×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
7. oktobris, 2012
Drukāt

Krievijā piemin sesto gadskārtu kopš Annas Poļitkovskas nāves

Krievijā svētdien, 7.oktobrī, piemin pazīstamās žurnālistes, Kremļa kritiķes Annas Poļitkovskas sesto nāves gadskārtu. Maskavā un Sanktpēterburgā šajā dienā notiek viņas piemiņai veltīti mītiņi un piketi.

Krievijas galvaspilsētā atļauts rīkot atceres brīdi Novopuškinskas skvērā, bet tā dalībnieku skaits nedrīkst pārsniegt 200. Prasīto atļauju gājienam vai piemiņas brīdim pie Puškina pieminekļa Maskavas varas iestādes nav devušas, aizbildinoties, ka tur šai laikā esot plānoti citi pasākumi.

Kā mītiņā izteicās Krievijas cilvēktiesību centra “Memoriāls” pārstāvis Aleksandrs Čerkasovs, Poļitkovskas slepkavības izmeklēšana nav bijusi efektīva, jo nedz šā nozieguma pasūtītājs, ne izpildītājs joprojām nav saukti pie atbildības.

Savukārt Sanktpēterburgā šai dienā, kas vienlaikus ir arī Krievijas prezidenta Vladimira Putina 60.dzimšanas diena, opozīcijas aktīvisti izkāruši plakātu ar vārdiem “Putins – preses bende”.

“Mēs uzskatījām par vajadzīgu atgādināt Putinam par šo noziegumu. Zināms, ka viņš slimīgi uztver jebkuru atgādinājumu par Annu Poļitkovsku un viņas vārds jau sesto gadu bojā viņam svētku priekus,” izteicies viens no opozīcijas pārstāvjiem. Aktīvisti arī gatavojas ierosināt nosaukt Poļitkovskas vārdā vienu no pilsētas ielām.

ASV Valsts departaments svētdien savā interneta vietnē norādījis, ka turpinās pievērst sabiedrības uzmanību šai slepkavības lietai, kamēr nebūs notiesātas visas ar to saistītās personas. “Līdz ar viņas nāvi Krievijas tauta zaudēja balsi, kura vīrišķīgi centās vēstīt patiesību,” norādīts paziņojumā.

Sestdien Parīzē noticis Poļitkovskas piemiņai veltīts koncerts “Krievija cīņā par brīvību”. Tikmēr Čehijas Karlovivaru kūrortpilsētā, ko īpaši iecienījuši krievu tūristi, nogalinātās krievu žurnālistes vārdā nolemts nosaukt pilsētas parku.

Poļitkovska, kas bija pazīstama toreizējā Krievijas prezidenta Vladimira Putina un īpaši viņa Čečenijas politikas kritiķe, tika nošauta 2006.gada 7.oktobrī savas mājas kāpņu telpā.

Jūlijā apsūdzības saistībā ar viņas slepkavību tika izvirzītas pērn arestētajam bijušajam Maskavas milicijas pulkvedim Dmitrijam Pavļučenkovam. Krievijas tiesībsargāšanas iestādes uzskata, ka viņš bijis saistīts ar Poļitkovskas slepkavības organizēšanu un vairāku mēnešu garumā palīdzējis viņu izsekot. Tomēr vienlaikus tās atzīst, ka slepkavības pasūtītājus joprojām nav izdevies noskaidrot.

Pavļučenkovs savu vainu noliedz. Mediji nesen vēstīja, ka lieta var tikt nodota tiesai jau šomēnes.

Iepriekš, 2009.gadā notikušajā tiesas prāvā, Pavļučenkovs tika nopratināts kā liecinieks, taču apsūdzētie toreiz tika attaisnoti pierādījumu trūkuma dēļ. Vēlāk Augstākā tiesa attaisnojošo spriedumu atcēla un uzdeva sākt jaunu izmeklēšanu.

Kā norāda Krievijas mediji, šobrīd lietā figurē seši cilvēki – Pavļučenkovs, čečenu noziedzīgās pasaules autoritāte Lomali Gajtukajevs, bijušais iekšlietu sistēmas darbinieks Sergejs Hadžikurbanovs un trīs čečenu brāļi Mahmudovi, turklāt viens no viņiem, Rustams, tiek turēts aizdomās kā tiešais slepkavības izpildītājs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+