×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
22. maijs, 2018
Drukāt

Viltus ziņa: Latviju pasludina par seno “rusiču” zemi (45)

Ekrānuzņēmumi no "russkijevesti.ru" un livejournal"Ekrānuzņēmumi no "russkijevesti.ru" un livejournal"

“Valdošie”, tas ir, “latviešu etnokrāti”, slēpj no krievvalodīgajiem, ka īstenībā Latvijas teritorija dziļā senatnē bijusi slāvu, lasi – krievu – zeme un “rusiči” nav nekādi ienācēji no Pētera I laikiem. “Īstenībā” te jau sen dzīvojuši vendi, kas tā pati slāvu cilts “venedi” vien esot. Šādi pseidovēstures prātojumi krievvalodīgajā vidē gan rakstveidā, gan amatierisku videofilmu veidā sāka izplatīties pirms kādiem desmit gadiem, bet tie joprojām cirkulē interneta diskusijās, dažādos emuāros un uz “krievu pasauli” orientētās vietnēs.

“Mēs domājam, ka visiem ir laiks pārtraukt maldīties un jāizdara vienīgais pareizais secinājums: mūsdienu Latvijas teritorijā no vissenākajiem laikiem ir dzīvojušas dažādas ciltis un tautas, turklāt ir pilnīgi iespējams, ka vissenākā no tām bija venedi, tas ir, slāvi – rusiči un som­ugri – līvi. Bet, lūk, kurši un zemgaļi acīmredzami atnāca šurp vēlāk. (..) Tātad mūsdienu slāvi dzīvo nevis ciemos pie latviešiem, bet savā vēsturiskajā dzimtenē,” teikts pagarā apcerējumā, ko parakstījuši kāds Jurijs Govorovs un Ivans Pomnjaščijs (visticamāk, tie ir segvārdi, jo interneta resursos nav atrodamas pazīmes, ka tādas ar politiku vai vēsturi saistītas personas tiešām eksistētu). Minētais apcerējums pirms vairākiem gadiem bija publicēts izdevumā “Vesti”, bet tā saturs turpina “priecēt” dažādos profilos sociālajā tīklā “Facebook”, kā arī krievvalodīgo vidē populārajā blogu vietnē “LiveJournal”.

Dedzīgākais šīs, tā sakot, alternatīvās vēstures vēstīšanas pārstāvis ir vairāku grāmatu un videofilmu autors Igors Gusevs, kura prātojumi lasāmi arī vietnē “9may.lv”, nemaz nerunājot par sociālajiem tīkliem. Gusevs nekad nav slēpis, ka vēlas raudzīties uz Latvijas vēsturi no “krievu latvijieša redzespunkta”, un attiecīga noskaņa valda viņa rakstu darbos. Viena no centrālajām tēzēm šajā konstrukcijā, kā jau minēts, ir doma, ka noslēpumainā vendu tauta, kura Livonijas Indriķa hronikā par 13. gadsimtu pieminēta tikai burtiski dažos teikumos, stāstot, ka kurši to padzinuši no Kurzemes, pēc tam Rīgas apkaimes un kas visbeidzot apmetusies pie Cēsīm, ir tie paši romiešu un agro viduslaiku vēsturnieku darbos pieminētie venedi (tā senāk apzīmēja slāvus). Tā kā plašus Eiropas apgabalus, ieskaitot Baltijas jūras dienvidu piekrasti apdzīvojušie venedi tiek identificēti kā vēlāk ģermanizētu dažādu rietumslāvu tautu kopums, bet mūsdienu krievu šovinisma ideologiem jebkura ar slāviem saistīta tauta automātiski nozīmē krievus, tad secinājumu ķēde noved pie tā, ka krievi jeb “rusiči” jau aizvēstures laikos dzīvojuši Kurzemē, “dibinājuši Rīgu” un Cēsis, tas ir, Vendeni. Arī “Atskaņu hronikā” pieminētais sarkanbaltsarkanais vendu karogs tātad ir krievu, un pat paši latvieši esot cēlušies no krieviem. “Un kā tad izskaidrot, ka vācu bruņinieki Ventspili un Cēsis sauca attiecīgi par “Vendau” (patiesībā “Windau”. – Aut.) un Vendeni? Tur pavisam noteikti nedzīvoja ne zemgaļi un ne kurši, bet tieši slāvi – vendi. Un tas notika vēl pirms krustnešu ierašanās,” teikts internetā plaši sastopamajos apcerējumos un to atvasinājumos, kas saistāmi ar Guseva vārdu. Spēlēšanās ar vietvārdiem turpinās, apgalvojot, ka “slāvu” vārdi ir praktiski viss, kas Latvijas teritorijā sākās ar “Ve-” vai “Vi-“. “Slāviski” esot pat Rīgas, Rojas un Rūjienas nosaukumi! Un tā bez gala līdz pat secinājumam, ka venedi/vendi bijušas slāvu ciltis, kas runājušas “senkrievu valodā” un “Eiropā likušas pamatakmeni praktiski visām lielajām pilsētām”.

