Apbrīno

Latviešu režisores nodod sabiedrības vērtējumam savas jaunākās īsfilmas 16

Publicitātes foto
Galerijas nosaukums

22. janvārī, plkst. 19:30 kinoteātra “Splendid palace” Mazajā zālē notiks trīs sievišķīgu un daudzsološu latviešu režisoru īsfilmu pirmizrādes. Izmantojot izsmalcinātus un asprātīgus kino valodas paņēmienus, filmās “Līgavas atvadas”, “Zivs” un “Trauslā sirds”, tiks risināti jautājumi par vientulību, nāvi un atdzimšanu.

Jauno īsfilmu izrādīšanu vienā seansā ierosināja Rīgā dzīvojošais zviedru producents Toms Palmens: “Man ir teikuši, ka līdz šim Latvijā vienā kinoseansā nav rīkotas mākslas īsfilmu pirmizrādes – tas noticis tikai festivālu ietvaros. Tāpēc savā ziņā es lepojos, ka esmu ierosinājis ko jaunu. Seansā tiks rādītas trīs lieliskas filmas, kuru autores ir jaunas, daudzsološas režisores. Un es ceru, ka mūsu piemērs mudinās arī citus pacelt latviešu īsfilmas tādā līmenī, kas sagādās skatītājiem patiesu pārsteigumu.”

Īsfilmu seansu atklās mākslinieces un režisores Ineses Vēriņas filma „Līgavas atvadas”. Filma stāsta par jaunu sievieti, kura devusies naktī viena. Viņu pavada tikai dziesma. Aust rīts, un tumsa palēnām atkāpjas. Kino režisore Inese Vēriņa jau kopš 2005. gada guvusi pieredzi, strādājot gan eksperimentālā, gan dokumentācijas un animācijas kino jomās.

Seansu turpinās Ksenijas Zaķes īsfilma ar nosaukumu „Zivs”. Īsfilma vēsta par kādu vecu vīru vārdā Alberts, kurš, ilgu un vientuļa izmisuma vadīts, ir piekritis autoveikala pārdevējas Veltas vadītam spiritisma seansam, cerībā atgūt savu mirušo sievu. Tomēr seanss neizdodas, Alberts zaudē samaņu, kas aizsāk virkni sirreālu notikumu. Tie sniedz viņam tukšas ilūzijas, kurām viņš tik ļoti vēlas ticēt. Viņa zemapziņas radītie tēli ved viņu arvien tālāk maldu ceļos, sniedzot cerību, kuru viņš jau bija teju zaudējis. Ksenija Zaķe pazīstama ar savu darbību gan mūzikā, gan vizuālajā un audiovizuālajā mākslā. Filmas režisore tēlojusi Jāņa Norda filmā „Amatieris”.

Noslēdzošā filma pirmizrāžu sarakstā ir Astras Zoldneres veidotā „Trauslā sirds”, kas ir absurds stāsts par neiespējamu mīlestību, kas, ironiski, bet tiešām notiek Ziemassvētku laikā, kad tomēr ikkatrs ir laimīgs un mīlēts. Divi svešinieki sastopas savdabīgā vidē – morgā. Pirmajā brīdī šķiet, ka tiešām noticis Ziemassvētku brīnums, bet, vai šis būs stāsts ar laimīgām beigām, skatītāji uzzinās īsfilmu kolekcijas noslēgumā. Režisore Astra Zoldnere pēc Baltijas kino skolas pabeigšanas aktīvi strādājusi pie spēles un dokumentālajām īsfilmām, kā arī veidojusi videoprojekcijas un mūzikas video.

Par īsfilmu “Līgavas atvadas”:
Režisore: Inese Vēriņa
Operatore: Inese Vēriņa
Lomās: Anna Veilande-Kustikova
Ieskaņošana: Johanna Tarkkanen
Asistente: Anitra Velde
Paldies: Ojārs Pētersons, Vita Vēriņa, Thom Palmen
Garums: 7 min 26 sek

Par īsfilmu “Zivs”:
Režisore: Ksenija Zaķe
Operators: Valdis Celmiņš
Māksliniece: Vita Radziņa
Montāžas režisore: Audinga Kuncinskaite
Komponists, skaņu režisors: Gatis Zaķis
Producenti: Undīne Buka, Alise Ģelze, Aija Bērziņa
Producē: Tasse Film
Garums: 13 min

Par īsfilmu “Trauslā sirds”:
Scenārija autors: Harald Harzheim, piedaloties Martai Bitei
Režisore: Astra Zoldnere
Operatore: Astrīda Konstante
Lomās: Daiga Kažociņa, Ivars Krasts
Māksliniece: Kate Krolle
Komponists: Andris Indāns
Producents: Guntis Trekteris
Producē: Ego Media
Filmas garums: 14 min

LA.lv