Kultūra
Latvijā

Saulgriežu svinību ceļvedis (papildināts ar līgošanu Mārupē) 16


Meitene ar jāņuzālēm Zāļu tirgū Doma laukumā.
Meitene ar jāņuzālēm Zāļu tirgū Doma laukumā.
Foto – LETA

Daudzviet koncerti un zaļumballes

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Katlakalna Tautas nams, folkloras kopa “Rāmupe” un bērnu folkloras kopas dalībnieki aicina uz salīgošanu Katlakalna (Pļavniekkalna) svētvietā, Sauliešu kalnā, 15. jūnija plkst. 18.

Aicināti it visi, kas vēlas iejusties siera vārīšanas mākslās, saprast, kā tiek sadarināts ugunsrats, visi, kuŗi vēlas kopā iekurt mazu pirmsjāņu ugunskuru, sadziedāt skaistās līgotnes un atcerēties un apgūt Jāņu laika rotaļas.

Jāņu laika svētīšana ir bagāta arī daudzo rituālo darbību dēļ – viena īsā Jānu nakts ir ne tikai dabas maģijas un smalku sajūtu pilna, bet arī darbošanās bagāta. Un daudz kas jāiespēj, jāpagūst, jāpaveic jau līdz tam, līdz svētku sākumam – gan alus jāsadara, gan siers jāsasien.

Jelgavā darinās kļavu lapu Jāņu vainagus

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Vasaras saulgriežos, 21.jūnijā pulksten 12 Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornī notiks izzinoši – radošā nodarbība, kuras laikā tiks darināti Jāņu vainagi no kļavu lapām. Tradicionāli Līgo svētkos vainagi tiek pīti no ozola zariem un dažādām Jāņu zālēm, bet oriģināli izskatīsies vainags, kas veidots no kļavu lapām.

Līgo vakars latviešiem saistās ar dažādiem rituāliem un tradīcijām – jāpin vainags, jālasa jāņuzāles, jāzīlē nākotne un jālīgo. Visas puķes un zāles aug līdz Jāņiem, pēcāk sāk briest, tāpēc ne velti Līgo vakarā plūktās zāles un ziedi ir ar maģisku spēku.

Jāņu vainags, kas pīts no trejdeviņām puķēm un zālēm, ir kā maģisks aplis, kas tā nēsātāju pasargā no nelaimēm un slimībām, atvaira skauģus un nelabvēļus. Meitu vainagos var iepīt visu, kas vien pļavā atrodams, smaržai vainagā var iepīt kalmi un piparmētru. Labi izskatās vainagā iepīti suņuburkšķi, āboliņš, bet īpašu kuplumu vainagam piešķirs kļavu lapas.

Izzinoši – radošās nodarbības laikā dalībnieki varēs iepazīt Jāņu zāļu īpašības un to nozīmi, kā arī praktiski izgatavot savu vasaras saulgriežu vainagu no jāņuzālēm un kļavu lapām. Nodarbība “Kļavu lapu vainagu darināšana” notiks 21.jūnijā pulksten 12 Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornī. Dalības maksa 4,50 eiro, bet pirmsskolas vecuma bērniem 1,50 eiro. Visi nepieciešamie materiāli vainagu pīšanai tiks nodrošināti.

Ventspils novads līgos Jūrkalnes Ugunspļavā

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Informācija un iepriekšēja pieteikšanās nodarbībai pa tālruni 63005445 vai e-pastu tic@tornis.jelgava.lv

21. jūnijā plkst. 20 Jūrkalnes Ugunspļavā sāksies vasaras saulgriežu svinības kopā ar “Nepieradinātā folka orķestri”, Ventspils novada folkloras kopām un Saldus kapelu “Strops”, vēsta Ventspils novada pašvaldības informatīvā izdevuma “Ventspils Novadnieks” redaktore Marlena Zvaigzne.

Kopš 2010. gada Jūrkalne kļuvusi par Ventspils novada vasaras saulgriežu svinību centrālo vietu. 21. jūnijā gada garākā diena un īsākā nakts tiks pavadīta Ugunspļavā, kur varēs dziedāt un dejot kopā ar folkloras kopām, piedalīties saulgriežu rotaļās, tradīcijās un rituālos. Saulei norietot, pa jūras stāvkrastu tiks ripināts ugunsrats.