 

Ekrānuzņēmumi no "russkijevesti.ru" un livejournal"Ekrānuzņēmumi no "russkijevesti.ru" un livejournal"

Atmaskojums

Spriedelējumi, ka latvieši cēlušies no krieviem, ka tiem tātad nav ne lāgā sava karoga, ne zemes, stipri atgādina jau pēdējos gados Krievijas TV raidījumos un rakstos agresīvi paustu apgalvojumu, ka “Ukraina nav nekāda valsts” un “ukraiņu nācijas nav”. Taisnības labad jāsaka, ka attiecībā uz latviešiem šobrīd šīs idejas ir marginalizējušās lielākoties līdz interneta diskusiju līmenim, taču “argumenti” turpina būt ļoti dzīvelīgi. Latviešu vēsturnieki, piemēram, arheologs, profesors Andrejs Vasks un LU Latvijas Vēstures institūta direktors Guntis Zemītis jau agrāk ir aizrādījuši, ka apgalvojumiem par “senslāvu valsti” Latvijas teritorijā nav pamatojuma ne senos dokumentos, ne arheoloģiskajos atradumos. Tāpat automātiska jebkuras slāvu tautas identificēšanās kā krievu ir absurds. Vendu piederība rietumslāviem ir tikai viena no hipotēzēm, jo ne mazāk un varbūt pat vairāk ticami, ka vendiem vārdu devusi Ventas upe, kuras apkaimē tie reiz dzīvoja. Arheoloģiskie izrakumi nesniedza nekādus pierādījumus vendu saistībai ar slāvu kultūrām, drīzāk ar Kurzemes lībiešiem. Šo jautājumu profesors Vasks citstarp ir iztirzājis rakstā “Vendu jautājums Latvijas aizvēsturē”, kas atrodams krājuma “Arheoloģija un etnogrāfija” 26. sējumā. Kā tauta vendi acīmredzot asimilējās vidzemnieku priekšteču letu vidū jau 13. gadsimta gaitā.

Guntis Zemītis raksta, ka etnonīmu “vendi” un “venedi” fonētiskā līdzība jau 19. gadsimtā mudināja krievu zinātniekus izteikt hipotēzi, ka vendi varētu būt slāvi. Taču tālāk par hipotēzi nav tikts, jo tas ir tikai nepierādāms minējums. “Būtībā ir runa par klasisku demagoģijas shēmu – vispirms aplama ziņa, tad seko jau atsaukšanās uz šo ziņu kā avotu,” tā lielkrievu šovinisma garā domājošo centienus raksturo Latvijas Vēstures institūta vadītājs.

KM_SAPC_logo

Pievienot komentāru

Komentāri (45)

 1. Vispār, ja būsim precīzi, tad slāvu cilts kas dzīvoja Pietālavas un letu zemju pierobežā – kriviči, no kā cēlies arī senais nosaukums – krievi. Agresija no slāvu ciltīm sākās tikai tad, kad tās pilnībā tika asimilētas un pakļautas tatāru-mongoļu jūgam.

