×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
17. decembris, 2014
Drukāt

Lielāki pabalsti un minimālā alga: kādas izmaiņas nākamgad gaidāmas sociālajā jomā (17)

Foto: LETAFoto: LETA

No nākamā gada 1.janvāra spēkā stāsies vairākas izmaiņas sociālajā jomā, informē Labklājības ministrijā.

Ministrijā klāsta, ka minimālā mēneša darba alga būs 360 eiro līdzšinējo 320 eiro vietā. Minimālā stundas tarifa likme būs 2,166 eiro, pusaudžiem un cilvēkiem, kuri ir pakļauti īpašam riskam, minimālā stundas tarifa likme būs 2,477 eiro.

Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta maksimālais apmērs būs 48 600 eiro.

Slimības, maternitātes, paternitātes un vecāku pabalstus, kā arī bezdarbnieku pabalstu izmaksās bez līdz šim noteiktajiem ierobežojumiem. Tas nozīmē, ka daļai cilvēku pabalstu apmērs pieaugs, jo tos pilnībā izmaksās atbilstoši cilvēku veiktajām sociālajām iemaksām.

Ģimenes valsts pabalsta apmērs būs noteikts atkarībā no bērnu skaita ģimenē. Par pirmo bērnu – 11,38 eiro mēnesī, par otro bērnu ģimenē pabalsts būs divas reizes lielāks – 22,76 eiro. Savukārt trešo bērnu un nākamajiem bērniem pabalsts būs 34,14 eiro jeb trīs reizes lielāks nekā par pirmo bērnu ģimenē.

Valsts atbalstu celiakijas slimniekiem izmaksās arī bērniem, kuriem ir noteikta invaliditāte. Tāpat atbalstu izmaksās celiakijas slimniekiem, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs un nav vecāki par 20 gadiem vai studē augstskolā dienas nodaļā (pilna laika klātienē) un nav vecāki par 24 gadiem.

Pabalstu par asistenta izmantošanu cilvēkiem ar I grupas redzes invaliditāti turpmāk maksās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Pabalsta apmērs būs līdzšinējā apmērā, proti, 17,07 eiro nedēļā. Līdz šim minēto pabalstu maksāja Nodarbinātības valsts aģentūra.

Valsts sociālais pabalsts Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem un mirušo Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieku ģimenēm pieaugs no 85,37 līdz 100 eiro. Līdz 2015.gada 31.martam piešķirtos valsts sociālos pabalstus VSAA pārrēķinās un izmaksās līdz 2015.gada 30.aprīlim.

Tāpat ieviesīs pilnveidotu, starptautiskajiem kritērijiem atbilstošu invaliditātes noteikšanas sistēmu. Tas nozīmē, ka cilvēkiem no 18 gadiem līdz valsts vecuma pensijas piešķiršanai, nosakot invaliditāti, ņems vērā ne tikai veselības traucējumus, bet arī to radītos aktivitāšu un funkcionēšanas ierobežojumus. Tādējādi noteiks gan invaliditātes grupu, gan arī darbspēju zaudējumu procentos.

Vēl nākamgad ieviesīs sociālās rehabilitācijas pakalpojumu (psihosociālais atbalsts) vardarbībā cietušiem pieaugušiem cilvēkiem un arī pašiem vardarbības veicējiem. Tas nepieciešams, lai sniegtu atbalstu gadījumos, kad ģimenē notiek vardarbība, kā arī situācijās, kad cilvēks atzīts par cietušo administratīvā pārkāpuma lietvedības vai kriminālprocesa ietvaros, ir pieņemts tiesas, vai tiesneša lēmums par pagaidu aizsardzību pret vardarbību, vai policijas lēmums par nošķiršanu.

2015.gadā trūcīgie cilvēki bez maksas varēs saņemt trīs veidu pakas jeb komplektus – pārtikas preču komplekts, individuālo mācību piederumu komplekts un higiēnas un saimniecības preču komplekts. Palīdzības izdalīšanu vistrūcīgākajām personām nodrošinās biedrības, nodibinājumi, reliģiskas organizācijas un pašvaldības vai to iestādes, iepriekš piedaloties Sabiedrības integrācijas fonda organizētajā atlasē.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. var jau visu ko likumos rakstīt,bet pašvaldībās vienmēr izdomās ,kā mazāk maksāt.Piemēram apes pašvaldībā izdomāja kā nemaksāt minimālo algu ,samazināja stundas .Ne jau vadošajiem darbiniekiem ,bet vienkāršajiem strādniekiem .

 2. Minimaa alga 360 ? Tad jau nodokli ar pacels un buus tas pats kad bija 320. 33% nost no minimalas . Un sanem 240 un ar to var izdzivot.

 3. ka to saprasts kas notiks ar 3, grupas indvalidiem ludzu gudras galvas atbildiet ko talak darit talak

  • Cilvēkiem pēc valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanas izvērtēs funkcionēšanas ierobežojumu un tā pakāpi, nosakot invaliditātes grupu.