Šogad Jūrkalnes Vasaras saulgriežos uzstāsies “Nepieradinātā folka orķestris”, kura dalībnieki izmanto visdaudzveidīgākos instrumentus – bungas, perkusijas, ģitāras, flautas, saksofonu, akordeonu, vijoli, sintezatorus, ukuleli, lietuskoku, sanzu un čellu.

Vakara skanējumu papildinās Ventspils novada folkloras kopas “Maģie Suiti”, “Pūnika, “Sītava”, “Kāndla, “Piltīn” un Ugāles folkloras kopa, bet par mūziku dančiem rūpēsies kapela “Strops” no Saldus. Ugunspļavā degs pūdele, lāpas, ugunskuri un arī kalēja Ainara Ruļļa izveidotās Ugunsdzirnavas, kas savu griezienu uzsāks pusnaktī.

Pedvālē Jāņus svinēs ar krāšņu ugunsskulptūru izrādi “Čuguna vainags”

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā turpinās starptautisks tēlniecības simpozijs “Čuguns. Akmens”, un 11. jūnijā visas dienas garumā tiks kausēts un liets čuguns, radot četras jaunas skulptūras, portālam LA.lv paziņoja simpozija kuratore Laura Miglone.

Pēc vairāku nedēļu gatavošanās – skulptūru metu un formu veidošanas – 7. jūnijā tika izkausētas un izlietas trīs tonnas čuguna materiāla, radot piecas monumentālas skulptūras. 11. jūnijā čuguna liešanas svētki Pedvālē turpināsies. Visas dienas garumā notiks čuguna kausēšana un liešana, radot vēl četrus mākslas darbus, katram no tiem izmantojot apmēram tonnu izkausētā metāla.

Darbu svinīga atklāšana notiks 20. jūnijā, un tā ievadīs 7. Starptautisko laikmetīgās čuguna mākslas konferenci “Savienošanās: dzelzs mākslā, rituālā un ainavā”, kura ilgs no 20. līdz 24. jūnijam. Konferences dalībniekiem būs iespēja apmeklēt lekcijas un paneļdiskusijas par tēlniecību un čuguna kausēšanu, Latvijas vēsturi, kultūru un kultūrvēsturisko mantojumu, kā arī vērot dažādus paraugdemonstrējumus un gūt praktisku pieredzi čuguna mākslas darbu izveidē.

Galerijas nosaukums

Čugunam veltītie pasākumi Pedvālē kulmināciju piedzīvos Jāņu naktī ar krāšņu čuguna kausēšanas performanču un ugunsskulptūru izrādi “Čuguna vainags” visas nakts garumā.

Čuguna mākslas kustība aizsākās ASV pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados, radot iespēju māksliniekiem ar salīdzinoši lētiem un vienkāršiem līdzekļiem veidot metāla skulptūras. Ar laiku čuguns tēlniecībā tika izmantots arvien plašāk un daudzpusīgāk, tika organizēti vērienīgi simpoziji, semināri un darbnīcas. Kopš 1988. gada ASV un vēlāk arī citur pasaulē notiek čuguna tehnoloģijai un estētikai veltītas konferences. ASV izplatītā čuguna skulptūru liešana ir arī performatīvs process, un tā laikā ir iespējams vērot vizuāli krāšņu un iespaidīgu liesmu, dzirksteļu un plūstoša metāla izrādi, kā arī jaunu mākslas darbu rašanos šī procesa rezultātā.

Dabas muzejs aicina uz tautisku ielīgošanu

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Turaidas Jāņkalnā salīgos no visiem Latvijas novadiem

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Sestdien, 21.jūnijā, no plkst.20.00 Valmieras muzeja iekšpagalmā varēs baudīt Zāļu vakara burvību. Tad saule uzkāpusi debesu kalnā visaugstāk un daba uzplaukusi pilnbriedā.

Lai gada garākajā dienā un īsākajā naktī godam svinētu Vasaras saulgriežus, tradīciju kopa “Griezes” kopā ar Rencēnu folkloras kopu “Rota” Rātsupītes krastā gaidīs lielus un mazus līgotājus. Kopīgi tiks apdziedāti treji vārti, dziesmās aplīgota Gauja un ozola spēks, kā arī tiks piekopti mājas aizsardzības rituāli.
Ap plkst.20.30 tiks aizdegts Saulgriežu ugunskurs. Rituāla laikā, sniedzot ziedojumus ugunij, tiks dedzināti pērnie Jāņu vainagi. Tāpat gaidāmas kopīgas dziesmas un danči, būs zīlēšanas rituāls neprecētām meitām (jāatceras, ka galvā noteikti jābūt vainagam) un, kā vienmēr, paredzēta līgotāju apcelšana. Jāpiemin, ka viesi tiks cienāti arī ar tradicionālajiem latviešu Jāņu ēdieniem – ķimeņu sieru un alu.

