Kultūra
Māksla

Latgales keramiķa Antona Ušpeļa piemiņas izstāde0

Foto: no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma

21. augustā plkst. 15.00 Latgales Kultūrvēstures muzejā notiks Latgales keramiķa Antona Ušpeļa piemiņas izstādes atklāšana.

Ušpeļu dzimta ir viena no slavenākajām Latgales podnieku tradīciju turpinātājām. Viens no šīs dzimtas pārstāvjiem Antons Ušpelis (juniors, 1944–2015) šogad 14. augustā svinētu savu 75. dzimšanas dienu, taču 2015. gada 26. augustā viņš pāragri tika aizsaukts mūžībā. Pieminot meistaru, izstādē ir eksponēti viņa darbi gan no ģimenes, gan citām privātkolekcijām, kā arī no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma.

Izstādes darbi atspoguļo Antona Ušpeļa koptās Silajāņu keramikas tradīcija, kas atmirdz brūnu, zaļu, zilu un zeltainu glazūru spoguļos, Latgales lauku mājās lietoto saimniecības trauku formās, kā arī dekoratīvās keramikas – svečturu un vāžu formu dažādībā. Radošās darbības pēdējā posmā Antons Ušpelis bija aizrāvies ar eksperimentiem māla plastiskas veidojumos – viņa roku veidoti podnieku-vecmeistaru portreti bija nozīmīgs izaicinājums autoram izpaust savu cieņu un pateicību tēvam Antonam, meistariem Andrejam Paulānam, Polikarpam Vilcānam, Polikarpam Čerņavskim un Latgales podniecības gara uzturētājam, mākslas zinātniekam Jānim Pujātam. Šī mīlestība uz veidošanu sakņojas bērnu dienās, kad tapa pirmie svilpaunieki, tāpēc vēlāk sīkplastikas figūriņas bieži vien atrada vietu uz kādas varenas krūzes sāniem vai ciļņu veidā rotāja podus. Meistara iecienītās tēmas, protams, ir saistītas ar etnogrāfiskiem motīviem, kas izteikti “maizes ceļam” veltītā podu sērijā, Līgo svētkiem domātu alus krūžu klāstā vai amatus un saimniecības darbus atainojošās sīkplastikas kompozīcijās.

Ušpeļa keramikas izstādi papildina fotogrāfijas, kas stāsta par autoru dažādos dzīves posmos gan no ģimenes, gan Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma, īpašu noskaņu rada Aleksandra Bondarenko fotogrāfijas, kas tapušas pēc vienas no muzeja darbinieku viesošanās reizēm meistara darbnīcā, kā arī dokumentāras liecības par meistara radošo darbību un apbalvojumiem.

Latgales Kultūrvēstures muzejs pateicas meistara dzīvesbiedrei Genovefai Ušpelei un Ušpeļu dzimtas pārstāvjiem par sadarbību izstādes veidošanā un izcilā Latgales keramikas meistara piemiņas saglabāšanā.

Izstāde būs apskatāma līdz 7. septembrim.

LA.lv
JD
Jūlija Dibovska
Kultūra
“Koks mirstot nesaudzēs bendi.” Sandras Ratnieces dzeja
22 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Oktobrī rīko vērienīgu dizaina notikumu
22 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
FOTO, VIDEO: Latvijas labāko mežradznieku satikšanās uz “Lielā dzintara” skatuves
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
9 stundas
LE
LETA
Dabā
Izplatīts dzeltenais brīdinājums par stipru lietu
21 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
8 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
11 stundas
PL
Pēteris Leiškalns*
Ekonomika
Pēteris Leiškalns: Šādā veidā svaidīties ar naudu nedrīkst! Tas ir amorāli!
35 minūtes