Foto – LETA/AFP

Krievijas hokeja izlase pēc gada pārtraukuma kļūst par pasaules čempioni 1

Pasaules hokeja čempionāta finālspēlē svētdien Minskā Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa vadītā Krievijas izlase ar rezultātu 5:2 (1:1, 2:1, 2:0) uzvarēja Somijas valstsvienību, par čempioni kļūstot pēc gada pārtraukuma.

Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!

Krievijas izlases labā vārtus guva Sergejs Širokovs, Aleksandrs Ovečkins, Jevgēņijs Malkins, Daniss Zaripovs un Viktors Tihonovs, bet Somijas vienībā izcēlās Īro Pakarinens un Olli Palola.

Par turnīra vērtīgāko spēlētāju tika nosaukts Somijas izlases vārtsargs Peka Rinne.

Jau pirmajās spēles minūtēs savu meistarību paguva nodemonstrēt abu komandu vārtsargi Sergejs Bobrovskis un Peka Rinne, bet turpinājumā somi nespēja izmantot vairākumu četratā pret trim pretiniekiem. Pamazām iniciatīvu ieguva Krievijas spēlētāji, kas 11.minūtē ļāva viņiem vairākumā atklāt rezultātu, kad Širokovs raidīja ripu vārtu tālajā stūrī. Uzreiz pēc tam Krievijas izlase varēja panākt 2:0 savā labā, bet nedaudz vēlāk teicamu iespēju izlīdzināt rezultātu neizmantoja Petri Kontiola. Priekšpēdējā trešdaļas minūtē izcelties atkal varēja abas komandas, krievus no kapitulēšanas glābjot vien vārtu pārliktnim. Lai arī pēdējā minūtē divas reizes savu komandu ar teicamu spēli glāba Bobrovskis, trīs sekundes pirms došanās atpūtā somi savu tomēr panāca, kad Pakarinens raidīja ripu starp vārtsarga kājsargiem.

Otrās trešdaļas ievadā spēle ritēja augstā tempā, tomēr bīstamas epizodes pie vārtiem neradās. Tomēr septītajā minūtē, kad somi bija tikuši pie vairākuma, Bobrovska atvairīto ripu vārtos pārvirzīja Palola, panākot 2:1 Somijas izlases labā. Tomēr jau pēc pavisam neilga brīža Krievijas izlase atjaunoja neizšķirtu, kad nepiesegts pie Rinnes vārtiem palika Ovečkins.

Turpinājumā nekas ievērības cienīgs laukumā nenotika līdz vēl vienam somu vairākumam, tomēr tajā teicami darbojās Bobrovskis, turklāt vairākums somiem pašu noraidījuma dēļ beidzās pāragri. Pēcāk krievi ieguva vairākumu četratā pret trim un piecatā pret trim. Lai arī Rinne vairākas reizes savu komandu glāba, galu galā vārtus guva Malkins, vēlreiz izvirzot Krieviju vadībā.

Atlikušajās vairākuma sekundēs atkal teicams Somijas vienības vārtos bija Rinne, bet trešdaļas beigās spriedze pārcēlās uz Krievijas izlases vārtu priekšu, kur gan krieviem izdevās mazākumā savus vārtus nosargāt.

Mača trešajā trešdaļā Krievijas izlasei izdevās pārsvaru dubultot, kad piektajā minūtē precīzi pēc lieliskas Širikova piespēles vairākumā meta Zaripovs, kurš pirms tam šajā spēlē bija iekrājis divas rezultatīvas piespēles. Drīz pēc tam Krievijas izlase aizvadīja divas smagas minūtes mazākumā, lieliski vārtos darbojoties Bobrovskim un vēlreiz talkā nākot vārtu pārliktnim. Arī vienādos sastāvos somiem izdevās iespiest pretiniekus viņu zonā, tomēr daudzās vārtu gūšanas iespējas netika izmantotas.

Krievijas izlase pie katras iespējas centās pieturēt ripu, kamēr somiem izdevās izveidot vienu bīstamu uzbrukumu pēc otra. Somijas izlases ofensīvu piecas minūtes pirms cīņas beigām pārtrauca noraidījums laukuma vidū, ko Krievijas izlase ātri vien pārvēta gūtos vārtos, kad ripu tīklā pārvirzīja Tihonovs, gūstot savus desmitos vārtus čempionātā. Pēc tam Somijas komanda vēl divas reizes palika mazākumā, taču rezultāts vairs nemainījās.