 2. Līvi un arī vendi, šeit tiešām bija pirmās tautas un ienāca stipri vien ātrāk, nekā baltu ciltis. Vismaz līvi, nekad nav bijuši un arī nebūs latvieši, jo pieder pie pārejas rases, pa vidu starp balto rasi un dzelteno. Ja latvieši domā, ka sajaucoties ar citu rasi, tie paliks balta rase, tā ir vēsturiska un milzīgi liela kļūda. Arī neviens mulāts, lai cik balsts nebūtu, vienmēr būs tikai krāsainais. Tie ienāceji, kuri sevi sauc par krieviem, arī nav nekādi tīrie slāvi un baltās rases pārstāvji. Ja kas vēsturiski un laika gaitā ir piejaucies klāt, tad grozies kā gribi, viņi paliks tādi paši mulati, kādi ir pa lielai daļai, arī tagadējie latvieši. Kad Pēteris l ieiviesa tagadējo krievu valodu, tad pat ap Maskavu, vietējie runāja dažāddās som-ugru izloksnēs un viņiem krievu valoda, bija jau svešavloda, kuru uzspieda ar varu. Par baltiem pat nav īsti skaidrs, no kuras tautas atzara tie nākuši, bet tukšā vietā viņi neradās un nebija arī nekāda pirmtauta, kura nonāca uz zemes no debesīm un tādēļ drīkst visiem diktēt savus noteikumus. Mana tēva vecāmāte, vēl mācēja līvu valodu un ja ņem pēc tādām pazīmēm, tad esmu līvs, kuram uzspieda latviešu valodu tāpat, kā tagadējiem Krievijas «krieviem», viņu krievu valodu Ar varu un ar cara ukaziem. Lai krievi paši cīnās par sevi, bet līvi un ne es vienīgais, uzskatām, ka latvieši pret mums ir pielietojuši varmācīgu limngvistisko genocīdu. Tā tas ir un latviešiem tas nekādu godu nedara. Paši mazi, bet citus mazus pakļauj un vienkāršī iznīcina, kā tautu, etnosu un arī kultūru, kura tomēr stipri atšķirās no jūsu laviskās dzīves izpratnes.

  • Līvi un Vendi viennozīmīgi nav pirmās tautas, kas šeit ienākušas,
   Līvi, kas ir somugru izcelsmes, ir latvieši, tāpat kā daudzas citas tautas – kurši, latgaļi, zemgaļi, sēļi utt.
   Līvi,jeb lībieši pieder pie eiropeīdās rases.
   Latvieši pret jums nekādu genocīdu nav pielietojuši, pats latviešu etnoss veidojās Livonijas laikā, kopā saplūstot baltu tautām, tad jau tu vari teikt, ka kurši jums vairāk pāri nodarījuši.
   Tas tā… runājot par to putru, ko esi savārījis komentāros.

 3. Aleksandra Kutuzova Atbildēt

  Paldies par vienreiz labi padaritu darbu. So blenu izplatitaji jaliek pie vietas bez gaidisanas. Vel vareja pievienot atskatu par senajam baltu cilsu teritorijam pasreizeja Krievija, sanaktu pavisam neslikti.

  • Встань в угол дура нерусская, с русской фамилией! Жертва ассимиляции! Atbildēt

   !!

 4. jā,jā un itāļi nav itāļi bet vecie krievi et-ruski….un Romu cēla krievu arhitekti,nabaga itāļi gandrīz ģīboni dabūja pie šādiem apgalvojumiem,moš Berluskoni ar Putinu brālēni,daba jau līdzīga,a ko nē…..

 5. Kaut kad vienaa krievu shovinistu rakstaa lasiiju ka senpruushi arii bijushi slaavi, jo prussi esot no vaarda pomorskije russi :)))

 6. Nav jacesas dezinformacijas izplatitajiem paskaidrot vesturiskos faktus,sada veida rodas nevajadzigas diskusijas,kuras vel vairak izcel dezinformacijas reklamesanu.Noziedzinieki ir jasoda pec LR un Starptautiskajiem likumiem par vesturisku faktu viltosanu.Vai ES un NATO Valsts Latvijas drosibas iestadem ir zinams,ka visas krievu skolas,lai kur ari tas nebutu,pirms apmeram 2 gadiem tika piesutitas “jaunas vestueres” gramatas kremla cekistu rezija.Pilnigi visi vesturiskie fakti ir viltot,un tiek slaveti cekistu noziegumi.Gramatu izdevejs krievijas pareizticigo baznica.Gramatas Krievijas sutniecibas izdalija krievu skolam.

 7. zinf Jebkuras dezinformacijas izplatisana sabiedriskaja telpa ir sodama pec LR Kriminallikuma 72. un 74.pantiem. Cietumsods ar vai bez mantas konfiskacijas. Atbildigas institucijas un atseviskas personas,ja tas nepilda savus tiesos pienakumus,ir janoverte ka nozieguma un noziedzinieku atbalstisana.Kriminallikuma 72. un 74.pants.

