Foto – LETA

Līdz 2024.gadam plāno teju par tūkstoti palielināt karavīru skaitu 0

Latvija līdz 2024.gadam varētu teju par tūkstoti palielināt karavīru skaitu. Pašlaik Nacionālos bruņotos spēkus (NBS) veido apmēram 5100 profesionālā dienesta karavīru, taču atbilstoši NBS attīstības plānam 2012.–2024.gadam karavīru skaitu, iespējams, varētu palielināt līdz aptuveni sešiem tūkstošiem, otrdien žurnālistiem plāna prezentācijā pastāstīja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

“Ar šo skaitu [5100 karavīru], ja mēs attīstām spējas, varētu nepietikt, un ir nepieciešams lielāks skaits. Mūsu bruņotie spēki iepretim iedzīvotāju skaitam ir vieni no mazākajiem NATO sistēmā. Viegli ir pateikt, ka mums vajag vairāk, bet grūtāk ir iegūt līdzekļus un radīt sistēmu, ka cilvēki vēlas sistēmā dienēt. Mēs pašlaik plānojam, ka skaits palielināsies līdz aptuveni sešiem tūkstošiem, taču tas būs atkarīgs no tā, kāda veida ekipējumu iegādāsimies. Ja mēs varēsim iegādāties tāda veida ekipējumu, kur nepieciešams mazāk cilvēku apkalpošanai, tad ceram palikt pie tā paša skaitļa, kas ir patlaban,” uzsvēra Sārts.

Situācija ar cilvēkresursu trūkumu nav tikai aizsardzībai, bet arī citām nozarēm, līdz ar to Sārts prognozē, ka konkurence par vienu cilvēku palielināsies, īpaši tajās nozarēs, kurās intensīvi vajadzīgi cilvēkresursi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau ziņots, ka NBS attīstības plāns 2012.–2024.gadam nosaka armijas attīstības mērķus, uzdevumus un izpildes termiņus. NBS attīstības plāns koncentrējas uz pašaizsardzības minimālo spēju sasniegšanu.

Vidējā termiņā jeb no 2014. līdz 2017.gadam plānota Speciālo uzdevumu vienības attīstība, šim mērķim tērējot 5,43 miljonus latu. Kaujas inženieru spējas attīstībai laikā no 2014. līdz 2019.gadam iecerēts izlietot 89,82 miljonus latu.

Mehanizācijas projektiem no 2014. līdz 2020.gadam paredzēts tērēt 168,44 miljonus latu.

Helikopteru nomaiņa no 2015. līdz 2018.gadam izmaksātu 24, 62 miljonus latu, netiešās uguns atbalsta spējas attīstība izmaksātu 41,14 miljonus latu un brigādes līmeņa izlūkošanas spējas attīstība – 51,90 miljonus latu.

Kopumā šo nozīmīgo projektu ieviešana izmaksātu apmēram 381 miljonu latu.

Pēc NBS attīstības plāna apstiprināšanas tiks sākta spēju ieviešanas plānu secīga izstrāde, kas būs pamats iepirkuma procedūru sākšanai.

Plāna realizēšana gan būs tieši atkarīga no aizsardzības nozarei nākotnē piešķirtā finansējuma. Pirmos attīstības projektus atbilstoši plānam paredzēts sākt 2014.gadā, tādēļ ļoti nozīmīgs būs valdības un Saeimas atbalsts, iepriekš uzsvēra AM.

Par plāna apstiprināšanu otrdien lems valdība.

Maija vidū Saeimā apstiprinātā Valsts aizsardzības koncepcija noteic, ka valsts aizsardzības finansējums ik gadu pakāpeniski būtu jāpalielina, lai nākotnē tiktu nodrošināts, ka valsts aizsardzības finansējums sasniedz 2% no IKP. Šo mērķi būtu nepieciešams sasniegt līdz 2020.gadam, un tas ir saistīts ar valsts ekonomiskās izaugsmes tempiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.