   Kā iedalīsies invaliditāte?
   Plānots, ka invaliditāte joprojām iedalīsies trīs grupās:
   • I invaliditātes grupa – ļoti smaga invaliditāte (darbspēju zaudējums ir 80—100% apmērā),
   • II invaliditātes grupa – smaga invaliditāte (darbspēju zaudējums ir 60—79% apmērā),
   • III invaliditātes grupa – mērena invaliditāte (darbspēju zaudējums ir 25—59% apmērā).

 4. Kas tad tie par bērnu pabalstiem,izsmiekls,tos ciparus vajag parādīt ES darboņiem ,kuri būs nākošgad Rīgā!

 5. runajot par bernu pabalstiem, tas ir kaut kads murgs, vai tiesam par pirmo bernu pabalstu nevar lielaku pacelt, kas ir 11.38 Eiro. visur palielina, bet šo naudu nevar palielinat.

 6. Kautkaads sviests ar beernu pabalstiem:tas nav pareizi ja valdiiba skiro un taa sadala beernu pabalstu,visiem berniem tacu ir vienadas vajadzibas!!!

 7. un kur pazuda neapliekamais minimums?

 8. Un kā tad ar GMI pabalstu? Jau kuro gadu tas netiek palielināts, neskatoties uz katastrofālo cenu celšanos. Rīgā pabalsts pirts pakalpojumiem sastāda 4,27 EUR. Pasakiet, cik bieži es drīkstu mazgāties? No saņemamā pabalsta GMI līmeņa nodrošināšanai pēc RD lēmuma, 30% jāatdod denacionalizētās mājas īpašniekam, jo, man redziet, platība ir par lielu. To, ka nevaru izkusteties no aukstā, miklā kambara, ko īpašnieks sauc lepnā vārdā par dzīvokli, un, kas vēl padomju laikos tika atzīts par avārijas stāvoklī esošu (Rīgā, Tvaika ielā 34) dzīvokļu rindas dēļ, nevienu neinteresē. No nākošā gada mainīsies invaliditātes piešķiršanas kritēriji. Tie, kam tagad 3. grupa, var atvadīties no savas pensijas un invalīda statusa, neskatoties uz to, ka padomju laikā mums būtu 2.grupa ar pensijas apmēru, kas godīgi aprēķināta % no vidējās algas, nevis kā tagad visiem vienādi 45 Ls. Valsts vēl piedevām pagarina mūsu derīgās lietošanas laiku līdz 65 gadiem, neskatoties uz to, ka visi nav tik ilgi lietojami. Tātad, izslavētā palīdzība invalīdiem, trūcīgajiem un maznodrošinātajiem ir tika skaisti vārdi uz papīra. Ar katru jaunievedumu mūsu stāvoklis tikai vēl vairāk pasliktinās. Nez vai to zin ES?

 9. bērnu naudas izmaksa tiek apturēta sasniedzot 19gadu vecumu,neatkarīgi no tā vai mācas visp.izgl.skolā vai nē,vidējā izgl.”gudrās galvas”uzskata,ka jāiegūst līdz 18g.vecumam,bet jāmācas taču 12gadi,kur loģika?!

 10. interesanti ar ko atšķiras pirmais bērns no otrā un trešā.varētu padomāt ka tam pirmajam to vajadzību ir mazāk kā pārējiem.

 11. aizmirsa pateikt,ka paliek dārgāka elektrība un daudzās pašvaldībās arī komunālie pakalpojumi.Pieaugs nodokļi sakarā ar algas pieaugumu.Špicku iedos,kastīti paņems.Varat nepriecāties!

 12. Kāpēc atkal un atkal ar šādiem rakstiem cilvēkos lieki sēj cerības, ja skaidri zināms, ka daudziem nekāds algas pielikums ”nespīd”.
  Iepriekšējā minimālās algas palielināšanās reizē pieredzēju – solīto 20 latu vietā darba devējs lika parakstīt papīru par samazinātu darba stundu skaitu, bet darba apjoms nesamazinājās…

  • doma ka atkal liks parakstit papiru par stundu skaita samazinasanu!pienemsim!Bet itka jau Straujuma solija ka turpmakos 4 gadus paugstinas pa 40 Erikiem!Tad tu gribi teikt ka visu laiku samazinas stundu skaitu!Tapatas tu busi vinetejs-a!Sanaks ka stradasi uz pus slodzi par to pasu algu ko tagad!Tas nozime varesi stradat divas darbvietas, un sanemt divas minimalas!

 13. var padomāt, ka no tiem dažiem eiro dzīves līmenis uzlabosies un nu visi būsim pārtikuši un laimīgi. Tas jau tikai tādai acu aizmālēšanai un mutes aizvēršanai, lai nabagi klusē un nesaka, ka valdība nepalīdz. Stulbums, kaut paši padzīvotu ar minimālām algām un uzturētu bērnus par tiem grašiem. Idiotu bars ne valdība

 14. Vai tiešām es neizlasīju līdz galam un atkal ko palaidu garām?! Un bērniem invalīdiem atkal nebūs pielikums?! Paliks tie paši 75 euro?! Es ir nesaprašanā.

 15. UK pusaudžiem maksā mazāk,lai motivētu mācīties,nevis strādāt….un viņiem ir ilgāks potenciālais laiks pensijas iemaksu veikšanai.

Draugiem Facebook Twitter Google+