  • Докторишка херов, стучишь, да?! Эти же законы можно и к тебе применить! Atbildēt

   !!

 8. rusičs= mērkaķis Atbildēt

  Zemi starp Baltijas jūru un Maskavu agrāk apdzīvoja senie balti.

  • Сами вы обезьяны! Злобные, националистические обезьяны! Atbildēt

   !!

   • Grūti tev, labsirdīgais internacionālist, te klājas. Brīnums, ka latviski vēl kaut ko saproti. Cik tas nervu prasa!…

 9. … Paradas Arlietu un Izglitibas ministriju noguleta laika konsekvence: t.i., internacionalas tiesas zinatniski un legali pieradit Latvijas/Baltijas, tiesibas, zem ANO konvencijam, uz so, katras valsts, seno cilsu un karalvalstu apdzivoto teritoriju autonomiju, ka ari to vesturisko Eirazijas izplatibu no Baltas lidz Vidusjurai – no Baltijas juras lidz Uraliem, un, kuru teritorija tika paklauta ar jauno banditvaras palidzibu, kas parstaveja velako slavu asinaino agresiju, un, tikai pec slavu/mongolu iebrukumiem sajas senas valstis …

  … Sada agresoru teritorijas nelegalo iekarosana un paklausanu, tiek pieradita jau no 700 g. m. e. lidz pat Cara laiku beigam … !!!
  as

  • У вас мания величия, однако! Лечиться надо срочно, дружок! Atbildēt

   Povtorno!!!

 10. Ādams un Ieva arī bija krievi-pliki un basi,bet domā,ka dzīvo paradīzē.

 11. Saprast es nevaru vienu. Ka Latvijā ir rupji sakot pilna dirsa ar krievu tautības cilvēkiem bet. Krievijā? Necik latviešu tautības cilvēki. Latvija ir domāta latviešiem neviss krievu tautības cilvēkiem. Viņi te vēl kā karaļi jūtās

  • И чем же у вас так задница полна?! А вы уверены, что эта страна предназначена только вам?! Atbildēt

   Povtorno!!!

 12. iespējams venedi bijuši čigāni, kas aizceļojuši uz stepi!

  • Nu pastāv teorija , ka Vendi ir bijuši baltu cilts, tam ir gan arheoloģiski, gan topogrāfisko nosaukumu pierādījumi .

 13. Mongoļu-Tatāru pēcteči iespējams tam noticēja! Bet LA malači, vairāk tādus rakstus un sabiedrības izglītošanu!

 14. Paldies LA par viltus ziņu atmaskošanu ar kompetentu speciālistu viedokļiem. Sabiedrība ir jāizglīto, lai kremļu meli nerastu auglīgu augsni. kremlisti jau drīzumā vispār paziņos, ka slāvu ciltis ir bijuši amerikas pamatiedzīvotāji 🙂

  • meli ir jāatmasko publiski, citādi arvien vairāk lētticīgo bezsmadzeņu ļautiņu šiem meliem pilnībā tic. Man bija paziņa, kas sevi pozicionēja kā īstenu latvieti no Kuldīgas. Viņš noskatījās līdzīgu krievu savārstītu murgojumu, ka latviešu valoda ir tieši radusies no krievu valodas un tam svēti ticēja. Mani iebildumi, ka tas varētu būt diezgan neveikli safabricēts propgandas materiāls tika noraidīts, turklāt viņa attieksme pret mani maniījās uz slikto pusi. Es viņam toreiz pateicu visu ko domāju šinī sakarā. Kopš tā laika mēs vairs neesam pat paziņas. Nav intereses kontaktēties ar nedomājošiem krievzombijiem.

  • Да нет, что вы. Это же латыши открыли Америку. Atbildēt

   !!

 15. Krievija – melu un ļaunuma impērija.

 16. kurš tad to vēl nezina!? Atbildēt

  krievi radīja Visumu (nosaukums sākas ar “Vi”) un iekārtoja planētu Zeme, radīja pilnīgi visas nācijas un valodas, radīja rakstību, mākslu un dažādas reliģijas, izgudroja visu, ko vien varēja izgudrot. Vienvārdsakot ir pienācis laiks krievus vienkārši sākt saukt par “Dieviem”. Tā būtu daudz vienkāršāk.

