Apbrīno

“Laibach” atgriežas Rīgā ar Nīčes “Zaratustru” 16

Publicitātes foto

Koncertzālē “Palladium” 16. novembrī ar pavisam jaunu programmu uzstāsies slovēņu konceptuāli avangardiskā grupa “Laibach”. Apvienības jaunais albums “Also Sprach Zarathustra” lielā mērā tapis, iedvesmojoties no vācu filozofa un domātāja Frīdriha Nīčes viena no slavenākajiem darbiem “Tā runāja Zaratustra”.

Rīgā “Laibach” klausītājiem piedāvās pavisam jaunu un svaigu materiālu – albumu “Also Sprach Zarathustra”, kas ieraksta formātā dienas gaismu ieraudzīja vasaras vidū. Tā muzikālā sadaļa oriģināli tika radīta teatrālam uzvedumam “Also Sprach Zarathustra”, kas balstīts uz Frīdriha Nīčes filozofiskā romāna idejām. Ironiskā kārtā jaunā albuma turneja tika atklāta 1. maijā Dienvidkorejā, un līdz ar to “Laibach” ir kļuvuši par pirmo rokgrupu pasaulē, kas uzstājusies abās Korejās – gan totalitārajā Ziemeļkorejā, gan tās krietni liberālākajā kaimiņvalstī.

Provokatīvi, izaicinoši, elektroniski industriāli un ar savu pārliecību “Laibach” saviļņo, iedvesmo un spēj arī nokaitināt un izaicināt jau vairāk nekā trīsdesmit gadu. 1980. gadā izveidotā apvienība jau kopš pirmsākumiem ir uzskatīta par disidentiem un pastāvošās varas kritiķiem. Viņi arī atbildīgi par slovēņu pagrīdes mākslas kustības “Neue Slowenische Kunst” rašanos. Tumši industriālas, militāri agresīvas, elektronikas piesātinātas melodijas bijušas “Laibach” vizītkarte, gan veidojot oriģinālkompozīcijas, gan radot populāru dziesmu kaverversijas. Ikviena “Laibach” uzstāšanās ir daudzslāņaina performance, kur neiztrūkst ne krāšņu videoprojekciju, ne teatrālu uznācienu – par to varējuši pārliecināties klausītāji arī Rīgā 2011. un 2014. gadā.

Nenoliedzami, “Laibach” joprojām ir starptautiski visaugstāk atzītā un novērtētā rokgrupa, kas radusies kādā no bijušajām komunistiskā režīma valstīm Eiropā. Iepriekšējo albumu “SPECTRE” pasaules vadošo mediju mūzikas kritiķi novērtējuši kā izcilu, veltot tādus epitetus, kā, piemēram, “neatvairāmi elektrisks apvainojums modernās sabiedrības sairšanai”, rakstīja “The Times”, vai “pats fascinējošākais, neatlaidīgākais un izklaidējošākais kolektīvs, kam joprojām ir daudz ko teikt par mūsu pagātni – un arī tagadni un nākotni”, tā vēstīts “The Quietus” un “The Wire”, “.. neviens to nespēj paveikt labāk.” Un kā gan ne – “Laibach” tika dibināti Dienvidslāvijas idejiskā līdera Tito nāves gadā, kļuva arvien slavenāki, kamēr Dienvidslāvija kā valsts saira pīšļos, un arī šodien spēj rosināt domāt, dejot un maršēt pie savas mūzikas.

 

16. XI 20.00 koncertzāle “Palladium”, Rīga

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 29


LA.lv