Sports
Ziemas sports

Ledus rene uzkarsusi. Martins Dukurs darbīgā noskaņojumā sāk olimpisko sezonu 16

Foto – Edijs Pālens/LETA

“Ar skeletona kamanām esam trāpījuši, bet par sliecēm vēl jātiek skaidrībā,” pieckārtējais pasaules čempions Martins Dukurs darbīgā noskaņojumā sāk olimpisko sacensību sezonu, kas viņam, visticamākais, būs pēdējā spožajā karjerā.

Bobslejisti un skeletona braucēji mērīšanos spēkiem sāks Leikplesidas trasē ASV, kur Pasaules kausa (PK) izcīņas pirmajā posmā šodien startēs Lelde Priedulēna, ledus karuselī sēdīsies Martins un Tomass Dukuri. Taču bobslejisti spiesti nedaudz mainīt savus kaujas plānus.

Leikplesidā silts

Sacensību rīkotāji Leikplesidā otrdien paziņoja, ka siltā laika dēļ šajā trasē bobsleja divnieku ekipāžas spēkosies divas reizes, savukārt četriniekiem divas sacīkstes būs nākamnedēļ Pārksitijā (ASV). “Pirmdien bija plus 14 grādi, otrdien plus divi, bet sacensību dienās tiek prognozēts 11 grādu sals,” Martins norāda uz lielajām temperatūras svārstībām. “Tas visu laiku jāpatur prātā, bet esmu priecīgs, jo februārī Phjončhanā arī būs mīnusi, tādēļ šeit varēšu testēt kamanu slieces. Mums diezgan daudz kas saražots, divi slieču komplekti pēc pilnīgi jauna koncepta, un ar tiem vēl jātiek skaidrībā, lai nav raustīšanās. Ledus kvalitāte ir sakarīgākā pēdējo gadu laikā. Parasti Leikplesida mums asociējas ar rupju braukšanu un kratīšanos, bet tagad amerikāņi pastrādājuši un ir par kripatiņu labāk.”

Sezonas pirmajai lielajai sacīkšu tūrei, kas sākās ar treniņu nedēļu nākamo ziemas olimpisko spēļu trasē Dienvidkorejā un turpinās ar trim Pasaules kausa izcīņas posmiem Ziemeļ­amerikā, Martins Dukurs līdzi paņēmis tikai vienas kamanas: “Vasarā tās tika pārtaisītas, patika sajūtas gan Korejā, gan arī tagad. Bija doma ņemt līdzi divas kamanas, bet pēdējā dienā pateicu, ka ņemšu tikai vienas, un tagad gūts apstiprinājums, ka esam trāpījuši.” Viņš gan nav pārliecināts, ka ar šo skeletonu startēs arī olimpiskajās spēlēs, jo PK posmos Eiropā mēģinās vēl vienas un tad izvēlēsies īstās.

Phjončhana gatava

Martins ir apmierināts ar Phjončhanas trasē paveikto, lai gan pirmajā dienā izskatījies, ka pasākums būs pilnīgi veltīgs – braucieni bijuši četras piecas sekundes lēnāki nekā līdz šim sacensībās. Ļoti silts laiks un attiecīgi slikta ledus kvalitāte. “Visas komandas uzstāja, ka trasē vajag veikt pārmaiņas, lai to uzlabotu. Pirms mūsu ierašanās korejieši nebija īpaši piestrādājuši. Nedomāju, ka tas bija apzināti, jo mājinieku sportisti pirms tam tur trenējās, vienkārši viņiem prasmes nav tik labas. Ierodoties ārzemju speciālistiem, situ­ācija uzlabojās, un visas nedēļas garumā varēja just, kā trase mainās un kļūst ātrāka. Esmu arī pārliecināts, ka februārī tās profili būs citādi, pagaidām devīto virāžu ļoti grūti izbraukt, tomēr kopumā – vērtīga nedēļa.”

Par Phjončhanu palicis labs iespaids – valsts un pilsēta esot gatava olimpiskajām spēlēm. “Dažviet vēl lej asfaltu trases apkārtnē, taču kopumā viss sakopts un pabeigts. Daudz labāk, nekā bija Sočos,” salīdzina Martins.

Latvieša galvenais konkurents korejietis Sunbins Juns treniņos Leikplesidā izskatoties ļoti spēcīgs, labi braucot arī mājinieki amerikāņi. Vācieši progresējuši, bet krievi neesot tik pārliecinoši kā pirms gada. “Konkrētāk visu parādīs sacensības,” Martins norāda, ka šobrīd vēl pāragri dalīt vietas uz pjedestāla. 33 gadus vecais siguldietis astoņas reizes pēc kārtas ieguvis Pasaules kausu. Uzvaras posmos šoreiz nebūšot pašmērķis, jo svarīgākais ir sagatavoties olimpiskajām spēlēm, kur virsotni vēl nav izdevies sasniegt – iegūtas divas sudraba medaļas. “Rezultāts finišā vienmēr ir svarīgs, lai justu pārliecību un zinātu, kurā virzienā ej, taču, ja vajadzēs kaut ko izmēģināt, es to noteikti darīšu,” sacīja Martins.

Tomasam Dukuram vasarā tika veikta ceļgala operācija, un tās sekas mazliet just varot joprojām. Sportiskā forma neesot optimālā, bet tas arī bijis gaidāms. Martina skatījumā brālis pat apsteidz rehabilitācijas grafiku. Leldei Priedulēnai starpsezona bijusi vienkārši “burvīga” – sarautas ceļgala krusteniskās saites, bet Phjončhanā viņa, stipri ietriecoties trases bortā, savainojusi roku, ar kuru startā iestumj kamanas. Rokai uzlikts ģipsis, tomēr Lelde turpina treniņus un šodien sāks sezonu.

KALENDĀRS. BOBSLEJS UN SKELETONS

PASAULES KAUSA IZCĪŅA

1. posms: 9. – 10. novembris, Leikplesida (ASV), 2. posms: 17. – 18. novembris, Pārksitija (ASV), 3. posms: 24. – 25. novembris, Vistlera (Kanāda), 4. posms: 8. – 10. decembris, Vinterberga (Vācija), 5. posms: 15. – 17. decembris, Īglsa (Austrija), Eiropas čempionāts, 6. posms: 5. – 7. janvāris, Altenberga (Vācija), 7. posms: 12. – 14. janvāris, Sanktmorica (Šveice), 8. posms: 19. – 21. janvāris Kēnigszē (Vācija).

Ziemas olimpiskās spēles: 15. – 25. februāris, Phjončhana (Dienvidkoreja).

LA.lv