Mobilā versija
Brīdinājums +4.5°C
Skaidrīte, Skaidra, Justs
Pirmdiena, 27. februāris, 2017
20. septembris, 2013
Drukāt

Ilze Kuzmina: Licence studentu muļķošanai

Jau daudzus gadus spriežam, vai augstākajā izglītībā vajag reformas, kādas un cik plašas. Šo neauglīgo diskusiju aizsegā Latvijā var darboties neakreditēta augstskola, kas pievilina jauniešus, 
solot bezmaksas studijas, kas lielākajai daļai nebūs bezmaksas jau pēc pirmā semestra. Savukārt izstāšanās no augstskolas var būt saistīta ar gana dārgām finansiālām sankcijām. Runa ir par augstskolu “EISHEBA”, kas nu kļuvusi par Eiropas tālmācības augstskolu. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) atlikusi divu augstskolas piedāvāto studiju virzienu akreditāciju. Tiesību zinātnes virzienu augstskola pat nav virzījusi akreditācijai, apzinoties, ka, visticamāk, saņemtu noraidījumu. Tomēr šī mācību iestāde nekaunas savā mājas lapā paziņot, ka tā “21. gadsimta izglītības vēsturē ieraksta spēcīgus un paliekošus paragrāfus, gatavojot talantīgus uzņēmējus, erudītus advokātus, prokurorus u. c. augsta līmeņa speciālistus starptautiskā mērogā”.

Nav jābrīnās, ka komplektā ar budžeta vietu solījumiem šie skaļie saukļi aptumšo prātus nule vidusskolu beigušiem jauniešiem un viņu vecākiem, kuri nekavējas atbalstīt atvases izglītošanos par “erudītiem advokātiem”, nepainteresējoties, vai tiešām nopietnai, ilgtspējīgai augstskolai pietiek tikai ar licenci un bez akreditācijas var iztikt.

Valsts licenci izsniedz tikai uz četriem gadiem, un, ja tās darbības laikā augstskolai nav izdevies gūt akreditāciju, “augsta līmeņa speciālisti starptautiskā mērogā” paliek bez diplomiem. Tieši tālmācības augstskolai daļu studentu piesaista ne tikai budžeta vietas, bet arī zemāka studiju maksa. Taču nu tieši vietā teikt, ka skopais maksā divreiz, jo tad, ja diploms netiks iegūts, būs jāmācās citur un jāmaksā vēlreiz.

Diemžēl, izsniedzot licenci, valsts, faktiski IZM, dot augstskolai pilnu vaļu darboties un iekasēt naudu no studētgribētājiem. Manuprāt, ja augstskola teju trīs gadu laikā pēc licences saņemšanas nav ieguvusi akreditāciju, IZM un tai pakļautajām iestādēm, kā Izglītības kvalitātes valsts dienests, būtu jābrīdina potenciālie studenti. Būtu nepieciešams regulējums, kas jau laikus pirms licences beigšanās termiņa liedz uzņemt jaunus studentus. Šobrīd izskatās, ka studentus uzņems un naudu turpinās iekasēt līdz pat pēdējai licences darbības dienai, neraugoties uz to, ka pie diplomiem studenti netiks.

Šovasar – tieši laikā, kad jaunieši pieteicās studijām – IZM čakli strādāja studiju virzienu akreditācijas komisija. IZM mājas lapā vajadzēja būt lieliem burtiem pirmajā lapā publicētai informācijai, kuriem studiju virzieniem akreditācija atteikta vai atlikta. Realitātē šīs ziņas jāmeklē garā tabulā ar 255 horizontālām iedaļām, kur informācija nebūt nav apkopota par katru augstskolu atsevišķi. Lai te orientētos, jāzina programmu kodi. Lai ko atrastu, jāapbruņojas ar pamatīgu pacietību. Te interesantas ziņas var rast ne tikai par Eiropas tālmācības augstskolu. Piemēram, Starptautiskās praktiskās psiholoģijas augstskolai arī nav akreditēti trīs studiju virzieni.

Var jau teikt – katrs pats atbildīgs par savām izvēlēm. Neprati izvēlēties kvalitatīvu un godīgu augstskolu – maksā ragā! Taču, ja valsts liedz jauniešiem līdz noteiktam vecumam iegādāties apreibinošas vielas, kāpēc tai ir vienalga, ka tie tērē savu laiku un naudu bezjēdzīgās studijās?

Pievienot komentāru

Māris Antonevičs: Kurš pirmais neizturēs "Saskaņas" testu? (9)Valdošās koalīcijas partiju trio – Zaļo zemnieku savienības, Nacionālā apvienības un "Vienotības" – piedāvājums Rīgas domes vēlēšanām pagaidām izskatās pabāls.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Oligarhu lietas kapusvētki

KNAB izbeidzis tā dēvēto oligarhu lietu, jo neesot konstatēts noziedzīga nodarījuma sastāvs. Lieta tika ierosināta 2011. gada maijā saistībā ar Latvijas Satiksmes ministrijas, Rīgas brīvostas valdes amatpersonu un valsts amatpersonu iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem. Saskaņā ar izmeklētāja pieņēmumu Ainārs Šlesers 2010. gadā piedāvājis Ventspils mēram Aivaram Lembergam, ka viņš panāks Lembergu interesējoša līguma noslēgšanu starp Rīgas brīvostas pārvaldi un SIA “Mediju nams”. Par to Šlesers lūdzis Lembergu, izmantojot savu sociālo stāvokli, noorganizēt Amerika iecelšanu brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā.

Kā jūs rīkotos, ja Latvija piedzīvotu militāru uzbrukumu?
Gunārs Nāgels: Matemātika vai Математика (9)Latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda Latvijā. To pārliecinoši apliecinājām ar referendumu 2012. gadā. Mūsu valodas “izredzēto vietu” apliecina šī gada sākuma ažiotāža
Draugiem Facebook Twitter Google+