav par viņu vēlmēm. P.S. Vajadzetu beigt dir.t par kaut kādām frontes līnijām. Ja nāks – šausim, bez žēlestības. Savukārt rakstītājiņi – baiditājiņi paši ir mīz.ji vai arī 5 kolonnas darbinieki. Viss vienkārši.

 12. Kā tad, kā tad – kā kāds aiz neko darīt papēta “sociālās atmiņas “ (???), tā burbuļinka (vīra tēva strebjamputra no produktu atlikumiem, kad nekā prātīga ķēķī vairs nav) gatava. Un tad gribas tikties aci pret aci ar artiķeļa autoru un “pētījumu“ atreferetāju un jautāt, par ko tad galu galā ir runa, ja tekstos vibrē“frāzes, nu tiešām, kā vīra tēva burbuļinkā, – te “zināmais krievvalodīgo segments“, te vienkārši “Latvijas sabiedrība“ vai “Latvijas iedzīvotāji“, “aptaujātie latvieši“… Bet virsrakstā atkal trekns vispārinājums – “neizlēmīgie latvieši“. Kā pieriebies! Sū.. brāļi – ne tautas brāļi. Kremlis viņiem “pilinot“. Tak attopieties reiz, ka “piliniet“ simtreiz treknāk kā tas Kremlis!

 13. No kurienes Latvijai tik tumsonīga jaunatne? Atbildēt

  Zinātņu doktors Mārtiņš Kaprāns dzīvo liberālistu un Globālistu silē. Un rukšķ to ko pieprasa šī Latvijai naidīgā šlaka. Kremlim vienkārši ir pie kājas gan Latvijas neizlēmīgie, gan izlēmīgie. Vienkārši Konflikta gadījumā starp NATO un Krieviju Latvija tiks noslaucīta no zemes virsas. “Doktors” Kaprāns cer, ka paspēs izņemt no Sorosa nopelnīto naudu un aizlaisties uz Argentīnu.

  • Piekrītu,ka frontes līnija ies caur Baltijas valstīm-Eiropas robežu ta jāaizstāv- re, Eiropa sākusi domāt par savu drošību…seciniet paši.Neesmu politiķis,bet kur ta šaus,ja ne uz vietām, kur koncentrējušies militārie spēki….VIŅI domā,ka mēs nesaprotam,bet nav jau izvēles un lielais BIEDS Krievija….Kā man apnicis baidīties……

  • Konflikta gadījumā no zemes virsmas tiks noslaucīta Krievija! Un pirmā konfliktu jeb citu tautu apdzīvoto zemju okupāciju un aneksiju uzsāks (fakti jau sen ir uzsākusi – pēdējais piemērs ir Krima) tieši Krievija un nevis NATO.

Draugiem Facebook Twitter Google+