×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
1. janvāris, 2015
Drukāt

Lasi žurnālā ”Agro Tops” 2015. gada janvārī

at_012015

abonet_pogapirkt_poga

Arī kādas nozares neatbalstīšana ir politika
2014. gads sākās ar izsalušiem ziemājiem, turpinājās ar visai pieticīgām vasarāju ražām, kam sekoja piena cenas kritums un Krievijas embargo. Uz jautājumu, vai piensaimnieki vēl var cerēt uz kādu atbalstu, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs atbild, ka piena ražotāji 2014. gadam paredzēto 20 miljonu atbalstu jau saņēmuši un cerēt uz kaut ko vairāk pagaidām neesot pamata. Lasiet interviju ar Jāni Dūklavu.

100 dienas pie Latvijas piena stūres
Latvijas zemniekiem piederošais piena pārstrādes uzņēmums Latvijas piens aizvadītajā gadā piedzīvojis būtiskas pārmaiņas – pēc jaunā investora ienākšanas rūpnīcas vadību uzņēmās Anita Skudra, kura sāka ar produkcijas sortimenta izmaiņām un visu izdevumu posteņu izvērtēšanu.

Aizvadītās sezonas slimības un kaitēkļi rapšu un lauka pupu sējumos
Ziemas rapši aizvadītajā sezonā bija pakļauti tiem pašiem rudeņziemas niķiem kā ziemāju graudaugu sējumi. Rezultāts bija diezgan bēdīgs – lielas platības ziemas rapšu nepārziemoja. Graudaugu sējumu nozīmīgākie kaitnieki ir slimības, bet rapšu ražas negatīvākie ietekmētāji ir kaitēkļi.

Lielākie rudzu audzētāji 2014
Aizvadītajā sezonā Lauku atbalsta dienestā rudzu sējumus platību maksājumiem pieteica 1233 saimniecības.

Naukšēnos rudzu iesalu ražo pēc sentēvu metodēm
Imanta Kamzola vadītās SIA Naukšēni galvenā augkopības kultūra ir rudzi, no kā saimniecība ražo iesalu – fermentiem un mikroelementiem bagātu izejvielu, ko izmanto maizes cepšanai.

Digestāts kukurūzas mēslošanā
Latvijā digestāts jeb fermentācijas atliekas, kas rodas biogāzes ražošanas procesā, ir samērā jauns mēslošanas līdzeklis, kura izmantošanas iespējas un efektivitāte, kā arī iespējamie blakusefekti vēl jāskaidro, taču citu valstu pētījumi un pirmā praktiskā pieredze Latvijā apstiprina, ka šim organiskajam mēslojumam ir ievērojamas priekšrocības salīdzinājumā ar minerālmēsliem un kūtsmēsliem.

Viengadīgais āboliņš – gan bitēm, gan govīm
Aizvadītajā vasarā vairākās saimniecībās Kurzemē un Zemgalē izmēģināts viengadīgais āboliņš – tas nav ziemcietīgs, bet spējīgs dot pat trīs pļāvumus sezonā.

Lupīna – lauka pupu alternatīva
Stendē un Priekuļos 2013. un 2014. gadā iekārtoti nelieli lauka izmēģinājumi, kuros iesētas Latvijā pieejamās lupīnu šķirnes. Lupīnas priekšrocība ir tās piemērotība augt augsnēs, kurās nelabprāt aug lauka pupas.

Nīderlandes saimnieki gatavi kvotas atcelšanai
Nīderlande ir ceturtajā vietā iedzīvotāju labklājības līmeņa ziņā un piektā lielākā eksportētājvalsts pasaulē. Šīs valsts Ārlietu ministrijas dotā iespēja nedēļu iepazīties ar nīderlandiešu piensaimniecības nozari rosināja uz pārdomām par peļņu nesošu, labturības prasībām atbilstošu un dabai draudzīgu saimniekošanu četrus mēnešus pirms piena kvotu atcelšanas.

Tirgotāji cer uz 2015. gada ES fondiem
Krievijas embargo, kā arī zemo piena un graudu iepirkuma cenu dēļ vairākās lauksaimniecības un pārtikas ražošanas nozarēs izveidojusies sarežģītā situācija ietekmējusi arī lauksaimniecības tehnikas tirgu. 2014. gadā kopumā, bet īpaši otrajā pusgadā, ievērojami samazinājušies traktortehnikas tirdzniecības apjomi.

Tehnika jāizmanto iespējami racionāli
Zemnieku saimniecība Cēsnieki atrodas Pārgaujas novada Raiskuma pagastā un ir tipiska ģimenes saimniecība, jo ar darbiem Liepiņu ģimene tiek galā pašu spēkiem. Viens no galvenajiem darbu darītājiem un tehnikas parka aprūpētājiem ir Didzis Liepiņš, kura pārziņā ir visdažādākā gadugājuma spēkrati.

Govju turēšanas un ēdināšanas jaunumi izstādē EuroTier 2014
Lai sasniegtu augstus izslaukumus, liela nozīme ir govju labturības prasību ievērošanai, tostarp arī pareizai dzīvnieku ēdināšanai un komfortablu turēšanas apstākļu nodrošināšanai. Daudz jaunumu, saistītu ar govju turēšanas un ēdināšanas jautājumiem, varēja skatīt arī izstādē EuroTier 2014. Līdzšinējā pieredze rāda, ka jāpaiet tikai dažiem gadiem, lai jaunās tehnoloģijas un iekārtas tiktu ieviestas arī Latvijā.

Piena rekordi 2014
Pērn teju divkāršojies to saimniecību skaits, kas savos ganāmpulkos slauca vairāk nekā 10 tūkstošus litru piena no govs – aizvadītajā pārraudzības gadā tik augsti izslaukumi padevušies jau 44 Latvijas saimniecībās.

Mikroorganismi govju barībā un pakaišos
Lopbarībai pievienojot pavairotus vietējos mikroorganismus, iespējams samazināt izmantotās lopbarības apjomu. To seminārā Vārkavas novada Rožkalnu pagasta z/s Salenieki atzina Latvijā jau labi pazīstamais Itālijas lauksaimnieku konsultants Mateo Macola.

Birokrātija pievārēta, krātuve uzcelta
Vēl 2014. gada maijā Alsungas novada piemājas saimniecības Salenieki īpašnieks Leons Petrovskis tikai meklēja izdevīgākos piedāvājumus kūtsmēslu krātuvei, bet jau augustā krātuve nodota ekspluatācijā.

Šveicieši prasa augstāku kvalitāti
Aizvadītā gada nogalē Latvijā viesojās Šveices liellopu audzētāju uzņēmuma Vianco pārstāvis, kurš kooperatīva ABC projekts biedriem, gaļas liellopu audzētājiem, skaidroja un rādīja, kā noteikt dzīvnieku barojumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+