×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
5. septembris, 2013
Drukāt

Labākās dokumentālās filmas rādīs Liepājā, Jēkabpilī un Valmierā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Līdz 8. septembrim kinoteātrī „K Suns” izrādīs pēdējo gadu interesantākās dokumentālās filmas, kas iekļautas 17. Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma programmā. Jau otro reizi forums iziet ārpus Rīgas, un filmas būs skatāmas arī Liepājā, Jēkabpilī un Valmierā.


 

Šogad programmā iekļautas 11 filmas, un skandalozākā no tām ir šogad Berlīnes kinofestivālā divas balvas ieguvusī „Nogalināšanas anatomija”. Divu bijušo gangsteru un Indonēzijas paramilitāras organizācijas dibinātāju Anvara Kongo un Adi Zulkadrija dzīve paiet komfortā – viņus ciena un godā, kaut arī uz šo vīru sirdsapziņas ir tūkstošiem nogalināto. 1965. gadā, kad valstī notika politiskais apvērsums, vajadzēja atbrīvoties no politiskajiem pretiniekiem, ko abi, piemērus aizņemoties no Holivudas gangsterfilmām un vesterniem, arī darīja. Džošua Openhaimera 10 gadus veidotā filma ir šausminoša ekrāna pieredze, ko uzsvēris arī viens no izpildproducentiem Verners Hercogs, sakot: „Pēdējās dekādes laikā neesmu redzējis otru tik iespaidīgu, sirreālu un biedējošu filmu. Tas ir bezprecedenta gadījums kino vēsturē.” Hercogs, kurš savas ilgās karjeras laikā ar komplimentiem nav daudz bārstījies, nav vienīgais, kurš atzinīgi novērtējis Openhaimera darbu – „Nogalināšanas anatomija” pamatoti uzskatāma par pēdējo gadu skandalozāko dokumentālo filmu. (K Suns, 7. IX plkst. 12:00, 8. IX plkst. 18:00)

Skandāli pavada arī lielākās interneta failu apmaiņas vietnes „The Pirate Bay” radītājus, kuriem izdevies apvienot miljonus, kuri nav ar mieru samaksāt par kinobiļeti, grāmatu vai mūzikas albumu. Holivudas lielās kinostudijas, norādot uz autortiesību pārkāpumiem, uzrīkoja paraugtiesu, kamēr apsūdzētie vēl joprojām ir pārliecināti, ka viņu darbības ir vārda brīvības apliecinājums. Lai vai kā, trīs puiši ir radījuši apvērsumu, jau atsēdējuši savu laiku cietumā, tomēr, kā paši apgalvo, turpina nodarboties ar „neorganizēto noziedzību”. Ironiskais pētījums „PB: AFK. The Pirate Bay: Bezsaistē” (K Suns, 7. IX plkst. 21:00, 8. IX plkst. 14:00) ir saņēmis īpašu uzmanību arī no Holivudas lielajām studijām – tās lūgušas meklētājam Google izlaist linkus, kas aizved uz šo filmu.

Savukārt somu dokumentālistes Katjas Gaurlovas pētījums „Fasētie sapņi” atklāj, no kurienes veikalu plauktos nonāk dažnedažādas preces, jo aiz katras zirnīšu burciņas un pelmeņu pakas stāv neskaitāmi cilvēki, kuri dažādu iemeslu dēļ nesēž firmu vadītāju krēslos vai nav kļuvuši par pasaules mēroga slavenībām ar banku kontiem, kas ar daudzām nullēm rakstāmi.

Intervējot dažādās pasaules valstīs strādājošos melnstrādniekus, problēmu augšgalā uzpeld vardarbība un alkoholisms, kamēr skaļi kviecoši sivēni dodas savā pēdējā gaitā, vien mūzikas pavadībā bez aizkadra tekstiem pudelēs līst olīveļļa, un uz grīdas tiek nomestas tikko izgrieztās govju acis, liekot padomāt, vai tiešām nav pienācis laiks pievērsties veģetārismam. Taču, kā uzsver ne viens vien uzrunātais, viņi strādā, lai dzīvotu, un smagais darbs ļauj uzturēt ģimenes. (K Suns, 7. IX plkst. 19:00, 8. IX plkst. 12:00)

Forumu organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar MEDIA Desk Latvija un EDN, pilna programma un seansu laiki: https://www.facebook.com/BALTICSEADOCS, Twitter: BalticSeaDocsForum, www.nfc.lv.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+