×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
4. augusts, 2014
Drukāt

Latvija ir drosmīga un dara pareizi. Saruna ar Marku Pekalu (15)

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

Kad pirms diviem gadiem ASV vēstnieks Marks Pekala ieradās Latvijā, pirmo uzrunu lidostā viņš teica latviešu valodā. Atvadu intervijā “LA” viņš pauž atzinību Latvijas sabiedrībai un valdībai par tās atvērtību pret Ameriku, kā arī sniedz ASV vērtējumu par notiekošo Ukrainā. Cilvēciski viņam no Latvijas spilgtā atmiņā paliks dzejnieka Imanta Ziedoņa dzeja, kas, pēc vēstnieka domām, savas cilvēcības dēļ spēj uzrunāt jebkuru cilvēku pasaulē.

– Izskaidrojiet – kāpēc jums tik ātri vajadzēja beigt savu darbu Latvijā?


– Dodos atpakaļ uz ASV galvaspilsētu Vašingtonu, lai strādātu mūsu diplomātiskajā akadēmijā. Tā atrodas Valsts departamenta paspārnē un darbojas kā universitāte un apmācību centrs. Es negribētu teikt, ka dodos prom no Latvijas priekšlaikus. Ja skatāmies uz kopainu – mums ir ap 180 – 200 vēstnieku visā pasaulē, un šogad ap 60 – 80 ASV vēstnieku maina savu atrašanās vietu. Tā ir daļa no lielāka procesa. Es būšu dekāns Ārlietu dienesta institūta profesionālajā skolā, kur ir profesionālas studiju programmas. Ceru tajā ienest savu akadēmisko pieredzi, ko esmu guvis kā mācībspēks Kolumbijas un Džordžtaunas universitātēs un kā diplomātijas praktiķis – strādāju šajā jomā jau 25 gadus. Latvijā mana pieredze kā diplomātam ir bijusi ļoti pozitīva un esmu daudz iemācījies.

– Kādi ir jūsu iespaidi par Latvijas valsti un sabiedrību?


– ASV un Latvijas attiecības ir ļoti labas un mūsu stratēģiskā partnerība ir ļoti spēcīga. Par to jāsaka paldies arī Latvijai, kurai ir straujākā ekonomiskā izaugsme Eiropas Savienībā. Drošības un aizsardzības jomā Latvija nav drošības patērētājs, bet dod arī savu artavu. Par to liecina Latvijas valdības apņemšanās palielināt izdevumus aizsardzībai līdz diviem procentiem no iekšzemes kopprodukta, pakāpeniski sasniedzot šo apmēru 2020. gadā. Jūsu bruņotie spēki piedalījušies NATO misijā Afganistānā. Mūs vieno arī spēcīgi cilvēciskie kontakti, kā arī ekonomiskās saites. Sadarbībā ar Latviju šajos gados izjutu izaugsmi un dinamiku.

– Kuri sadarbības virzieni Latvijas un ASV attiecībās attīstījušies visstraujāk?


– Jāsāk ar aizsardzības jomu, kurā sadarbība bijusi ļoti aktīva. Pēdējie seši līdz astoņi mēneši ir bijuši ļoti intensīvi, jo ir palielinājusies ASV militāro spēku klātbūtne – ieradušies ASV karavīri. Būtiska ir sadarbība tirdzniecības un investīciju jomā. Vairāki ASV uzņēmumi, piemēram, “Cabot”, “Cytec” un “Groglass”, ir veiksmīgi atvēruši savus atbalsta centrus Latvijā, radot te jaunas darba vietas. Šādas tendences vēl vairāk redzēsim arī nākotnē. Tāpat svarīga ir sadarbība enerģētikas jomā.

– Runājot par enerģētiku, ASV pamazām apgūst savas plašās slānekļa gāzes atradnes. Vai nākotnē sašķidrinātā gāze no ASV varētu tikt eksportēta uz Latviju?


– Pieļauju, ka tā ir reāla iespēja. Mūsu rīcībā esošie resursi to atļauj. Tomēr, lai tas notiktu, nepieciešams, lai Baltijas jūras reģionā būtu termināļi, kas varētu uzņemt sašķidrinātās gāzes kravas. Aprīlī Latvijas premjere Laimdota Straujuma bija vizītē ASV. Mūsu valdība un uzņēmēji ir patiešām ieinteresēti ciešākā sadarbībā ar Latviju. Mans darbs kā vēstniekam bija stiprināt šīs saites.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Balsosim par Vienotību,un ne tikai no pirmskara Latvijas “sistēmas stūrakmeņa”-progresīvā ienākuma nodokļa,bet arī no samazinātas PVN likmes pārtikai un obligātās veselības apdrošināšanas,mums veiksmīgi izdosies izvairīties vēl simts gadus!