Jāņi ir lielākie un mīlētākie latviešu svētki, tāpēc tiem agrāk gatavojās īpaši cītīgi – padarīja visus lauku darbus, izravēja dārzus un puķudobes, sakopa sētas. Saimnieces sēja sieru, bet saimnieki no miežiem darīja alu.

Arī mūsdienās, lai kopīgi varam pateikties Saulei un dabai par to, kas mums ir dots, lai varam lūgt spēku un uzņemt enerģiju nākamajam Saules gada ciklam, līdz Jāņiem mēdzam sakopt savu māju un dvēseli, svētkos uzvilkt baltu kreklu, galvā likt pašu pītu vainagu – meitām un sievām zāļu, vīriem un puišiem – ozollapu.

Kopējai noskaņai līgotāji aicināti ierasties tautas tērpā vai linu drānās, kā arī Jāņu vainagiem galvā.

Ādažos no vainagiem un Jāņu zālēm veidos Saules zīmi

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Varena vasaras saulgriežu svinēšana gaidāma arī Ādažos, kur cita starpā no svinētāju vainagiem un Jāņu zālēm plānots veidot Saules zīmi, informē pašvaldībā.

21. jūnijā plkst. 11 Līgo laukumā notiks pasākums “Ielīgosim Jāņus!”. Ādažniekus sveiks deju kolektīvi “Sānsolītis” un “Draugi”, senioru vokālais ansamblis “Gaujmalas lakstīgalas”, dziedātāji no koriem “Jumis” un “Mundus”, kā arī bērnu vokālā studija “Rakari”. Darbosies arī Līgo vainagu pīšanas darbnīca. Svinētāji lūgti ierasties ar vainagiem un Jāņu zālēm, jo kopā tiks veidota Saules zīme.

Savukārt 23. jūnijā plkst. 21 Gaujas parkā notiks sarīkojums “Līgo Ādažos”, kur sadziedās, sadancos un iekurs lielo novada ugunskuru. Lustīgu noti palīdzēs noturēt Artūrs Breidaks kopā ar Ādažu Kultūras centra amatiermākslas kolektīviem: “Spriguli”, “Sprigulīti”, “Varavīksni”, “Mēs tikāmies martā…”, vīru vokālo ansambli un senioru deju kolektīvu. Sekos Zaļumballe kopā ar grupu “Sestā jūdze” un DJ E. E. Edžiņu.

Mārupes novads ielūdz uz kopīgu līgošanu Jaunmārupē

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Turpinot tradīciju novadā rīkot kopīgu Jāņu sagaidīšanu, 23. jūnija vakarā Mārupe ielūdz uz līgošanu un lustīgu saullēkta sagaidīšanu Jaunmārupes ciemā.

Programmā pulksten 21.00 humoršovs “Sievietes, sievietes…”, kurā apvienojušās pazīstamās latviešu aktrises – Velta Skurstene, Regīna Devīte, Indra Burkovska,  Ilze Pukinska, Inese Ramute, Ieva Aleksandrova – Eklone, kā arī TV šovu zvaigzne un dejotāja Sarmīte Prule un dziedātāja Laila Ilze Purmaliete. Par ko sievietes smaida un joko? Nu, protams, – par vīriešiem! Humoršovā neiztikšot arī bez politikas, jo kā nekā vēlēšanas vairs nav  aiz kalniem.  

Pēc izrādes, pulksten 22.50, visi līgotāji aicināti uz tautas sadziedāšanos un kopīga Jāņu ugunskura iedegšanu.

Sākot no pulksten 23.00 līdz pat rītausmai Jaunmārupes pļavā pie ūdenstorņa būs zaļumballe kopā ar grupām “Credo”, “Kantoris 04” un “Kraujas Band”.
Uz vietas tirgotāji piedāvās nogaršot labākos Līgo vakara gardumus, taču līdzi katrs var ņemt arī savu cienastu.
Ieeja pasākumā bez maksas.

LA.lv