Ekonomika
Darbs

Latvija ir eksporta pieauguma radīto darba vietu līdere0

Foto: Shutterstock

Eiropas Komisijas pagājušajā nedēļā publiskotā pētījuma dati liecina, ka eksports nodrošina 36 miljonus darba vietu Eiropā. Tas ir skaidrs pierādījums par globalizācijas radītajiem efektiem ekonomikā.

36 miljoni darba vietu – tas ir par 66% vairāk nekā 2000. gadā. Varbūt mazāk svarīgi pašai Eiropai, taču pasaulei gan ir svarīgi, ka ES eksports pasaulē ir radījis 20 miljonus darba vietu.

Citi skaitļi liecina, ka uz katru miljardu eiro papildu eksporta Eiropas Savienībā rodas 13 000 darba vietu. Turklāt šīs darba vietas ir vidēji par 12% labāk apmaksātas nekā vidējais atalgojums ES.

Patīkami, ka Latvija ir šā eksporta pieauguma radīto darba vietu līderu grupā ar 138% pieaugumu, tāpat kā kaimiņvalstis Lietuva (+153%) un Igaunija (+147%).

Starp interesantām atziņām šajā pētījumā ir arī tā, ka dalībvalstu eksporta pieaugums noved pie daļas radīto darba vietu “pārplūšanas” uz ES kaimiņvalstīm. Konkrēti, 82,4% eksporta radīto atrodas noteiktās valsts teritorijā, bet 17,6% pārplūst uz kaimiņvalstīm.

Te gan Latvijai nav tik ļoti paveicies – lielākie šīs pārplūšanas ieguvēji ir Čehija, Polija, Ungārija, Malta, Nīderlande un Slovēnija. Tiek uzskatīts, ceturtā daļa no eksporta radītā darba vietu pieauguma tiek radīts tieši ar minēto “pārplūšanas” efektu. Latvijā – 17,3%.

Domāju, ka valsts ie­stādēm Latvijā būtu ļoti nopietni jāanalizē, kādi ir šādu darba vietu izvēles mehānismi un kā mēs no 17% varētu savu daļu uzaudzēt līdz 27% vai vairāk.

Ņemot vērā nupat “Digital Freedom Festival” izskanējušo, ka ārvalstu uzņēmēji arvien biežāk izvēlas Latviju par savu uzņēmumu izvietošanas vietu, tad šis mērķis nešķiet nereāls.

Jo skaitļi ir grandiozi – eksports tikai Vācijā vien rada 6,8 miljonus darba vietu, bet citās ES dalībvalstīs vācu eksports rada vēl 1,6 miljonus darba vietu. 270 tūkstoši no tām atrodas Polijā, 160 tūkstoši Itālijā, gandrīz tikpat Nīderlandē, tikai nedaudz atpaliek Čehija un Francija. Un tas ir tikai vienas, lai gan vislielākās, valsts eksports.

Saistītie raksti

Ko tad Latvijas darba tirgus ir ieguvis no ES eksporta? Eiropas Komisijas dati apgalvo, ka eksports ir radījis 157 tūkstošus darba vietu Latvijā. Papildus tam vēl 33 tūkstoši darba vietu ir saistīti ar citu valstu eksportu.

Citiem vārdiem sakot – 21% visu darba vietu valstī ir saistīti ar eksportu. Turklāt Latvijas eksports ir radījis arī 17 tūkstošus darba vietu citās ES valstīs. Dati liecina, ka vairāk nekā 60% eksporta jomā nodarbināto ir vidējas kvalifikācijas darbinieki, gandrīz 30% – augstas kvalifikācijas.

59% no eksporta radītajām darba vietām ir saistītas ar pakalpojumu nozari.

LA.lv