 2. Droši atdosim krievu izdomātai ebreju kopienai to, kas tai nekad nav piederējis un būs pareizi. Kaut gan kas to zina, gadās ka atdodot iegūsti vairāk. Nezinu gan ko mēs no žīdiem varam sagaidīt, viņi vienmēr acīs runājuši laipni, bet stāvējuši mums pretējā pusē. Kā saka: nav uguņa bez dūmiem. Žēl ka tas vēstnieks aizsteidzās prom tik ātri. Pie mums viņš varētu iemācīties ne tikai veiksmīgi izvairīties no visiem stūrakmeņiem un Ziedoni būtu skaitīis latviski bez špikera.

 3. iedod kādu bezmaksas pīradziņu!

 4. Lai tu zinātu un neaizrītos ar žulti- Aleksandrs Udaļcovs runāja latviešu valodā. Nedaudz, bet runāja un diezgan sakarīgi. Pilsonības eksāmenu noliktu ka dimd.

 5. Latvija ir truli stulba pildot asv nelietīgos rīkojumus. Pašiem savu smadzeņu nav un tapēc gatavi kalpot da jebkam, pat tādiem pasaules neliešiem kā amerikāņiem. Kalpu tautai, kalpu valdība, ko citu gaidīt. Kādi bija neuzticami nodevēji, to arī amīši izmanto. Tikai pa velti. Nevis kā krievi uzrāvās uz latviešu stukačiem un nodevējiem pa naudu.

 6. Pirmo reizi dzirdu, ka šis cilvēks izsaka viedokli publiski. Man personīgi nav ne jausmas, ar ko viņš visu šo laiku nodarbojās Latvijā. Pat Gārberi bija skaidrs, viņai galvenais bija geju un homoseksuāļu tiesības pāri visam, arī tad, ja tas meta ēnu uz ASV. Viņai, kā jau kārtīgai žīdietei, kopš pasaulē ir tāda valsts kā Izraēla, ASV intereses patiesībā ir pie kājas. Žīdiem ASV bija svarīga, tikai tik ilgi, kamēr viņiem nebija savas valsts, tagad ASV ir vienkārši ļoti spēcīgs konkurents, kurš jānovājina. Tāpēc jau Lemann iesāka šo bankrotu vilni. Pie kam prasības ir netradicionālas un ļoti savtīgas, pārsvarā žīdu grupējumiem piederošās bankas esot jāglābj par valstu naudu. Super, bet rietumi iekrita.

 7. L. Grantiņš LRTT Atbildēt

  Atsauc no Latvijas šo sprukstiņu tāpēc, ka sasmērējās ar Maskavas bandītiem, tāpat kā iepriešēja jebrejiete, kura slepeni apmeklēja Urbanoviča rančo.

 8. Kaut kā tos amerikāņus nemana.Man ir pieejamas tikai ķīniešu produkcija.Droši vien amerikāņi baro un apgādā 4.maija varoņus pārņemot šefību noKremļa.

 9. “daudzveidība ir vērtība un spēcīgs resurss” it sevišķi spēcīgs tas resurss ir apvienojotos ar Krievijas agresivitāti. To mēs labi redzam Ukraīnā. Domāju, ka ASV pilsoņi pilnā mērā to nekad nespēs novertēt.

  • Kļūsti par ASV pilsoni – spēs novērtēt! Latviešu kopiena ASV kopš 1950-iem gadiem jau nevienu Rietumu vērtību apgūt gribētāju nav atraidījusi!

 10. Vispirms pamatnācijai ir jāiemācas būt stingrai savu nacionālo interešu aizstāvībā un jāgodā savas garīgās vērtības, kas ir arī pamatu pamats labklājībai. Nedrīkst visu mērīt naudā, ir jāaizslauka tā uzplaukusī KP, čekas nomenklatūras un tai pietuvināto alkatība, jāatjauno darba tikums un savstarpējā cilvēciska cieņa. Un no parējām dzīvokjošām Latvija tautām arī jāprasa respekts pret pamatnācijas garīgajām vērtībām un senču mantojumu. Garīgo vērtību degradācija Eiropā ir radījusi dzīves haosu, stagnāciju. Faktiski Eiropas valstis dzīvo uz uzkrājuma, kuru radīja iepriekšējās paaudzes pēckara laikā, pirms lielās tautu staigāsanas,ņemot vērā visu sabiedrības slāņu godīgu ieguldījumu (progresīvais nodoklis).

 11. Vai ir kāds ,kurš atceras,ka kaut viens Krievijas vēstnieks ir mācījies vismaz vienu vārdu latviski?

  • Amerikāņi ir šoubiznesa piekritēji.
   Bet tanī pat laikā,viņš,laikam ir vienīgais,kurš atzinis – latviešiem ir sava valoda.
   Pakala ir inteliģences pārstāvis ASV diplomātu aptverē.Likt Latvijai palielināt aizsardzības budžetu un iepirkt ASV novecojušo bruņojumu – tur vajadzīgs īstens USA hawk.Arī netradicionāļu kustība bremzējas.
   Tamdēl arī paātrināta sūtņu maiņa.

Draugiem Facebook Twitter Google+