  • Ну, ну. Вы главное, сами не забудьте, кто вам письменность создал. Atbildēt

   !!

   • Tāpēc laikam jūs nespējat iemācīties ne latviešu, ne arī kādu citu valodu, kā tikai savu krievu (ne)valodu un savus ķeburus. Visas pasaules tautību valodu un rakstību radītāji, vateņi. 😀

    • А ты всё таки придурок, или первый раз на этом сайте. Я же твои то каракули читаю! Atbildēt

     Otvechatj predpochitaju na rodnom jazike, v znak protesta protiv zapreta russkogo jazika na etom saite!!!

 17. Krievu vispār nav. Nav tādas senās kreivijas, nav tādu senkrievu. Viņiem vispār nav kultūras. Visa zeme līdz maskavai piederēja baltiem un somugriem. Tālāk dzīvoja balto cilvēku + čurku mistrojums. Krievi – iebrucēji zemē, ko sauc par savu.

  • Да что вы! А у вас, значит, культуры полные штаны?! И, в основном, от страха?! Atbildēt

   !!

 18. Senlatvieši pazina krievus,sauca: krīvi, kriviči! Tie bija slāvu pārstāvji līdz pat Bulgārijai. Rus- rižijs, rudie ir pašu krievu izgudrojums.

 19. Vispār jau par to , kā saka, zinātnieki vēl strīdas, bet ir versija, ka daudzas slāvu ciltis patiesībā ir bijušas pārkrievotas baltu ciltis.

 20. …un vispār , pirmajam cilvēkam vārdā bija Ivans , nevis Ādams!

  • Arī Kristus bija krievs! Ik viena vieta, kur krievs kluci nolicis, pieder Krievijai.

   • Tieši tā! Tāpēc mēs jau kopš neatminamiem laikiem cenšamies klučus likt visur, kur var un kur nevar. Ļoti gribētos pied!rst pilnīgi visu Saules sistēmu. Tad tas viss būtu mūsu!

 21. Letvietis no Letvijas pie Letas upes Atbildēt

  Zemīt, ko rausties un latgaļus sauc par letiem – tas par “vidzemnieku priekšteči leti”. Tas arī tāds feikisms, ka Vidzeme ir letu un nevis latgaļu zeme.

 22. Latviešiem līdzīgā garā jāpropagandē seno latvju zemju esamību mūsdienu Krievijas un citu valstu teritorijā: Abrenes apriņķis, Ostrova (Astrava),Pleskava, Belgoroda (Baltpils), Maskava, Mažeiķi, Palanga, Sventava, Bigasava utt. Latviešu pasaule ir krietni plašāka par tagadējo Latvijas teritoriju.

  • Gan jau tā arī ir, taču ne nu sāks kādas senču zemju atkarošanas akcijas. Mēs taču pārliecinoši zinām kas bija Prūsija un slāvu apdzīvotās zemes Vācijā ,kuras kristīja un kolonizēja vācieši, taču kurš tagad iedrošināsies kaut ko vairs mainīt. Piemērs ir Izraēla ,atdeva ebrejiem nelielu gabaliņu no viņu seņču zemēm un asinsizliešana vien sekoja un nav pārtraukta vēl šobaltdien. Tā tik varētu turpināt ,Viļnas apgabals, Silēzija, Transsilvānija Sudetu apgabals Aizkarpatu Ukraina, basku zemes u.t.t. ,ko tad karus rīkosim lai seņču zemes atgūtu?

   • Var jau viss būt,bet tas,ka Ždanoka,Lindermans,Gapoņenko un CO ir tiešie “rusiču” pēcteči ,no kuriem mantojuši tiesības lemt par Latvijas zemi,gan nevar būt.Taču tieši viņi ir uzurpējuši tiesības noteikt kārtību,kādai vajadzētu būt Latvijā.Tāpat jau arī tie PSRS militāristi un viņu pēcteči kā arī tie,kuri te savācās pēc 1940.gada.Rusiču pēctečiem tad te vajadzēja būt jau pirms Latvijas ” atbrīvošanas”.Taču jocīgā kārtā viņi te saradās tikai pēc 1940.gada.Vai tad tie senie laiki sākās 1940.gadā?

  • Серёженька! У вас на это силёнок и мозгов не хватит! Atbildēt

   !!

Draugiem Facebook Twitter Google+