Šajā mačā ar Krievijas izlasi nestrādāja tās galvenais treneris Oļegs Znaroks, kurš par agresīviem žestiem pusfināla spēlē pret Zviedriju saņēma vienas spēles diskvalifikāciju. Komandas darbu viņa vietā pārraudzīja latvietis Harijs Vītoliņš.
Somijas hokejisti iepriekšējo reizi pasaules čempionātā triumfēja 2011.gadā, kamēr Krievija to paveica gadu vēlāk.

Kopš 1992.gada Krievijas hokejisti pasaules čempionātos izcīnījuši piecas zelta, divas sudraba un divas bronzas medaļas, bet pērn palika vien sestajā vietā. Savukārt Somijas izlase kopš 1992.gada tikusi pie divām zelta, septiņām sudraba un trim bronzas godalgām, bet iepriekšējos divos čempionātos palika ceturtajā vietā.

Somijas izlase šī turnīra ceturtdaļfinālu sasniedza vien dēļ Latvijas valstsvienības neveiksmēm apakšgrupu turnīra pēdējās divās spēlēs.

Kā ziņots, par bronzas medaļu ieguvējiem svētdien kļuva pērnā gada čempioni zviedri, kas ar rezultātu 3:0 (2:0, 0:0, 1:0) pārspēja Čehiju. Zviedrijas izlase kopš 2009.gada medaļas pasaules čempionātos nav izcīnījusi tikai 2012.gadā, bet čehi pēc 2011. un 2012.gadā iegūtās bronzas tagad bez godalgām palikuši otro reizi pēc kārtas.

Pirms tam sestdien pusfinālā Krievija ar rezultātu 3:1 pārspēja Zviedriju, bet Somija ar 3:0 pieveica Čehiju.

Krievijas valstsvienība ceturtdaļfinālā ar 3:0 pieveica veiksmīgi spēlējušo Franciju, kamēr Somija ar 3:2 pieveica titulēto Kanādu, neļaujot tai jau piekto reizi pēc kārtas sasniegt pasaules čempionātu pusfinālu. Savukārt čehi ar 4:3 uzvarēja ASV vienību, bet Zviedrija ne bez grūtībām ar 3:2 pārspēja sacensību saimnieci Baltkrieviju.

Pirms tam A grupā pa 18 punktiem septiņās spēlēs izcīnīja Kanāda un Zviedrija, bet pirmo vietu, pateicoties uzvarai savstarpējā spēlē, ieņēma kanādieši. Trešo vietu ar 12 punktiem izcīnīja Čehija, bet Francija tika pie 11 punktiem. Kā pirmā aiz ceturtdaļfināla borta grupā palika Slovākija, kas ar desmit punktiem ierindojās piektajā vietā. Sestā ar septiņiem punktiem bija Norvēģija, bet tai divus punktus zaudēja Dānija. Savukārt Itālija čempionātā spēja izcīnīt trīs punktus, kā rezultātā izlase nākamgad spēkosies divīziju zemāk.

Savukārt B apakšgrupā pirmo vietu ar maksimāli iespējamu 21 punktu septiņās spēlēs ieņēma Krievija, savukārt ASV izlase izcīnīja 14 punktus, kas ļāva ieņemt otro pozīciju. Trešā ar 12 punktiem bija Baltkrievija, bet 11 punkti bija Somijai.

Piekto vietu grupā izcīnīja Šveice, kas iekrāja desmit punktus, bet Latvija ar deviņiem palika sestā. Septītā ar pieciem
punktiem bija Vācija, bet Kazahstāna sacensības noslēdza ar diviem punktiem, vismaz uz sezonu pametot augstāko divīziju.
Kā ziņots, Latvijas izlase pēc neveiksmīgā turnīra noslēguma palika B apakšgrupas sestajā vietā un otro gadu pēc kārtas pasaules čempionātu noslēdza 11.pozīcijā. Ceturtdaļfinālam tā nav spējusi kvalificēties kopš 2009.gada.