×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
4. oktobris, 2016
Drukāt

Latvijas filmu maratons

Kultūras ministre Dace Melbārde (no kreisās) un Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova piedalās preses konferencē, kurā iepazīstina ar nacionālajai kino balvai "Lielais Kristaps" nominēto filmu un profesionāļu sarakstu.Kultūras ministre Dace Melbārde (no kreisās) un Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova piedalās preses konferencē, kurā iepazīstina ar nacionālajai kino balvai "Lielais Kristaps" nominēto filmu un profesionāļu sarakstu.

Foto - Evija Trifanova/LETA

No ceturtdienas līdz 12. oktobrim risināsies ievērojamākais notikums Latvijas kino gada dzīvē – nacionālais filmu festivāls “Lielais Kristaps”, kas šogad ieguvis arī Nacionālās kino balvas statusu.

Pēc pagājušā gada izteikti demokrātiskā formāta, kad vairāk nekā 80 filmu skatē skatītājam tika sniegta iespēja “pielaikot” gandrīz visu gada laikā paveikto, ko vērtēja 400 kino profesionāļu forums, ir notikusi atgriešanās pie pārbaudītām vērtībām. Pārmaiņas ir skārušas gan “Lielā Kristapa” filmu atlases, gan novērtējuma sistēmu, gan norises vietu. Galvenie festivāla notikumi šogad risināsies kinoteātrī “Splendid Palace”, tomēr nominēto filmu izlase būs skatāma arī kino “Cinamon”. Šoreiz balvai pieteiktās vairāk nekā 70 filmas vispirms izvērtēja atlases komisija, tās nominējot 23 kategorijās, un pēc tam gala lēmumu pieņems starptautiskā žūrija, kuras lēmumus redzēsim apbalvošanas ceremonijā 12. oktobrī uz kino “Splendid Palace” skatuves, ko pārraidīs arī LTV1.

Godinot kino meistaru Jāni Streiču 80. jubilejā, 6. oktobrī festivāls tiks atklāts ar tikko restaurēto 1983. gadā tapušo filmu “Svešās kaislības” – vienu no režisora spēcīgākajiem darbiem. Jānis Streičs tiks sumināts arī 12. oktobrī, viņam pasniedzot balvu par mūža ieguldījumu Latvijas kino mākslā.

Festivāla laikā būs vairākas intriģējošas pirmizrādes – arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopražojuma spēlfilmai “Senekas diena” (studija “Lokomotīve”). Šo režisora Kristijona Vildžūna filmu, kas vēsta par notikumiem Lietuvas neatkarības atjaunošanas priekšvakarā, kad trīs astoņpadsmitgadnieki nodibina Senekas brālību, par moto izvēloties frāzi “Dzīvo katru dienu tā, it kā tā būtu pēdējā”, Lietuva tikko izvirzījusi ASV Kinoakadēmijas balvai “Oskars” nominācijā par labāko ārzemju filmu. Savukārt Latvijas un Lietuvas kopražojuma lentes “Karaliskā maiņa” (“Film Angels Studio”, režisors Igns Miškinis) centrā ir kāds policists, kurš atstāts viens privātā klīnikā, lai apsargātu komā guļošu pacientu, kurš apsūdzēts Otrā pasaules kara noziegumos.

Pirmizrādes piedzīvos arī dokumentālās filmas – “Visu laiku snieg” vēstīs par drīz uz ekrāniem gaidāmās režisora Viestura Kairiša filmas “Melānijas hronika” tapšanu, kā arī pirms skatīšanās notiks diskusija par okupācijas perioda atspoguļošanu Latvijas kino. Pirmo reizi uz lielā ekrāna tiks rādīta dokumentālā filma “Kvanta kods” par zinātnieku Vjačeslavu Kaščejevu un viņa pasauli (pirmizrāde 11. oktobrī plkst. 18.30 “Splendid Palace” Lielajā zālē). Savukārt sestdien, 8. oktobrī, plkst. 11 “Splendid Palace” Lielajā zālē mazos skatītājus ar vecākiem gaidīs dažādu laiku animācijas pērļu izlase – tajā iekļauta, piemēram, Arnolda Burova 1977. gadā radītā “Si-Si-Dra”, Ēvalda Lāča “Eži un lielpilsēta” (2013), Māra Putniņa “Korida” (2012), Edmunda Jansona “Kā lupatiņi mazgājas” (2010), Indras Sproģes “Atraktīva Briežvabole no Carnikavas” (2016) u. c. Festivāla programmā pirmo reizi būs īpašs seanss vājredzīgajiem (8. oktobrī plkst. 13 “Splendid Palace” Mazajā zālē), kurā rādīs Jāņa Streiča filmu “Mans draugs – nenopietns cilvēks”.

Vairāk: lielaiskristaps.lv

 

“LIELĀ KRISTAPA” TOP 5

Spēlfilma “Senekas diena” (studija “Lokomotīve”, pirm­izrāde 8. oktobrī plkst. 18 “Splendid Palace” Mazajā zālē).

Spēlfilma “Karaliskā maiņa” (“Film Angels Studio”, 7. oktobrī plkst. 18.30 “Splendid Palace” Lielajā zālē).

Dokumentālā filma “Visu laiku snieg” (“Mistrus Media”, 10. oktobrī plkst. 18 “Splendid Palace” Mazajā zālē).

Studentu filmu konkurss (7., 8. un 10. oktobrī plkst. 21 “Splendid Palace” Lielajā zālē).

n Īsmetrāžas dokumentālā filma “Dubultportrets” (režisore Brigita Eglīte, “V.V.M. studija”, “Cafe Film Noir”, 9. oktobrī plkst. 19).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+