×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. decembris, 2014
Drukāt

Latgales Kultūrvēstures muzejā restaurēti 43 vērtīgi māla priekšmeti

Renātes Vancānes fotoRenātes Vancānes foto

Restauratore Jana Lībiete, strādājot pie Latgales Kultūrvēstures muzeja keramikas priekšmetu atjaunošanas.

Decembrī noslēdzies Latgales Kultūrvēstures muzeja projekts “Latgales keramikas kolekcijas saglabāšana. Vecmeistaru darbu restaurācija. 2.kārta”, kura ietvaros restaurēti 43 keramikas priekšmeti, portāls LA.lv uzzināja muzejā.

Muzeja galvenā krājuma glabātāja Renāte Vancāne stāsta, ka vairākus gadus pirms muzeja rekonstrukcijas keramikas kolekcija glabājās nepieņemamos apstākļos – temperatūra neatbilda prasībām, mitruma svārstības mainījās līdz ar gadalaikiem. “Arī nemitīga kolekcijas pārvietošana no vienas telpas uz otru atstāja paliekošu iespaidu uz šo trauslo kolekciju – atklājās podu glazūras nobirzumi, sīkplastikas detaļu zudumi, nošķeltas maliņas un izsisti robi,” skaidro Vancāne.

2012. gadā muzeja krājuma trauslākā, bet vērtīgākā daļa tika izkārtota jaunajā glabātavā. Jau otro gadu muzejs aktīvi strādā pie keramikas kolekcijas restaurācijas, sadarbojoties ar profesionāliem restauratoriem, kuri priekšmetus atjauno tik filigrāni, ka nemaz nevar pamanīt, vai pirms tam tie bijuši ieplaisājuši vai tiem nolūzusi kāda detaļa.

2013. gadā tika restaurēts 31 priekšmets, šogad pārvērtības ieguva 43 priekšmeti: vāzes, svečturi, alus kausi, krūzes, eļļas trauki un bļodiņas, ko darinājuši Latgales keramikas vecmeistari – P. Čerņavskis, P .Vilcāns, A. Zagorskis, A. Paulāns, A. Šmulāns, Ā. Kāpostiņš, J. Backāns, A. Bogdanovs, J. Viļums, B. Tučs, A. Ušpelis (seniors) u.c. Restauratore Jana Lībiete uzmanīgi un smalki ir atjaunojusi keramikas priekšmetiem bojātās detaļas, lipinājusi un nostiprinājusi, slīpējusi un tonējusi, jo trauki izskatās brīnišķīgi un gluži kā jauni.

Projekts realizēts sadarbībā ar Latgales reģiona attīstības aģentūru, Valsts kultūrkapitāla fondu un A/S “Latvijas valsts meži”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+